Ponoven zagon javnega potniškega prometa, ki je obstal 16. marca, omogoča uspešno obvladovanje epidemije novega koronavirusa, je danes na vladni novinarski konferenci pojasnil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.
Vendar pa epidemije še nismo premagali, prav tako še ni prišlo do odkritja in splošne uporabe cepiva ali zdravila za covid-19. "Zato bo treba pri uporabi javnega potniškega prometa upoštevati navodila zdravstvene stroke," je opozoril.
Od ponedeljka se bo zato javni potniški promet izvajal drugače kot pred epidemijo. Voznike avtobusov bodo pred okužbo varovale posebne fizične pregrade, dokler s temi ne bodo opremili vseh avtobusov, pa bodo potniki v vozilo vstopali le na zadnjih vratih. "Tako se bo preprečilo stik voznika in potnikov," je pojasnil Vrtovec.
Tako na avtobusih kot vlakih bo nameščeno razkužilo, ki ga bodo morali potniki obvezno uporabiti ob vstopu, minister pa jim to svetuje tudi ob izstopu. Prav tako bodo morali nositi zaščitne maske. Priporočena razdalja med voznikom in potniki, kot tudi med potniki samimi, je 1,5 metra.
Sindikat voznikov avtobusov: za varnost in čiščenje naj poskrbijo zunanje službe
Sindikat voznikov avtobusov Slovenije pozdravlja sprostitev javnega potniškega prometa, napovedano za ponedeljek, a hkrati opozarja, da mora infrastrukturno ministrstvo poskrbeti za izvajanje predpisanih ukrepov. Po njihovih navedbah bi bilo izjemno neokusno, neodgovorno in nevarno, da bi breme padlo izključno na pleča voznikov.
Kot so danes sporočili iz sindikata, so ukrepi za zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja korak v pravo smer, a mora infrastrukturno ministrstvo poskrbeti, da se bodo predpisani ukrepi izvajali.
Ukrepi, kot so varnostna razdalja dveh metrov ob vstopu v vozilo, uporaba razkužila in obraznih zaščitnih mask ter čiščenje vozila ne sme pasti izključno na pleča voznikov, pozivajo.
V sindikatu so kritični do dejstva, "da se ravno na področju varnosti in zdravja delavcev pri delodajalcih vse prevečkrat varčuje ter da se pri izvajanju gospodarske javne službe v cestnem potniškem prometu, z izjemo podjetij Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) in mariborskega Marproma, prepogosto zasleduje le cilj plemenitenja vloženega kapitala".
V sindikatu pričakujejo, da se bo s sproščanjem začasne prepovedi javnega prometa v Sloveniji po zgledu trgovin, lekarn, zdravstvenih domov in bolnišnic voznikom omogočilo opravljanje le njihovega dela - vožnje, in da bo za varnost in čiščenje poskrbljeno z ustreznimi zunanjimi službami, ki bodo lahko zagotovile kvalitetno izvajanje varnega in zdravega okolja.
"Prav tako pričakujemo, da se bo voznika brezpogojno ločilo od uporabnikov ter se mu zagotovilo varno in zdravo delovno okolje," so jasni v sindikatu.
Vprašanj v zvezi s ponovno vzpostavitvijo javnega potniškega prometa veliko
Ko bo vozilo prispelo na cilj in bodo potniki izstopili, ga bo treba prezračiti, pred novo vožnjo pa tudi razkužiti vse površine, s katerimi bi bili lahko potniki v stiku.
Dokler ne bodo nameščene zaščitne pregrade z odprtino za prodajo vozovnic, teh na avtobusih ne bo mogoče kupiti. V železniškem prometu pa Vrtovec priporoča nakup vozovnice preko avtomatov ali spleta.
Ker je vprašanj v zvezi s ponovno vzpostavitvijo javnega potniškega prometa veliko, na infrastrukturnem ministrstvu vzpostavljajo posebno telefonsko številko, kjer bo mogoče dobiti vse informacije. Ta številka je 01 478 85 12, je povedal minister.
Ob tem je spomnil, da se je v času mirovanja javnega potniškega prometa marsikdo posluževal trajnostnih oblik mobilnosti, kot sta hoja in kolesarjenje. "Ker se od ponedeljka javni potniški promet še ne bo izvajal v prejšnji obliki, spodbujamo vse, da v mejah zmožnosti s tem tudi nadaljujejo," je pozval.
Še naprej pa miruje mednarodni potniški promet. Vrtovec je spomnil na veljavno ureditev pri prestopanju državne meje in dodal, da se zato mednarodnega potniškega prometa s tokratnim odlokom vlade ne sprošča. Kot možen datum je omenil 1. junij.
Glede možnosti za ponovno vzpostavitev letalskega potniškega prometa pa je povedal, da se protokol, ki bi se izvajal na letališčih ob pristanku potnikov, prav zdaj usklajuje z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. Sam si želi, da bi se letalski potniški promet z določenimi omejitvami ponovno stekel čim prej, bo pa to odvisno predvsem od letalskih prevoznikov in lastnikov letališč.