Sprejeta sklepa je podprlo deset članov odbora iz vrst LMŠ, SD, Levice, SAB, SMC in DeSUS, proti pa so glasovali poslanci iz vrst SDS in NSi.
Kot je v imenu predlagateljev današnje nujne seje odbora iz vrst štirih opozicijskih strank pojasnila Lidija Divjak Mirnik (LMŠ), je odbor na seji pred desetimi dnevi sprejel več sklepov, med drugim je vlado že pozval k izpolnitvi svojih dolžnosti glede nadomestila za opravljanje javne službe STA, kar pa se še ni zgodilo. Poudarila je, da urad vlade za komuniciranje (Ukom) nima pravne podlage za samovoljno ustavitev financiranja, da je tudi iz pridobljenega pravnega mnenja STA razvidno, da je Ukom zahteval podatke, do katerih ni upravičen. Zato so v tokratnem predlogu sklepa predlagali poziv, da se financiranje znova vzpostavi v treh dneh.
Tudi direktor Ukoma Uroš Urbanija je dejal, da bi bilo financiranje STA že urejeno, če bi bili izpolnjeni sklepi s seje odbora izpred desetih dni. Namesto tega pa da je direktor STA Bojan Veselinovič "iskal tisoč in eno opravičilo, da zahtevane dokumentacije ne bi izročil". Kot je poudaril Urbanija, posredovanje podatkov o dolžini in številu posameznih prispevkov ne predstavlja kršenja medijske zakonodaje, saj gre za javne podatke in jih lahko poišče kdorkoli.
Pri tem se je skliceval na pravno mnenje STA, iz katerega izhaja, da Ukom nima nobenih zakonskih pristojnosti niti kot družbenik niti v zvezi z nadzorom izvajanja javne službe, še manj pa v zvezi z nadzorom poslovanja v celoti, iz česar je jasno, da Ukom nima nobene pristojnosti, da sam sebe imenuje "predstavnik ustanovitelja". Obenem pa je pojasnil, da je vse podatke od STA zahteval na podlagi 6. člena pogodbe, ki da je jasen in ne potrebuje interpretacije, saj pravi, da mora STA sodelovati s predstavnikom ustanovitelja in se odzivati na njegove zahteve po dokumentaciji in pojasnilih.
Janša: Vlada ne posega v STA
Za demokracijo v vsaki državi so neodvisni javni mediji zelo pomembni, je predsednik vlade Janez Janša danes na izredni seji DZ poudaril v odgovoru na poslansko vprašanje Maše Kociper iz SAB. Glede STA pa je zagotovil, da vlada ne posega vanjo.
Vlada ne posega v Slovensko tiskovno agencijo (STA), predlagali smo le manjkajočega člana v nadzorni svet, ker ga ni bilo, je dejal. Pogodba, za katero vlada želi, da je izpolnjena, pa je bila z agencijo po njegovih besedah podpisana že lani, ko še ni bil premier. Tako kot jo je dolžna izvajati vlada, jo je dolžna izvajati tudi STA, je izpostavil.
Ob poslankinem vprašanju, ali se je v začetku decembra res sestal z novim lastnikom Pro Plusa Petrom Kellnerjem in se z njim pogovarjal o spremembi uredniške politike na POP TV, pa je dejal, da "zapisov portalov, ki delujejo na podlagi denarja neznanega izvora", ne bere in ne komentira.
"Profesionalni in neodvisni mediji so v izključnem interesu stranke in vlade, ki jo vodim," je zatrdil. V času njegove prve vlade, ki jo je vodil med letoma 2004 in 2008, se je medijska svoboda v Sloveniji po mednarodnih merilih povečala za 50 odstotkov, je poudaril. "Delamo na tem, da bi bilo tako tudi v tem mandatu," je dodal.
Poslanka je v svojem vprašanju menila, da "številni odkriti napadi na medije, ki delujejo v javnem interesu, in obračunavanje z njimi" dajejo vtis, da si jih aktualna politika skuša podrediti in razgraditi.
Zahtevala je, da DZ opravi razpravo o premierjevem odgovoru na njeno vprašanje.
Spomnil je, da je STA tudi po marčevskem prihodu Urbanije na čelo Ukoma do septembra prejemala sredstva, za oktober pa jih kljub nespremenjeni pogodbi ni prejela, čeprav je in še vedno opravlja javno službo pa tudi storitve za vladno administracijo po drugi pogodbi, po kateri sredstev za oktober prav tako ni prejela. "Vlada še vedno dobiva vse vsebine," je poudaril Veselinovič, ki je prepričan, da bi Ukom moral plačati opravljeno delo. Zaradi neplačanih računov je vložil izvršbo sredstev.
Tudi poslanci iz vrst strank, ki so na današnji seji podprle izglasovana sklepa, so v razpravi poudarili, da mora Ukom plačati opravljeno javno službo. Nekateri so opozorili na "sistematične napade vlade na slovenske medije". V poslanski skupini SDS pa so prepričani, pogodba med Ukomom in STA agencijo obvezuje, mora predstavniku ustanovitelja posredovati vso dokumentacijo.
Novinarski sindikat prijavil Urbanijo na državno tožilstvo
Zaradi prekinitve financiranja javne službe Slovenske tiskovne agencije (STA) je Sindikat novinarjev Slovenije v petek na državno tožilstvo podal naznanilo kaznivega dejanja zoper direktorja Urada vlade za komuniciranje (Ukom) Uroša Urbanijo.
"Po skrbni preučitvi dejstev v Sindikatu novinarjev Slovenije utemeljeno domnevamo, da je direktor Ukoma zlorabil uradni položaj, prekoračil svoja pooblastila in z nevestnim delom povzroča škodo opravljanju javne službe STA in informiranju državljanov.
Direktor Ukoma je zavestno prekršil 3. člen zakona o STA, ki določa, da v imenu ustanovitelja, Republike Slovenije, pravice družbenika izvaja Vlada Republike Slovenije. Vladni urad za komuniciranje po veljavni ureditvi nima nobenih zakonskih pristojnosti pri pravicah in dolžnostih ustanovitelja ali njegovega zastopnika, kot niti njunega izrecnega pooblastila, da jih lahko kakorkoli ureja. S prekinitvijo financiranja je direktor Ukoma tako svojevoljno in nepooblaščeno posegel v uzakonjene pravice ustanovitelja in njegovega zastopnika, kot tudi v njuno zakonsko dolžnost zagotovitve institucionalne avtonomije in uredniške neodvisnosti ter financiranja javne službe STA.
Z nezakonitim ravnanjem Uroša Urbanije je nastala in nastaja velika premoženjska škoda, ogrožena je dejavnost nacionalne tiskovne agencije, stabilnost njenega poslovanja ter socialna eksistenca in izplačila za opravljeno delo več kot 100 redno zaposlenih in zunanjih sodelavcev, s čemer trpi njihova in socialna varnost njihovih družin.
Sindikat novinarjev Slovenije obsoja nezakonito finančno izsiljevanje in pritisk na javni medij, ki ga izvaja direktor Ukoma. Ponovno pozivamo vlado, naj izpolni zakonske obveznosti ustanovitelja do stabilnega financiranja javne službe v letošnjem in prihodnjem letu, s tem pa izpolni tudi dolžnost do zagotavljanja pogojev uresničevanja javnega interesa informiranja državljanov," je v izjavi zapisal izvršni odbor Sindikata novinarjev Slovenije.