"Že od nekdaj hodim v trgovine po nakupih zadnji dan v tednu, ker je to edini dan, ko smo z družino doma," je pred Hoferjevo trgovino v Mariboru minulo nedeljo, po tem ko so Hofer in še nekateri drugi trgovci ob zeleni luči vlade, da so trgovine lahko ponovno odprte vse dni v tednu, že poslovali, pojasnjeval Mariborčan. Drugačnega mnenja je bila starejša občanka, ki trgovin v času, ko te zaradi ukrepov ob pandemiji niso smele bile odprte, sploh ni pogrešala. "To je razvada nekaterih, ki prodajalcem in prodajalkam jemljejo pravico do dela proste nedelje. Kajti hrano in druge izdelke lahko kupujemo tudi kak drug dan v tednu," se z odločitvijo vlade, da so trgovine ob nedeljah in praznikih lahko ponovno odprte, nikakor ne strinja Mariborčanka.
Ob nedeljah promet ni povsod enako dober
Veliko živilskih trgovin je minulo nedeljo odprlo vrata, odprte so bile tudi nekatere neživilske trgovine. Pri Tušu so odprli večino poslovalnic, pri Hoferju pa vse. Odziv kupcev na ponovno odprtje trgovin ob nedeljah je, kot so povedali trgovci, različen. V Mercatorju, kjer so minulo nedeljo odprli vse svoje hipermarkete in supermarkete, trgovine v turističnih krajih ter trgovine M tehnike, ki so v istih trgovskih centrih kot Mercatorjeve trgovine, opažajo, da imajo nekatere trgovine ob nedeljah boljši promet, druge pa slabšega. A dejstvo je, ocenjujejo v Mercatorju, da potrošniki v mestnih središčih in turističnih krajih trgovine tudi v nedeljo potrebujejo. "Vseskozi se prilagajamo potrebam kupcem, hkrati pa dosledno upoštevamo veljavno zakonodajo in dogovore socialnih partnerjev," so še sporočili iz Mercatorja in dodali, da bodo prav glede na povpraševanje kupcev določili nedeljski delovni čas posameznih trgovin.
Nedeljski dodatek kot motivacija
Po javnomnenjskih anketah večina Slovencev in Slovenk podpira nedeljsko zaprtje trgovin, konec koncev je bil takšen tudi izid referenduma. Mnogi kot razlog v anketah navajajo dejstvo, da si tudi prodajalci in prodajalke zaslužijo, da nedelje preživijo s svojimi družinami in ne delavno.
Prostih nedelj si želi tudi večina prodajalcev in prodajalk, čeravno nekateri trgovci poudarjajo, da je motivacija za delo sedmi dan v tednu predvsem nedeljski dodatek. V Hoferju na primer zaposleni za nedeljsko delo, skladno s kolektivno pogodbo, prejemajo stoodstotni dodatek na opravljeno uro. Dodatek za delo ob nedeljah pri zaposlenih v Hoferju v povprečju znaša 75 evrov bruto na mesec oziroma približno 6,5 odstotka mesečne plače prodajalke oziroma prodajalca s skrajšanim delovnim časom, to je 30 ur na teden.
Europark je bil minulo nedeljo še zaprt
Mariborskega nakupovalnega središča Europark minulo nedeljo še niso odprli, tudi celjskega in ljubljanskega Cityparka ne.
"To zaradi kratkega roka za zaposlene v nakupovalnem središču ne bi bilo primerno. Tovrstne spremembe morajo biti dobro načrtovane in usklajene," meni Toni Pugelj, direktor SES Slovenija in Aleje. Kot pravi, v nakupovalnem središču dela preveč ljudi, da bi odločitev glede odprtja sprejeli prenagljeno. Pugelj tudi meni, da odprtost trgovin ob nedeljah vpliva na to, da dodana vrednost ostaja v Sloveniji in se zaradi spletnih nakupov ne seli v tujino, del kupcev od tam pa da pride po nakupih ob nedeljah k nam. To nedeljo bodo tako Citypark Ljubljana kot vsa ostala nakupovalna središča SES ponovno odprti, in sicer od 9. do 15. ure. Enako velja za mariborski Europark, tudi tam bo po besedah center menedžerke Simone Mandl mogoče ponovno nakupovati že to nedeljo. "Za nas je najpomembnejše, da tako našim obiskovalcem kot zaposlenim še naprej zagotavljamo varno in zdravo okolje, kjer se bodo dobro počutili. Kot doslej bomo tudi v prihodnje vestno sledili vsem varnostnim ukrepom in si prizadevali, da bo nakupovanje prijetno za vse," je še poudarila Mandlova.
Zbornica: Virus ni več razlog za zaprtje
V Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) so si vseskozi prizadevali, da bi bile trgovine odprte vse dni v tednu, zato njihovo ponovno odprtje tudi ob nedeljah pozdravljajo. "Odločitev vlade je pričakovana, saj ni več razlogov iz naslova covida-19 za omejevanje obratovalnega časa prodajaln," so nam sporočili iz TZS.
Danes se borijo za nedelje, jutri za plače
Medtem ko je večina trgovcev z odločitvijo vlade zadovoljna, pa ponovnemu odprtju trgovin ob nedeljah močno nasprotujejo v Sindikatu delavcev trgovine Slovenije. Ladi Rožič, generalni sekretar sindikata, meni, da je vlada klonila pod pritiski nekaterih večjih trgovinskih podjetij, ki naj bi grozila, da bodo tožila državo za odškodnino. "Spet je zmagal kapital," je prepričan Rožič, "ne pa pravice delavcev. Prodajalke in prodajalci so pričakovali zaprtje trgovin ob nedeljah, nenadna odločitev vlade, da umakne odlok in ponovno odpre trgovine ob nedeljah, jih je zelo razočarala."
Rožič še opozori, da po podatkih, s katerimi razpolaga, nobeden od večjih trgovcev ni imel dobička zaradi nedeljskega dela trgovin, odločitev o ponovnem nedeljskem odprtju trgovin in trgovskih centrov pa se mu zdi nesmiselna tudi zaradi tega, ker se v Sloveniji ta čas novi koronavirus ponovno intenzivneje širi, s čimer večje število ljudi v zaprtih prostorih pomeni dodatno nevarnost za širjenje virusa in s tem možnost dodatnih ukrepov, ki jih utegne vlada sprejeti tudi z omejevanjem delovnega časa trgovin in gostinskih lokalov, kar pa, kot poudari Ladi Rožič, ne prinaša nikomur nič dobrega.
Kljub temu, opozori Rožič, boj za pravice delavcev še ni izgubljen. "Negotovost se sicer podaljšuje, treba bo počakati na september. V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije bomo boj bomo nadaljevali do konca. Danes se borimo za nedelje, jutri se bomo za plače," je še napovedal Rožič.