Nadzor spoštovanja karantene: Inšpektor pozvoni tudi večkrat

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
14.07.2020 19:45

Včasih sta že visoka ograja in nedelujoč zvonec dovolj, da inšpektor ne more preveriti, ali je oseba dejansko na domačem naslovu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V povprečju na mejnih prehodih izdajo okoli 300 karantenskih odločb na dan. 
Sašo Bizjak

Odkar odločbe o karanteni pristojni izdajajo kar ob vstopu v državo in je zato inšpektorat za zdravstvo takoj obveščen, kdo je v karanteni, so opravili že čez 3700 inšpekcijskih nadzorov. Po besedah zdravstvene inšpektorice Andreje Mojškrc ljudje večinoma spoštujejo karanteno, se pa najdejo posamezniki, do katerih inšpektorji nikakor ne morejo. Včasih je dovolj že visoka ograja, s katero je ograjeno dvorišče, in je tako onemogočen dostop do hiše, da bi inšpektor lahko preveril, ali je oseba doma. Spet drugič lahko inšpektorjem načrte prekriža nedelujoč zvonec ali pa tega sploh ni. Včasih kljub dolgemu vztrajanju pred vrati in zvonjenju človek ne odpre vrat. "Zgodilo se je že, da je inšpektor moral kar dolgo vztrajati, da je oseba odprla vrata, saj jo je inšpektor zmotil med popoldanskim spancem," pove Mojškrčeva, ki za zdaj od inšpektorjev ni dobila podatka, da bi policisti, ki spremljajo inšpektorje med nadzorom, morali posredovati, ker oseba z dokumentom ne bi hotela izkazati, da je ona tista, ki jo iščejo. "Tudi sicer na večje težave pri nadzoru nismo naleteli," doda. V primerih, ko osebe ni naslovu, ki je naveden v odločbi o karanteni, inšpektorji policijo pisno obvestijo o sumu, da je oseba podala lažne podatke, in predlagajo, da zoper takšno osebo ustrezno ukrepa v skladu s pristojnostmi. Koliko kazni so inšpektorji zaradi nespoštovanja karantene izdali - te se gibljejo med 400 in 4000 evri - na inšpektoratu še zbirajo.
Inšpektorji za zdravstvo, skupno jih je 85, so se poostrenega in intenzivnega nadzora karanten lotili pred desetimi dnevi, ko je bila sprejet odlok za izdajanje karantenskih odločb na meji. Pred tem so inšpektorji lahko šli v nadzor šele, ko so dobili obvestilo o karantenski odločbi, kar pa je bilo pogosto že po izteku roka za karanteno, zato so se v tistem času odzivali le na prijave kršitev karantene. V zadnjem času pa opravijo tudi čez 500 inšpekcijskih nadzorov dnevno. Samo v ponedeljek so jih opravili 761. A to še ni bilo vse. Če so vas inšpektorji že obiskali, to ne pomeni, da vam v trajanju karantene ne bodo pozvonili še enkrat. "O tem, kolikokrat bomo potrkali na vrata osebe, ki ji je bila odrejena karantena, je odvisno od presoje posameznega inšpektorja," pojasnjuje Mojškrčeva. V ponedeljek so tako ponovno opravili 161 nadzornih pregledov. Kot je preko twitterja sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, petih oseb že drugič niso našli na naslovu, pri dveh tudi v drugo ni bil omogočen dostop do naslova, v enem primeru pa oseba tudi v drugo ni odprla. Trenutno je po podatkih ministrstva za zdravje v karanteni okoli 5070 ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta