NPU: Razrešeni direktor Darko Muženič dobil tožbo. Upravno sodišče: zakon omejuje politično poseganje v NPU. Kaj pravi vrh policije?

Upravno sodišče je ugodilo Darku Muženiču oziroma njegovi tožbi za odpravo razrešitve. Odločitev argumentira s tem, da v tem primeru ne gre za političnega funkcionarja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Darko Muženič se bo po odločitvi sodišča vrnil na vrh Nacionalnega preiskovalnega urada. 
Robert Balen

Darko Muženič je bila na vrh Nacionalnega preiskovalnega urada imenovan junija lani, ko je policijo vodila še Tatjana Bobnar. V začetku maja pa je takratni v. d. generalnega direktorja policije Anton Travner Muženiča razrešil s tega mesta. A Muženič se s tem ni strinjal in je zoper razrešitev vložil tožbo na upravno sodišče. To je, piše portal 24 ur, Muženiču ugodilo.

Odvetnik Uroš Leben iz Ljubljane, ki v delovno-pravnih sporih z notranjim ministrstvom (MNZ) oziroma policijo zastopa Darka Muženiča, je za Večer povedal, da je upravno sodišče odpravilo odločbo o razrešitvi Darka Muženiča z mesta direktorja NPU. "To pomeni, da je še vedno veljavna njegova pogodba o zaposlitvi na omejeno delovno mesto," pravi Leben. Meni, da bi MNZ oziroma policija morala Muženiča v nekaj dneh pozvati nazaj v službo, na delovno mesto šefa NPU. "V primeru, da tega MNZ oziroma policija ne bo storila, bomo morali počakati na odločitev delovnega in socialnega sodišča, kjer je Darko Muženič vložil tožbo zoper MNZ oziroma policijo zaradi nezakonite odpovedi, " še dodaja odvetnik. Darko Muženič odločitve upravnega sodišča za zdaj ne komentira.

Muženič je, spomnimo, takoj po razrešitvi na upravno sodišče vložil tožbo za zadržanje razrešitve, a ji upravno sodišče ni ugodil, temu pa je pritrdilo tudi vrhovno sodišče. Zdaj pa je upravno sodišče tožbi ugodilo. Vrh policije je Muženičevo razrešitev utemeljevali s sklicevanjem na zakon o organiziranosti in delu v policiji in zakon o javnih uslužbencih. Ta določa, da lahko visokega uradnika nova vlada razreši v enem letu od nastopa funkcije ali od imenovanja. Pri tem pa ni potrebno navesti nobenih razrešitvenih razlogov. Muženič je trdil, da za mesto direktorja NPU ta določila ne veljajo, čemur je pritrdilo tudi sodišče.

V odločbi upravnega sodišča, ki smo jo pridobili v uredništvu, tako piše, da zakon o organiziranost in delu policije resda določa, da se direktor NPU imenuje in razrešuje na podlagi določil zakona o javnih uslužbencih. NPU je pri svojem delu resda avtonomen, a je organizacijsko enota znotraj Uprave kriminalistične službe. Direktorja NPU imenuje generalni direktor policije, ta pa je, meni sodišče, uradnik, ki mora izpolnjevati zakonske in strokovne zahteve, ki jih predpisuje zakonodaja, ne pa politični funkcionar, "tako da s tega vidika zakon omejuje neposredno politično poseganje funkcionarjev izvršne veje oblasti v položaj direktorja NPU," meni sodišče in nadaljuje: "Zgolj politično usmerjeno delovanje samega generalnega direktorja policije v razrešitev določene osebe kot direktorja NPU bi bilo s tega vidika nezdružljivo z načeli samostojnega in strokovnega delovanja policije v razmerju do nosilcev vsakokratne politične oblasti." Inštitut razrešitev v roku leta dni brez razlogov je, še meni upravno sodišče, vzpostavljen in oblikovan izključno z namenom, da vsakokratno oblasti zagotavlja določen vpliv na kadrovsko zasedbo najvišjih položajev. A pridržana je zgolj funkcionarju. Če bi se hotelo na tak način razrešiti direktorja NPU, bi moralo biti to v zakonu izrecno določeno. 

​Po razrešitvi Muženiča so se na vrhu NPU v roku dobrega pol leta zvrstili trije vedejevci Muženiča je nasledil Igor Lamberger, tega je nato zamenjal Uroš Lepoša, v začetku prejšnjega tedna je v. d. generalni direktor policije Andrej Jurič na čelo NPU imenoval Petro Grah Lazar.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta