S 1. julijem letos začne v Evropski uniji veljati nova direktiva o DDV in uvoznem postopku. Njeno sprejetje je posledica dejstva, da EU zaradi razcveta spletnega nakupovanja letno izgubi 7 milijard evrov javnih prihodkov, ker je blago, uvoženo iz držav zunaj EU, do vrednosti 22 evrov oproščeno plačila DDV. Hkrati pa podobna oprostitev ne velja za blago, kupljeno znotraj EU, kar še dodatno poslabša položaj evropskih spletnih trgovcev. Kaj bo nova direktiva pomenila za državljane, smo vprašali Boštjana Perneka, direktorja Divizije Pisma pri Pošti Slovenije.
{api_embed_photo_R30}666334{/api_embed_photo_R30}
Katere so bistvene točke nove direktive o DDV in uvoznem postopku za fizične osebe?
Za blago, ki bo v Slovenijo prispelo iz tretjih držav, bodo od 1. julija 2021 veljala nova pravila, ki bodo zagotovila plačilo DDV, pri čemer se bo zahtevala izvedba uvoznih carinskih postopkov za vse v EU uvoženo blago. S tem se bo ponovno vzpostavila poštena konkurenca med evropskimi in neevropskimi spletnimi trgovci.
S 1. julijem 2021 se prav tako uvaja nov sistem obračuna DDV-ja, imenovan IOSS (Importer One Stop Shop), ki bo omogočal, da se DDV plača že v sklopu spletnega plačila blaga na spletni strani trgovca iz držav zunaj EU. IOSS se lahko uporabi samo tedaj, ko vrednost blaga v pošiljki ne presega 150 EUR in če ne gre za trošarinske izdelke. Ne glede na to, ali bo uporabnik za pošiljko že ob spletnem nakupu plačal DDV, bo za pošiljko treba opraviti vse carinske postopke.
Skladno s spremenjenimi pravili se tudi pri Pošti Slovenije, ki na podlagi pridobljenega dovoljenja nastopa v vlogi carinskega deklaranta oziroma zastopnika za poštne pošiljke z blagom, spreminjajo in posodabljajo uvozni postopki. V sklopu prenove smo povečali prostore za obdelavo prispelih pošiljk, ki bodo podvržene uvoznim postopkom, z vlaganjem v informatizacijo smo omogočili uporabo naprednih rešitev za strojno branje na podlagi umetne inteligence, vzpostavili smo aplikacijo za avtomatizirano določitev tarifnih številk blaga, ki prav tako deluje na podlagi umetne inteligence in prepoznava tudi opise blaga v več jezikih, nadgradili smo aplikacijo za izvajanje carinskih postopkov in aplikacijo za izmenjavo podatkov v mednarodnem poštnem prometu ter posodobili portal za izvedbo carinskih postopkov, ki ga bodo uporabniki lahko preizkusili že konec meseca junija. Hkrati smo zagotovili tudi dodatno kadrovsko podporo, s kombinacijo naštetih aktivnosti pa smo omogočili izvajanje bistveno večjega obsega dela.
Kaj ta nova direktiva spreminja glede na prej veljavno direktivo?
S 1. julijem 2021 se, kot rečeno, ukinja oprostitev plačila DDV za uvoz blaga v vrednosti, ki ne presega 22 evrov. To pomeni, da bo treba opraviti carinske postopke za vse blago, uvoženo v EU, ne glede na vrednost blaga ter ne glede na to, ali je blago komercialne ali nekomercialne narave, kot so denimo darila.
Skozi carinske postopke bodo morale tudi priložnostne pošiljke z brezplačnim blagom, namenjenim izključno osebni uporabi, ki jih ena fizična oseba pošilja drugi fizični osebi, v vrednosti do 45 evrov – govorimo o darilih – pri čemer pa bodo te še vedno oproščene plačila carine in DDV, razen za trošarinsko blago nad predpisanimi količinskimi omejitvami.
Za koga bo nova direktiva sploh veljala? Za fizične osebe ali za pravne?
Nova direktiva bo veljala tako za pravne kot za fizične osebe, bistveno pa se ne razlikujejo niti postopki za ene in druge.
Kako bo to vplivalo na življenje državljanov, ki nakupujejo prek spleta iz držav zunaj EU? Kaj se bo zanje spremenilo?
Vsekakor bodo nastali dodatni stroški za naslovnike, ki so naročili pošiljke v vrednosti do 22 evrov, za katere do sedaj ni bilo potrebno plačilo uvoznih dajatev in ni bila potrebna izvedba carinskih postopkov.
Uporabnike bomo iz Pošte Slovenije elektronsko ali po klasični pošti, če nam pošiljatelj ne bo posredoval podatkov o njihovem elektronskem naslovu ali številki mobilnega telefona, pozvali, naj preko posodobljenega Portala Uvoz izpolnijo ali dopolnijo vse potrebne podatke za izvedbo carinskih formalnosti za sprostitev blaga v prosti promet. Obveščanje bo Pošta Slovenije izvajala na podlagi elektronskih najav poštnega operaterja v državi pošiljatelja že v času, ko bo pošiljka še na poti. Če omenjene elektronske najave ne bomo prejeli, bomo lahko naslovnika obvestili šele, ko bo pošiljka prispela v Slovenijo.
Zelo smo se potrudili, da uporabnikom zagotovimo kar se da ugodne pogoje za izvedbo carinskih postopkov.
Uporabniku bo torej poslana koda za dostop do Portala Uvoz, na katerem bo lahko podatke izpolnil oziroma dopolnil ter tako izvedel postopek neposrednega carinskega zastopanja. Izbral bo lahko tudi možnost posrednega carinskega zastopanja, pošiljko bo lahko tudi zavrnil ali pa izbral drugega izvajalca za izvedbo carinskih postopkov. Vse navedeno bo lahko uporabnik storil tudi s telefonskim klicem ali elektronskim sporočilom.
Po novem bo torej treba plačati nekatere dajatve, ki do sedaj niso bile potrebne. Katere so to in kolikšen bo po vaših izračunih njihov povprečni znesek?
Uporabnik bo moral za pošiljke poravnati carinske dajatve, torej tudi DDV in stroške carinskega posredovanja. Pri ceni storitev carinskega poslovanja Pošte Slovenije je treba poudariti, da smo se zelo potrudili, da uporabnikom zagotovimo kar se da ugodne pogoje za izvedbo carinskih postopkov. Z že omenjeno dodatno avtomatizacijo procesov smo znižali stroške carinskih postopkov. Vse cene so namreč stroškovno naravnane in odražajo dejanski strošek izvedbe posameznega postopka.
Cena izvedbe uvoznega carinskega postopka za pošiljko v vrednosti do 22 evrov bo enaka ceni izvedbe postopka za pošiljke do 150 evrov, če bo uporabnik izbral možnost neposrednega carinskega zastopanja. Neposredno carinsko zastopanje pomeni, da uporabnik prek spletnega obrazca in sistema Pošte Slovenije za vlaganje enotnih carinskih deklaracij sam dopolni potrebne podatke o blagu. Pošta Slovenije nato prek svojega informacijskega sistema vloži uvozno deklaracijo, uporabnik pa dajatve ter stroške postopka plača prek spleta. Cena takega postopka bo 2,50 evra z DDV.
Zgolj za primer lahko navedem, da trenutno uvozni postopek za pošiljke nad 22 in do 30 evrov stane 7 evrov z DDV, postopek za pošiljko do 150 evrov pa 13 evrov. V obeh navedenih primerih gre seveda za ceno, ki jo Pošta Slovenije zaračuna uporabniku v postopku posrednega carinskega zastopanja in sama nastopa kot deklarant ter sama izpolni carinsko deklaracijo v sodelovanju z uporabnikom. Tudi pri posrednem carinskem zastopanju se bodo stroški za uporabnika znižali, pri čemer bodo nove cene nižje do 35 odstotkov.
Kadar pa se bo uporabnik odločil za neposredno carinsko zastopanje in spletno plačilo, ki pomeni zanj najugodnejšo rešitev, bodo torej stroški carinskega postopka znašali 2,5 evra za vse pošiljke v vrednosti do 150 evrov, temu pa morate dodati še DDV, ki se obračuna na vrednost blaga. Torej: pri pošiljki v vrednosti 15 EUR in z 22-odstotnim DDV bodo skupni stroški za uporabnika znašali 5,8 evra. Če bi uporabnik prejel pošiljko v vrednosti 150 evrov in bi izkoristil možnost neposrednega carinskega zastopanja, bi skupni stroški z upoštevanjem 22-odstotnega DDV znašali 35,5 evra, doslej pa so znašali 46 evrov.
Bomo fizične osebe to dajatev morale plačati ob naročilu blaga preko spleta ali jo bomo lahko tudi pozneje?
Poleg izvedbe carinskih postopkov preko posodobljenega Portala Uvoz bomo uporabnikom omogočili tudi izvedbo spletnega plačila obračunanega DDV-ja ter carinskih dajatev, s čimer bomo dodatno pohitrili postopek vročitve pošiljke. Če se uporabnik ne bo odločil za spletno plačilo, mu bomo omogočili, da znesek poravna ob vročitvi pošiljke. Dodatno navajam tudi, da bodo vse pošiljke, ki jih bomo odpremili iz carinske pošte, ne glede na to, da so bile morebiti sprejete kot navadne, sledili do vročitve uporabniku.
Za več koristnih informacij in odgovorov obiščite posta.si.