"Spisek grehov oziroma nedopustnosti ministra za kulturo Vaska Simonitija je tako dolg, da ga nima smisla povzemati še enkrat. Na žalost se ta spisek iz dneva v dan samo še daljša," je ob današnji predstavitvi očitkov iz besedila nove v seriji interpelacij zoper ministre vlade Janeza Janše povedala poslanka Levice Violeta Tomić. "Nekulturni minister" ima na ministrskem položaju samo en cilj, to je, da mora biti prihodnost slovenske kulture po okusu ene stranke, njegove stranke, je bila ostra tudi poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik. Prepričana je, da Simoniti raje kot dialog uporablja "politiko represije, kaznovanja brez ministra vrednih pojasnil in s prozorno argumentacijo".
Kot smo že poročali, so LMŠ, SD, Levica in SAB očitke ministru, ki po besedah poslanca SAB Marka Bandellija deluje, "kot da bi bil minister proti, ne pa za kulturo", nanizale v desetih točkah. Kot prvo so izpostavile ministrovo odgovornost za "neučinkovito ukrepanje pri omejevanju in odpravi posledic popolne blokade dela" na področju kulture zaradi epidemije. Med drugim prst uperjajo tudi v napade na svobodo in neodvisnost novinarskega dela ter poskus omejevanja neodvisnosti in pogojev za delo javnega servisa RTV in STA. Po mnenju predlagateljev interpelacije je minister odgovoren tudi za neplačevanje socialnih prispevkov samozaposlenim v kulturi, politično kadrovanje v javnih kulturnih ustanovah in nespoštovanje ustavnega načela ločitve cerkve in države.
Da interpelacije še niso prejeli, ko jo bodo, pa bodo vse očitke "skrbno preučili in nanje argumentirano odgovorili", so medtem sporočili s Simonitijevega ministrstva. Ob tem pa še: "Objav o interpelaciji v medijih pa ne moremo komentirati." Spomnimo, ob napovedi opozicije, ki še pred vložitvijo konstruktivne nezaupnice pritiska na vlado z interpelacijami, so iz resorja iz kvote SDS sporočili, da bodo to izkoristili kot priložnost, da predstavijo vse dosežke zadnjih desetih mesecev. "Hkrati se veselimo primerjave dosežkov tega mandata z mandati prejšnjih ministrov, saj lahko zatrdimo, da smo skoraj vsem kulturnim panogam uspeli zagotoviti več sredstev sredi pandemije, kot so jim prejšnji ministri uspeli zagotoviti v času konjunkture," so prepričani.