Ne le turizem, pomoči želijo tudi vsi drugi, zato bi lahko interventni zakon v resnici postal novi PKP 9

Vida Božičko
11.06.2021 17:15
Za skupno mizo so danes sedli predstavniki gospodarstva in vlade
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Branko Meh: "Ne le gostinstvo in turizem, prav je, da tudi vse druge panoge dobijo pomoč."
 
Robert Balen

Potem ko vlada v četrtek kljub drugačnim pričakovanjem ni potrdila interventnega zakona za pomoč turizmu, so danes za skupno mizo sedli predstavniki gospodarstva in vlade. Tam so bili predsednik vlade Janez Janša, gospodarski minister Zdravko Počivalšek, državni sekretar Simon Zajc in vodja vladne svetovalne skupine Matej Lahovnik. Na drugi strani so sedeli predstavniki obrtne, trgovinske in gospodarske zbornice pa tudi predstavnik združenja delodajalcev.

"Ta sestanek je bil sklican na pobudo delodajalcev, obrti in podjetij. Tudi trgovine in številni obrtniki so imeli velik izpad, ne le gostinstvo in turizem. Prav je, da tudi vse ostale panoge dobijo pomoč," je po sestanku povedal predsednik OZS Branko Meh. Pripombe so podali tudi k že predvidenim ukrepom. Petinšestdesetodstotni izpad prometa glede na stanje pred epidemijo se predvsem gostincem zdi prestrogo postavljen prag, zato so predlagali znižanje. Želijo tudi, da se podaljša ukrep čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, prav tako pa sofinanciranje fiksnih stroškov.

Po besedah prisotnih je bil sestanek konstruktiven, dejali so, da je predsednik vlade obljubil, da bodo njihove pripombe upoštevane.

Če bo vlada res spremenila ukrepe in vključila tudi preostale panoge, pa ne bo več govora o interventnem zakonu za gostinstvo in turizem, temveč bi ta paket pomoči lahko postal novi protikoronski paket - deveti zapovrstjo. "Ni pomembno, kako se imenuje, važno je, da bomo zajeti vsi ali pa, da se ob tem zakonu pripravi še en paket," je v odzivu dejal Meh.

V preteklih dneh pa se je veliko špekuliralo tudi o usodi novih bonov. Ti zdaj še ostajajo neznanka. Predstavniki gospodarstva so nam namreč zatrdili, da o njih niso niti govorili, jih je pa minister Počivalšek v popoldanskem tvitu znova potrdil in sicer za gostinstvo, turizem, šport in kulturo.

Zadnji predlog interventnega zakona je sicer težak 408 milijonov evrov, če bodo zraven vključevali še nove ukrepe pomoči, pa bi ta znesek lahko postal še višji, razen če bi zaradi novih ukrepov črtali katere do zdaj znane. Vlada naj bi nove predloge pomoči ponovno obravnavala prihodnji teden. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta