Danes interno srečanje vodij poslanskih skupin s predsednikom državnega zbora Igorjem Zorčičem je sledilo napetostim in medsebojnim obračunavanjem v državnem zboru, ki so se zvrstila v zadnjih dneh. Po ponedeljku, ko sta se sporekla podpredsednik DZ Jože Tanko, ki je takrat vodil sejo, in poslanec opozicijske SD Matjaž Nemec, je bilo burno še na današnji nočni razpravi odbora za delo o tretjem protikoronskem paketu. Šlo je skoraj do solz: vladi se mudi, saj se veljavni ukrepi za pomoč ob epidemiji z 31. majem iztekajo, a je Miha Kordiš (Levica) predlagal, naj se obravnavo preloži na četrtek, česar pa odbor ni sprejel. Predsedujoča na seji Eva Irgl (SDS) je tako sejo nadaljevala, v opoziciji pa so se odzvali z dolgotrajnim predstavljanjem svojih stališč do posameznih členov in vloženih dopolnil. Po nekaj prekinitvah seje in izrečenih opominih Kordišu je Irglova na robu solz ugotovila, da takega pobalinskega obnašanja v 16 letih svoje poslanske kariere še ni doživela.
Zakonski osnutek ima 87 členov, pri čemer so jih na dvanajsturni seji obdelali zgolj dobro četrtino. Obravnavo so nadaljevali danes zvečer, zaključiti pa jo morajo do petka, ko bo zakonski sveženj potrjeval državni zbor. Po današnjem posvetu parlamentarcev v koaliciji izjav niso dajali, prav tako ne šef DZ Zorčič, toliko bolj zgovorni in kritični pa so bili v opoziciji.
Valjar in bager
Nočno sejo odbora so zaznamovali postopkovni predlogi opozicijskih strank, zlasti Levice. Očitke, da opozicija z razpravami in postopkovnimi predlogi želi ovirati delo koalicije, blokirati in zavlačevati, vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec ostro zavrača. Ob tem je komentiral izkupiček posveta, na katerem se glede postopkovnega vprašanja vodje poslanskih skupin več kot očitno niso poenotile: "Kot kaže, koalicija ostaja pri tem, da so zadeve take, kot so, legitimne in legalne, in da je prav, da se na tak način tepta demokracijo. Koalicija deluje kot valjar, bager, ki ruši pred sabo vse prepreke." Kar smo videli v zadnjih dneh, je po njegovih navedbah izključevanje vsakršne nasprotujoče misli ali nestrinjanja.
"Jasno je, da opozicija vladi nastavlja ogledalo in skrbi za nadzor dejanj te vlade," je opozoril vodja poslancev SD Matjaž Han. Nadalje je problematiziral še: "Ko se v DZ poslancu vzame besedo, ki je v bistvu njegova edina moč, za to pa niso izrabljena vsa poslovniška določila, je lahko nevarno." Han je opozoril na dogajanja v zadnjih dneh in izpostavil, da predsednik in podpredsedniki DZ na sejah niso zato, da komentirajo, ampak vzdržujejo red in omogočajo tudi opoziciji, da govori. Hkrati se je oprl na konflikt poslanca Nemca s Tankom, pri čemer je prepričan, da je Tanko, ki je Nemcu vzel besedo, kršil poslovnik. Vodja poslancev SD Han se sicer strinja, da se kdaj pripeti zloraba postopkovnih predlogov, a opozarja, da se ne sme vseh metati v isti koš.
"To ni DZ koalicije"
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubovič ocenjuje, da se je Zorčič na funkciji predsednika DZ izgubil. "Igor Zorčič ni predsednik državnega zbora koalicije, ampak predsednik vseh parlamentark in parlamentarcev, temu primerno bi se moral začeti tudi obnašati," je povedal Golubovič in še dejal, da država potrebuje umirjeno politiko. SDS bi po njegovem morala stopiti dva, tri korake nazaj in sprejemati kompromise: "Kadarkoli je SDS na oblasti, se v družbi dogajajo napetosti in razdvajanja. Želijo si podrediti institucije, ponižujejo ljudi, ki niso na njihovi strani, in ne spoštujejo osnovnih pravil parlamentarne demokracije."
Kaj z maskami v DZ
Na današnjem posvetu so se dotaknili še nekaterih drugih tem, med drugim so spregovorili tudi o uporabi mask v državnem zboru. Po tem, ko je v ponedeljek poslancu LMŠ Janiju Möderndorferju prekipelo in je napovedal, da maske ne bo več nosil, so se vodje poslancev po navedbah Hana danes vendarle dogovorili, da bodo to obvezo tudi v prihodnje spoštovali.