Se brca, pa ni nogomet. Hodijo po pokošeni travi, ciljajo na luknje kot pri golfu, a z veliko večjo žogico in z nogo. Kaj je to? Footgolf ali, prevedeno, nožni golf, vedno bolj priljubljena igra pri nas in v svetu. Po novem se ga igra ob dvorcu Jelšingrad, kjer so pred leti imeli urejeno golf igrišče, nato pa je nastal zaplet, ki se je šele letos dokončno razrešil na sodišču. Domačini so bili vztrajni in so sami ponovno skopali luknje, vanje vdelali plastične jaške, postavili zastavice, večkrat pokosili travo in te dni zaigrali prvo tekmo na devet lukenj. Namesto več tisoč evrov, kolikor bi za običajno golf igrišče stala ureditev ene luknje, so zapravili vsega tri tisočake za plastične jaške in zastave, kopali in kosili pa so zastonj.
Luknje z največ adrenalina
Šmarsko igrišče za golf je nekaj posebnega. Ne le, da so vseh devet lukenj poimenovali (ljubezenska luknja, baročna luknja, lačna luknja, vinska luknja … po domačih znamenitostih, dodajajo), temveč imajo njihove luknje najlepši razgled, trdijo domačini. Obenem zaradi razgibanega terena in bližine ceste tekmovalcem sprožajo največ adrenalina. Ni ravno dobro, da ti žoga, ki lahko stane tudi tisoč evrov (vsak tekmovalec ima svojo), uide na bližnjo cesto, po kateri ravno pripelje kamion … Dobra stran te igre je, da zanjo ne potrebuješ nobenega predznanja. Živ dokaz je direktor Zavoda za turizem, šport in mladino v Šmarju pri Jelšah Gregor Krajnc, ki se je prvič v tej igri preizkusil šele pred dnevi. Te utrudi, doda, predvsem, če moraš kot poraženec na koncu dati za rundo, se je pošalil. "Sicer pa ciljaš z nogo kot pri nogometu. Najprej močno udariš, ko si blizu luknji, pa počasi in natančno," je opisal.
"Ta igra je fantastična, ker omogoča vsakemu doživeti golf igrišče, naravo, taktiko golfa kar z nogometno žogo. Vsakemu ga priporočam," je nadaljeval podpredsednik svetovne footgolf zveze Aleksander Kravanja. "Ni potrebno neko posebno predznanje. V Bovcu smo imeli letos preko 800 gostov, ki prej nikoli niso igrali footgolfa. Mislim, da je tudi za ta kraj to odlična rešitev, ker ni investicijsko draga. Ta šport bo privlačil tako domačine, kar je zelo pomembno, kot turiste," je dodal. "Šmarsko igrišče je velika pridobitev tudi za nas. V Sloveniji je trenutno preko sto aktivnih igralcev. Šmarsko igrišče je šesto footgolf igrišče v Sloveniji," je izpostavil Damjan Turk, predsednik Slovenske footgolf zveze. Dodatno igrišče v Šmarju pri Jelšah bo pomagalo tudi ptujskemu footgolf klubu, saj na domačem golf igrišču ne morejo vaditi tako pogosto, kakor bi želeli. Obenem je predsednik ptujskega kluba Matija Brodnjak pomagal pri postavitvi šmarskih devet lukenj.
Za turiste in teambuildinge
Novo footgolf igrišče vidi tudi kot odlično priložnost za turiste, ki potujejo v okoliške turistične kraje, in za teambuildinge. O tem razmišljajo tudi domačini. Tako predstavnik novoustanovljenega kluba Erlachstein iz Šmarja pri Jelšah Žiga Šraml obljublja, da bodo člani pomagali zavodu za turizem, ko se bodo najavile takšne skupine. Članstvo v njihovem klubu hitro narašča, imajo že šest tekmovalcev, prav toliko kot starejši ljubljanski klub, pa sami še niso proslavili prvega leta delovanja. "Ko me vprašajo, kakšen šport je to, rečem, da je to nogomet, kjer ti noben debil ne more spodbiti in zlomiti noge. To je ena od prednosti tega športa. Mnogi rekreativci namreč nehajo igrat nogomet ravno iz teh razlogov. Tu igraš sam s sabo. Meditacija pri tem je izjemna," zaključi Šraml, najboljši šmarski tekmovalec footgolfa.
Mlad, a vse bolj popularen šport
Na svetu je trenutno 3400 aktivnih tekmovalcev footgolfa, rednih igralcev je okoli 7000, rekreativnih 16.000, število občasnih igralcev pa se giblje med 350.000 in pol milijona, je opisal Kravanja. Najbolj popularen je ta šport v Ameriki, kjer imajo 700 igrišč za footgolf. Na svetu je registriranih 400 klubov.
Novo igro so v prvi vrsti želeli pokazati domačinom, zato so povabili še druge klube, naj sodelujejo pri predstavitvi footgolfa. Tako so po travniku na tarče ciljali člani strelskega društva, pripravili pa so tudi gostinsko ponudbo in tako nakazali, kako se bo nekoč, ko bo občina vsaj za prvo silo obnovila dvorec, življenje spet vrnilo na Jelšingrad.