V nočnih urah je v Zagradu na območju Radeč medved v kokošnjaku pokončal in odnesel nekaj kokoši, so sporočili celjski policisti. Predstavniki Lovske družine Radeče medvedjo družino na tem območju že nekaj dni spremljajo ter v sodelovanju s policisti občane ter pohodnike opozarjajo na prisotnost medvedov.
Medved na zadnjih nogah izraža radovednost, ne agresivnosti.
Kljub temu, da je možnost srečanja z medvedom majhna, naj se na omenjenem območju pohodniki čim manj zadržujejo, pozivajo policisti, če pa že, naj bodo glasni, se med sabo pogovarjajo in s tem medveda opozorijo na svojo prisotnost. Medved se bo praviloma umaknil. Divjo žival je danes sprehajalka opazila tudi na pešpoti ob Savinji na območju Petrovč, najmanj dva medveda se od konca marca gibljeta na Koroškem. Kot je v začetku tedna poročal spletni portal Koroške novice, so v soboto lovci iz Slovenj Gradca potrdili, da sta na območju med Slovenj Gradcem in Uršljo goro trenutno kar dva kosmatinca, lovci pa ocenjujejo, da se tretji medved nahaja še na Peci.
Policisti PU Celje v sodelovanju s predstavniki zavoda za gozdove (ZGS) sprehajalce na območju Radeč opozarjajo na medveda. Izpostavljajo, da lahko problem na sprehajalnih poteh predstavljajo psi, ki niso na povodcu in napadejo medveda, ker želijo zaščititi lastnika. "Pes se bo zapodil proti medvedu, medved pa se bo branil. Pes se bo prestrašil ali umaknil in pritekel nazaj k lastniku, medved pa šel za njim in v tem primeru lahko napade tudi lastnika," svarijo pri PU Celje.
Kaj je treba upoštevati na območju prisotnosti medveda?
- Ne približujte se medvedu, ki se hrani na truplu živali ali s klavniškimi odpadki.
- Medvedjemu brlogu se ne približujte in ne poskušajte vanj vstopiti.
- Ostankov hrane ali drugih organskih odpadkov ne odlagajte v gozdu, v bližini planinskih koč ali v bližini gozdnega roba.
- Opozarjajte nase, še posebej pri prehodu skozi gosto vegetacijo in na nepreglednem območju.
- Psa imejte na povodcu.
- Medveda ne motite na primer z metanjem kamenja.
- Nikoli ne hranite medveda, tudi če je videti prijazen in zvedav.
Ne glede na to, da je možnost ponovnega srečanja na teh območjih z medvedi majhna, sprehajalce in pohodnike opozarjajo, naj bodo previdni, pse pa naj imajo na povodcih. Pri Zavodu za gozdove Slovenije pojasnjujejo, da je medved previdna žival, ki se človeku praviloma izogiba. "Najpogosteje do srečanj z medvedi prihaja spomladi, ko medvedi prekinejo zimski počitek, v naravi pa se giblje tudi več ljudi, ali pa poleti in jeseni, ko je v gozdovih veliko nabiralcev gozdnih sadežev, plodov in gob," tako ZGS.
V interesu vseh nas mora biti ohraniti naravno plašnost medvedov, pojasnjujejo pri zavodu za gozdove.
Pomembno je, da znamo oceniti okoliščine srečanja in da smo seznanjeni s primernim vedenjem v določenih okoliščinah. Odpadke odlagajte v ustrezne medvedu nedostopne smetnjake ali jih odnesite s seboj. Zelo pomembno je, da medvedom preprečimo povezovanje hrane s prisotnostjo človeka, kar je eden izmed glavnih vzrokov za pojavljanje konfliktov med človekom in medvedom.