O izrednih pooblastilih vojske: LMŠ z nekaj predlogi Hojsu, v SAB še vedno dileme glede območja delovanja

Žana Vertačnik Žana Vertačnik
30.03.2020 16:35
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Žiga ŽivuloviČ/bobo

Notranji minister Aleš Hojs bo očitno še moral dopolniti predlog za reaktivacijo 37. a člena zakona o obrambi, v kolikor bo želel prepričati zadostno število (opozicijskih) poslancev. Minuli teden je Hojs dejal, da verjame, da lahko v tem tednu dobijo podporo 60 poslancev za aktivacijo tega člena. Kot je povedal, računa, da bi vlada predlog lahko dokončala na torkovi dopisni seji, DZ pa bi o njem lahko odločal že v sredo. S predlogom bi sicer lahko v zaostrenih razmerah ob epidemiji covida-19 vojski podelili izredna pooblastila in razbremenili policijo, po napovedih ministra zlasti pri varovanju južne meje.
V LMŠ so na ministra naslovili nekaj predlogov, a so pojasnili: "Čeprav smo predloge poslali, pa to še ne pomeni, da bomo aktivacijo 37.a člena Zakona o obrambi tudi podprli. O morebitni podpori sklepu, ki bi upošteval tudi naše predloge, se bomo odločali, ko bo sklep sprejet na vladi."

Tako so "za izboljšavo sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil vojske pri širšem varovanju državne meje" predlagali:
- Iz sklepa in obrazložitve naj bo nedvoumno razvidno, da so varnostne razmere, ki zahtevajo, da pripadniki Slovenske vojske sodelujejo s Policijo, predvsem posledica zaostrenih zdravstvenih razmer zaradi epidemije COVID-19.
- Pripadniki Slovenske vojske pooblastila izvajajo samo ob slovenski Schengenski meji (državna meja med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško) in največ v pasu 2 kilometra zračne linije od mejne črte ali do najbližje cestne komunikacije.
- Pooblastila Slovenska vojska izvaja do 30. 4. 2020, ko bo, če bodo to zahtevale razmere, državni zbor odločal o podaljšanju sklepa.
- Širše varovanje državne meje se izvaja izključno pod vodstvom policije. Pri tem je izvajanje pooblastil s strani SV omejeno na preprečevanje ilegalnih prehodov meje oz. na posameznike in skupine ljudi, ki poskušajo ilegalno prečakati državno mejo med RS in RH.
-  Uvede se tedensko poročanje parlamentarnima odboroma za obrambo in notranje zadeve
{twitter}https://twitter.com/sarecmarjan/status/1244629014041559043{/twitter}
V LMŠ opozarjajo, da ne bodo dovolili, da ukrepi v boju proti koronavirusu postanejo "krinka za krnitev in slabitev naše demokracije in ustavne ureditve". Hkrati v odzivu, pod katerega se je podpisal vodja poslancev Brane Golubović, izpostavljajo: "Ob tej priložnosti vlado pozivamo še, da iz predlaganega zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije umakne dodatna pooblastila policiji, opredeljena v 103. in 104. členu predloga zakona. Na ta način se bomo lahko vsi skupaj osredotočili samo na gospodarske in socialne ukrepe, ki gredo v korist naših ljudi in podjetji."

Spomnimo, med opozicijo je nedvoumno podporo predlogu o rekativaciji 37. a člena zakona o obrambi izkazala zgolj SNS, najglasneje so nasprotovali v Levici, kjer so morebiten ukrep označili kot pretiran, nepotreben in celo protiustaven. V SD so ob koncu preteklega tedna, tekom katerega se je Hojs pogovoril s poslanskimi skupinami, dejali, da za ukrep ne vidijo razloga. Pred prejetjem pisnega predloga še niso želeli napovedovati, kako bodo glasovali.
Poleg LMŠ pa vrat predlogu niso dokončno zaprli niti v SAB. Danes so nam povedali, da so na ministra Hojsa naslovili "še dve vprašanji glede omejitve območja, na katerem bi vojska skupaj s policijo opravljala naloge, določene v 37. a členu zakona o obrambi. Ko dobimo dodatna pojasnila, bomo v poslanski skupini sprejeli odločitev". Pojasnili so nam, da so na izpostavljene dileme na četrtkovem sestanku z ministrom prejeli kar nekaj odgovorov, še vedno pa da ni jasno, ali se na izvrševanje posebnih pooblastil SV nanaša samo na petkilometrski pas ali širše. "Gradivo je namreč v nekaterih delih nekoliko kontradiktorno: nekje govori o 5 km pasu, v drugih delih pa 'povsod tam, kjer je izvrševanje pooblastil potrebno.' V tem kontekstu so omenjeni tudi azilantski centri itn," so zapisali v SAB.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta