V petek potrdili 9945 okužb, med hospitaliziranimi še vedno prevladujejo necepljeni

STA, A.L.
22.01.2022 09:53

V petek so ob 14.650 PCR-testih potrdili 9945 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je znašal 67,9 odstotka. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 601 covidnega bolnika, od tega jih 136 potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 covidnih bolnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Andrej Petelinšek

Skupno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je povečalo za dva, intenzivno zdravljenje pa potrebuje osem bolnikov manj kot dan prej. Umrl je en covidni bolnik manj kot dan prej.

Najmlajši hospitaliziran bolnik je star 14 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa 32 let.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 101.960 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa je pri 8825.

Število aktivnih primerov okužb se je v petek v primerjavi z dnevom prej povišalo za 5479, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa je višje za 336. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 4827, kar je 261 več kot dan prej.

V primerjavi z minulim petkom, ko so opravili 14.360 PCR-testov, so ta petek potrdili 2365 okužb več. Delež pozitivnih testov se je glede na minuli petek povečal za 15 odstotnih točk.

Ta petek so opravili tudi 107.468 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.259.378 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.206.666 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 573.239 ljudi.

Logarjeva posvarila pred pritiskom na bolnišnice zaradi visokega števila okužb s koronavirusom

Kljub nekoliko blažjemu poteku covida-19 pri večini okuženih s koronavirusno različico omikron, lahko zaradi izjemnega porasta števila okužb v prihodnjih tednih pride do povečanja števila covidnih bolnikov, je na včerajšnji novinarski konferenci opozorila vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar. O sproščanju ukrepov skupina zato še ne razmišlja.

Vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar
Robert Balen

O sproščanju ukrepov strokovna skupina za covid-19 po besedah Logarjeve ne razmišlja tudi zato, ker lahko veliko število samoizolacij in karanten v mlajši populaciji pripelje do težav pri delovanju javnih služb in kritične infrastrukture. Napovedala pa je, da se bodo v skupini v prihodnjih dneh in tednih pogovarjali o izhodni strategiji ukrepov.

Spomnila je, da je razmerje med okuženimi s koronavirusom in hospitaliziranimi s covidom-19 v petem valu epidemije nekoliko drugačno. Potrebe po dovajanju kisika so med covidnimi bolniki manjše. Zdravstveno stanje pa se lahko po okužbi s koronavirusom poslabša kroničnim bolnikom. O načinu prebolevanja covida-19 pri slednjih pa je še vedno na voljo sorazmerno malo podatkov.

Med hospitaliziranimi še vedno prevladujejo necepljeni proti covidu-19. "Je pa res, da je hospitaliziranih tudi nekaj bolnikov, ki so cepljeni, pa so v bolnišnici zaradi drugih razlogov in covid-19 pri njih poteka v blagi obliko oz. skoraj asimptomatsko. Ugotovljen je ob sprejemu v bolnišnico zaradi drugega razloga," je pojasnila. Slednje je še bolj izrazito na oddelkih intenzivne terapije, je dodala.

Ob tem je opozorila, da imajo na intenzivnem oddelku ljubljanske infekcijske klinike hospitaliziranega tudi bolnika, ki je okužen z različico omikron.

Natančnega podatka o številu hospitaliziranih oseb, ki so covid-19 že prebolele, po njenih besedah ni. "Je pa teh bolnikov na srečo sorazmerno malo, saj tudi prebolelost ščiti pred težjim potekom in hospitalizacijo," je pojasnila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta