Med 18.424 opravljenimi PCR testi je bilo v soboto 13.911 pozitivnih, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih je bil 75,5 odstoten. Ob tem so opravili še 72.328 hitrih antigenskih testov.
Po ocenah NIJZ je v državi trenutno aktivnih 112.517 primerov okužbe s Sars-CoV-2. Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh znaša 9.950, število potrjenih primerov na sto tisoč prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa 5.329.
V soboto je s covidom-19 umrlo 18 ljudi, kažejo podatki vlade. Glede na njihove navedbe, je bilo skupno število hospitaliziranih 608, na intenzivni negi je bilo 135 ljudi. Najmlajši med njimi je štel 32 let, najmlajši na navadnem oddelku pa 20.
Del vzorcev na analizo pošiljamo v Nemčijo
Visoke številke potrjenih okužb smo v Sloveniji sicer beležili že v zadnjem tednu; v torek jih je bilo več kot 12.000, v sredo več kot 10.000. Po poročanju Radia Slovenije sicer številke za soboto vključujejo tudi izvide od četrtka oz. petka, ki so prišli iz Nemčije.
Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) namreč od srede del vzorcev za PCR-testiranje zaradi velikih obremenitev pošilja v Nemčijo. Po neuradnih informacijah pa naj bi pri sporočanju rezultatov testiranja vzorcev, ki se pošiljajo v tujino, prihajalo do zamud. Na pojasnila NLZOH in ministrstva za zdravje STA še čaka.
Nekateri zdravstveni domovi pa beležijo povečano število klicev ljudi. Zdravstveni dom Kamnik tako na Facebooku pojasnjuje, da prihaja do precejšnjih zamud pri izvidih brisov na PCR-testiranju na strani zunanjih laboratorijev. Občane prosijo, naj v zvezi s tem ne kličejo na številke nujne medicinske pomoči, saj s tem zasedajo telefonsko linijo nujnim primerom.
Direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milana Kreka rekordni dnevni prirast ne preseneča. Kot je dejal za Radio Slovenija, je dejstvo, da je v zadnjih tednih prišlo do izrednega porasta, da je različica omikron izredno kužna in da ima veliko možnosti "glede na to, kako se ljudje obnašamo". Zato je tudi veliko okužb.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je trenutno cepljenih 1.259.412 ljudi oziroma 60 odstotkov populacije, z vsemi odmerki pa 1.206.704, kar predstavlja 57 odstotkov populacije, kažejo podatki NIJZ.