Reški časnik Novi list je danes poročal, da bi moral prihodnji ponedeljek moški z Reke v Slovenijo na tritedensko terapijo pripeljati svojega sina, ki ima slovensko državljanstvo, a da mu vstopa v Slovenijo slovenska policija ne dovoli.
Slovensko veleposlaništvo v Zagrebu naj bi mu sporočilo, da v njegovem primeru ni mogoče uveljaviti niti negativnega testa na koronavirus in da bi v Slovenijo lahko vstopil le pod pogojem, da pristane na 14-dnevno samoizolacijo, še izjavo Rečana navaja omenjeni časnik. Kontakt s slovenskim veleposlaništvom naj bi sicer navezal, ker da je želel izvedeti pogoje za njegov vstop v Slovenijo.
Slovensko zunanje ministrstvo pa je pojasnilo, da je zgodba drugačna. Na veleposlaništvo v Zagrebu je klicala ženska, nekdanja žena omenjenega Rečana, ki je spraševala, ali bi lahko njen nekdanji partner konec avgusta prišel v Slovenijo, kjer bi sina vozil na rehabilitacijo, ker bi ona želela takrat oditi na dopust. Ministrstvo pojasnjuje, da je skrbništvo dodeljeno materi in s sinom oba živita v Sloveniji. Oba sta tudi slovenska državljana.
Spraševala naj bi, ali bi lahko oče lahko prišel v Slovenijo in približno 10 dni vozil otroka na rehabilitacijo. "Pojasnjene so ji bile možne izjeme aktualnega odloka o prehodu državne meje in posredovan kontakt slovenske policije (info.koronavirus@policija.si), da se obrne na njih s konkretno situacijo in preveri kakšne so opcije, da bi bivši mož lahko prišel v Slovenijo brez, da mu je odrejena karantena. Svetovano ji je bilo tudi, da spremlja situacijo, saj v tem trenutku nikakor ni mogoče zagotoviti informacijo kakšen bo režim konec avgusta," so na ministrstvu zapisali v demantiju članka.
Novi list sicer piše, da bi glede na odločitev slovenske vlade očeta morali obravnavati kot izjemo za karanteno, saj je bil njegov razlog za vstop v državo zdravstvene narave, ker da otrok potrebuje spremstvo odraslih.
Dodajajo, da je, odkar je Slovenija Hrvaško uvrstila na t. i. rumeni seznam držav, na družbenih omrežjih in tudi v poštnih nabiralnikih različnih medijev vse več pritožb hrvaških državljanov zaradi neprijetnosti, ki so jim priča na meji s Slovenijo.
Stranka pisala Janši in Plenkoviću
Taka izjema pa mora pokazati rezultat negativnega testa, ki ne sme biti star več kot 36 ur, piše Novi list. Zaradi takšnih in podobnih primerov je hrvaška stranka Unija Kvarnera poslala odprto pismo premierjema obeh držav, Janezu Janši in Andreju Plenkoviću.
Na slovensko policijo in notranje ministrstvo smo naslovili vprašanja glede omejitev pri prehajanju meje hrvaških državljanov, ko jih bomo dobili, jih bomo tudi objavili.
Rečanka prepričevala slovenskega policista
Reški časnik še poroča, da je grenak priokus pustilo tudi pričanje Rečanke, ki je želela v Avstriji obiskati svojo hčer, ki je tam zaposlena. "Slovenski policist me je vprašal, kam grem, odgovorila sem mu, da sem v tranzitu in da grem k hčerki v Avstrijo. Na to mi je odgovoril, da zdaj ni čas za vozačenje in pitje kavic v Sloveniji. Zahteval je, da mu pokažem dokaz, da grem k hčeri, in me vprašal, če imam pri sebi negativen test na koronavirus. Ponovno sem mu dejala, da sem v tranzitu in da sem namenjena v Avstrijo, on pa je ponovil, da potrebujem test in dokaz, da resnično nameravam oditi v Avstrijo," je njene besede še povzel Novi list.
Na mejnem prehodu naj bi po njenih besedah kar pol ure skušala prepričati policista. Dejala mu je, naj pokliče njeno hčerko v Avstrijo, kazala mu je stvari, ki jih imela za njo, na koncu pa je le popustil. Pri tem naj bi ji dejal: "To je zadnjič."