Pravna združitev Nove KBM in Abanke poteka po zastavljeni časovnici in zgodila se bo predvidoma v prihodnjih tednih, v mariborski bančni skupini, ki jo vodi John Denhof, pojasnjujejo o najnovejših premikih v enem največjih dosedanjih poslov na slovenskem bančnem trgu. S pravno združitvijo, torej ob vpisu v sodni register, bo Abanka prenehala delovati kot pravni subjekt, njeno poslovanje pa se bo nadaljevalo v okviru Nove KBM. Ta, kot pravijo pri Novi KBM, s pravno združitvijo vstopa v vsa pravna razmerja Abanke kot njen univerzalni pravni naslednik, kar pomeni, da prevzema vse njene pravice in obveznosti.
"Stranke bodo do nadaljnjega bančne storitve opravljale tako kot doslej – stranke Nove KBM v poslovalnicah oziroma poslovnih enotah Nove KBM, prek dokazano najboljše spletne in mobilne banke Bank@Net, Poslovni Bank@Net in mBank@Net ter na podlagi strateškega partnerstva s Pošto Slovenije tudi na vseh poštah po državi. Stranke Abanke bodo tudi po pravni združitvi bančne storitve opravljale v poslovalnicah Abanke oziroma v njenih poslovnih enotah, prek spletne banke Abanet, mobilne banke Abamobi in mobilne denarnice Abadenarnica," navajajo. Spomnimo: Nova KBM v lasti ameriškega sklada Apollo in EBRD je Abanko od Slovenskega državnega holdinga kupila lani junija, kupnina v višini dobrih 444 milijonov evrov je bila plačana februarja letos.
Po novem letu še tehnološka združitev
Blagovna znamka Abanke bo z dnem združitve prešla v last Nove KBM, a bo do nadaljnjega skupaj z nekaterimi povezanimi blagovnimi znamkami še v uporabi. Odločitev o blagovni znamki združenih bank še ni sprejeta. Po neuradnih informacijah imajo v vodstvu Nove KBM na mizi več možnih rešitev, pri čemer z oddajo idejnih rešitev v okviru ponudb sodeluje več znanih slovenskih agencij. Možnosti naj bi bilo več: od tega, da bi nastalo novo ime kot kombinacija obeh bank, ki se združujeta, da ostane le Nova KBM, do rešitve, ki bi prinesla novo ime in s tem povsem svežo blagovno znamko.
Predvidoma v začetku leta 2021 bosta banki tudi tehnološko združeni, kar pomeni, da bodo združili tudi informacijske sisteme. Tedaj bodo stranke Nove KBM bančne posle opravljale tudi v poslovni mreži Abanke in obratno. Strankam bo na voljo mreža okoli 960 fizičnih bančnih točk v državi, že od prvega aprila imajo skupno mrežo več kot 400 bankomatov.
Bančna mreža in zaposleni
Konsolidacija skupine Nove KBM, ki je od SDH kupila Abanko, prinaša tudi kadrovske spremembe in spremembe v mreži poslovalnic ter bankomatov. Te dni smo tako v Mariboru lahko opazili, da se zapira poslovalnica Abanke v Cankarjevi ulici v stanovanjsko-poslovnem objektu Forum, kjer pisna obvestila stranke od septembra naprej že napotujejo na Glavni trg.
Pospešek digitalizaciji
Iz Nove KBM so pred kratkim sporočili, da sta bili spletna in mobilna banka Bank@Net in mBank@Net v neodvisni raziskavi, v katero so bile zajete vse slovenske banke in hranilnice, pa tudi spletne in mobilne banke nekaterih fintech podjetij, ocenjeni najvišje in prejeli naziv najboljša spletna in mobilna banka 2020. "Število aktivnih uporabnikov digitalnih poti opravljanja bančnih storitev se je v zadnjih dveh letih povišalo za kar 75 odstotkov, število aktivnih uporabnikov, ki spletno banko uporabljajo vsaj enkrat na mesec, pa je zraslo za 70 odstotkov, med samo epidemijo za dodatnih 6 odstotkov. Tudi to je dokaz, da se bančništvo spreminja," odgovarjajo.
Dva udarca: ukrepi Banke Slovenije in covid-19
Kakšna je ocena v banki o vplivu koronavirusne krize na bančno poslovanje? Že prej je na poslovanje bank vplivala uvedba zaostritev pogojev kreditiranja, ki jih je Banka Slovenije predpisala lani pozno jeseni, kriza zaradi covida-19 je nato udarila marca letos. V Novi KBM krizo že občutijo, a letošnjih polletnih rezultatov (za razliko od denimo NLB) ne razkrivajo: "Najemanje novih kreditov poteka po običajnih postopkih, povpraševanje po njih pa je sedaj skoraj enako kot pred epidemijo, je pa še zmeraj nižje kot pred uvedbo makrobonitetnih ukrepov." Uredba o izvajanju ukrepa poroštva po Zakonu o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije covida-19 je podrobneje opredelila pogoje, ki morajo biti izpolnjeni za veljavnost poroštva Republike Slovenije, s tem pa bistveno zmanjšala negotovost za vse udeležence v jamstveni shemi. Nejasnosti, ki so bile na začetku sprejemanja protikoronskih ukrepov in so vplivale na to, da kreditne linije niso stekle hitreje, je zdaj bistveno manj. A številk, koliko kreditov je bilo v okviru državnih jamstvenih shem podeljenih, ne objavljajo.
Prodaja nepremičnin
Uprava Nove KBM je petčlanska, takšna naj bi ostala tudi po združitvi z Abanko. Delovala bo tako v Ljubljani kot v Mariboru. Nekateri člani bodo še naprej ohranili tudi svoja mariborska bivališča. V njej ne bo predsednika uprave Abanke Jožeta Leniča, čeprav je bilo sprva napovedano drugače. Kaj je prišlo posredi, uradno ni znano, po nekaterih špekulacijah pa naj bi se razlikovali pogledi Leniča in vodilnih v Novi KBM na nedavno odprodajo terjatev Abanke do Tuša. Nova KBM je ta teden objavila javno vabilo za prodajo družbe Anepremičnine in njenega portfelja 63 nepremičnin, med drugim poslovnih prostorov v Ljubljani, Mariboru in Celju. Gre za nepremičninsko družbo, ki jo je pred leti ustanovila Abanka. Pri Financah so pisali, da je tržna vrednost nepremičninskega portfelja po neuradnih informacijah 30 milijonov evrov, v 95 odstotkih pa gre za nepremičnine, ki so jih v Novi KBM ocenili za poslovno nepotrebne.
Virus premešal karte, spremenil dinamiko na trgu
Prav tako ni povsem jasno, kdaj naj bi Apollo in EBRD začela umik iz konsolidirane skupine Nove KBM, ki sta ga napovedala že ob sklenitvi posla. John Denhof je v zadnjem intervjuju za Večer sicer dejal, da koronavirusna kriza "dolgoročno načrtov naših lastnikov ne bo bistveno spremenila". So pa ocene bančnih strokovnjakov, da ni realno, da bi do začetka prodaje prišlo že leta 2021, bodo pa tedaj najverjetneje tekle intenzivnejše priprave. Covid-19 je nedvomno že premešal karte na globalnih bančnih in finančnih trgih, s tem pa tudi vsaj začasno upočasnil dinamiko investicij. Slovenski bančni trg je že nekaj časa v konsolidaciji, število igralcev na njem se manjša, a ocene so, da jih je še vedno preveč za dimenzije, kot jih ima. Bilo je že več špekulacij, ali bi na koncu združeno Abanko in Novo KBM lahko kupila madžarska banka OTP, ki je bila z Američani in EBRD že v tekmi za Abanko. Nedavno je v Sloveniji od Societe Generale prevzela SKB. Že zavoljo tega je vprašljivo, ali bi ob poskusu prevzema Nove KBM in Abanke sploh lahko dobila soglasja regulatorjev, predvsem varuha konkurence.