Novi boni: 100 evrov za odrasle, 50 za mladoletne. Od ponedeljka ne bo več omejitve obratovanja do 22. ure

A.L., STA, VČ
17.06.2021 09:56
Včeraj je bilo pozitivnih 3,6 odstotka testiranih. V sredo so opravili 2333 PCR testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili 83 okužb, je objavila vlada. Pozitivnih je bilo 3,6 odstotka PCR-testov. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je padlo pod 100, prvič po oktobru pa v sredo ni bilo smrtnih žrtev zaradi covida-19. Hospitaliziranih je 112 covidnih bolnikov, 38 na intenzivni negi.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Robert Balen

Poleg tega so v torek opravili še 26.516 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate potrjujejo s PCR testiranjem.

Delež pozitivnih testov je bil za 0,9 odstotne točke nižji kot v torek. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb znaša 97, dan prej pa je znašalo 113.

V bolnišnicah zdravijo devet covidnih bolnikov manj kot dan prej, število hospitaliziranih na oddelkih intenzivne nege ostaja enako.

Po podatkih vlade je doslej covid-19 prebolelo 250.288 ljudi.

S prvim odmerkom cepiva proti covid-19 je cepljenih 781.557 oz. 45,2 odstotka starejših od 18 let. Z drugim odmerkom pa je cepljenih 568.057 oz. 32,9 odstotka starejših od 18 let. Med starejšimi od 50 let je s prvim odmerkom cepiva proti covid-19 cepljenih 524.564 oz. 59,9 odstotka, z drugim odmerkom pa je cepljenih 435.925 oz. 49,7 odstotka prebivalcev, še navaja vlada.

Vlada turizmu zagotovila dodatnih 243 milijonov evrov pomoči

Vlada je danes potrdila predlog novega interventnega zakona za omilitev posledic epidemije covida-19 za gospodarstvo. Ta panogi gostinstva in turizma po navedbah gospodarskega ministra Zdravka Počivalška prinaša dodatnih 243 milijonov evrov pomoči.

"Nekaj naših predlogov v njem ni, ker mora vlada skrbeti tudi za stabilnost javnih financ. Zato bomo dodatnih 30 milijonov evrov namenili iz evropskih kohezijskih sredstev. Panogi bomo torej skupaj zagotovili skoraj milijardo evrov pomoči," je na twitterju zapisal Počivalšek.

Kot je zatrdil, so ves čas epidemije imeli odprt dialog z vsemi zbornicami in iskali možne rešitve. "Poleg splošnih ukrepov, kot je čakanje na delo, smo zagotovili tudi takšne, namenjene samo njim. Panoga je doslej iz vseh protikoronskih zakonov dobila direktno nakazanih 705 milijonov evrov," je poudaril.

Poleg protikoronskih pomoči je ministrstvo po njegovih navedbah z različnimi razpisi podelilo 238 milijonov evrov spodbud za več kot 5000 podjetij iz panoge. "Tudi na prihodnjih razpisih bo posebna pozornost namenjena gostinstvu in turizmu, saj se zavedamo težav in pomena panoge," je napovedal.

Boni? Vlada uvaja nove bone v vrednosti 192,2 milijona evrov, za potrošnjo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi. Prejeli jih bodo vsi državljani: odrasli v višini 100 evrov, mladoletni 50 evrov. Hkrati so se spremenili pogoji za unovčenje lanskih turističnih bonov: unovčiti jih je mogoče tudi pri sezonskih ponudnikih namestitev in pri tistih, ki so svoja vrata odprli v letošnjem letu.

Vlada sprejela predloga zakonov o investicijah in nujnih ukrepih v zdravstvu

Vlada je na današnji seji sprejela predlog zakona o investicijah v zdravstvo in predlog zakona o nujnih ukrepih v zdravstvu, je na twitterju sporočil premier Janez Janša. Prvi ureja zagotavljanje in porabo skoraj dveh milijonov evrov v zdravstvu do leta 2031, drugi pa določa začasne ukrepe za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19.

Predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih 2021 do 2031 so pripravili na ministrstvu za zdravje. Predlog zakona ureja porabo sredstev v višini 1943 milijonov evrov, ki se bodo zagotavljala z rednimi letnimi proračuni v letih od 2021 do 2031, in sicer v finančnem načrtu ministrstva za zdravje, je razvidno iz predloga zakona, ki je bil v začetku maja objavljen na portalu e-demokracija.

Naložbe so med drugim predvidene v univerzitetnih kliničnih centrih (UKC) Ljubljana in Maribor, splošnih in specialnih bolnišnicah, psihiatričnih bolnišnicah, porodnišnicah, fakultetah za študij medicine in dentalne medicine ter znanstveno-izobraževalnih in raziskovalnih ustanovah na področju zdravstva.

Predlog zakona med drugim predvideva izgradnjo nove gastroenterološke klinike v ljubljanskem UKC, novega objekta kliničnega inštituta za medicinsko genetiko, novega prizidka k stari porodnišnici in ortopedski kliniki. Na področju splošnih bolnišnic je načrtovana izgradnja gorenjske regijske bolnišnice, predvidene pa so tudi nove kapacitete na področju negovalnih bolnišnic in negovalnih domov.

Vlada je danes potrdila tudi osnutek predloga zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, ki ga je ministrstvo na vlado poslalo minuli teden. Predlog zakona določa začasne ukrepe za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19. Med drugim določa podaljšanje nacionalnega razpisa za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev, način naročanja na cepljenje, vodenje seznama naročenih oseb in način izvedbe cepljenja proti covidu-19. Določa tudi pogoje za donacijo ali odprodajo viška zdravil in cepiv proti covidu-19 ter določneje ureja pravno podlago za zbirko centraliziranega nacionalnega seznama za spremljanje seznama naročenih za cepljenje in ostale zdravstvene storitve na primarni ravni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta