Direktor hrvaškega zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak je včeraj opozoril, da turizem ne bo organiziran tako, kot smo bili vajeni doslej. Pojasnil je, da ne bodo dovolili gneče na plažah, v restavracijah in v barih, za kar bodo poskrbeli komunalni redarji. Lastniki plaž ali koncesionarji, mesta in hoteli bodo morali skrbeti za priporočeno varnostno razdaljo med obiskovalci plaž, je poudaril vodilni hrvaški epidemiolog.
"Ne bomo čakali v vrsti, da bi stopili v morje, a ne bo več brisače na brisači, ležalnika na ležalniku. Fizična razdalja bo potrebna ves čas, dokler bo obstajala nevarnost virusa," je dejal Capak v včerajšnji oddaji Dobro jutro Hrvatska na HTV. Kot je dodal, se bodo prebivalci hrvaških otokov še odločili, ali bodo organizirano sprejeli turiste v okviru priporočenih epidemioloških ukrepov. Hrvaška je od torka dovolila prihod ladij, daljših od 24 metrov, v hrvaška obmorska pristanišča, kar je prvi korak k vnovičnemu zagonu navtičnega turizma.
Koncesionar plaže Banje Ile Topuzović je za hrvaško Novo TV povedal, da se bodo na plažah prilagodili razmeram in upoštevali ukrepe, ki jih določajo strokovnjaki. Kot je dodal, na njihovi plaži zaposleni redno skrbijo za čistočo in red, zato v tem ne vidijo večjih težav.
Posebna pravila na letališčih in letalih
Bistveno drugačna pravila pa ne bodo veljala samo na plažah, pač pa tudi na letališčih in letalih. Britanski BBC piše, da je zdaj še prezgodaj napovedovati, kdaj se bodo mednarodna potovanja spet lahko začela. Vendarle pa že obstaja nekaj napovedi o tem, kako bodo potovanja videti v prihodnosti.
Številna letališča, med njimi tudi tista v Londonu, so že uvedla ukrepe za potnike. Ti vključujejo razdaljo enega do dveh metrov med ljudmi, izjema so tisti, ki živijo skupaj, razkužila so razporejena na številne točke po letališčih, zaposleni si bodo prizadevali tudi, da potnike čim bolj enakomerno razporedijo po terminalih in s tem poskrbijo, da ne bi nastajala prevelika gneča.
V ZDA, na primer, načrtujejo, da bi si morali potniki pred in po varnostnem pregledu temeljito umiti roke, kar mora trajati vsaj 20 sekund.
Letališča potnikom svetujejo tudi, da v kolikor letališča to omogočajo, uporabijo elektronski prijavo oziroma tako imenovani "check-in".
Tudi na letalih bodo v prihodnje veljala drugačna pravila. Osebje, torej stevardese in piloti bodo najverjetneje nosili zaščitne maske. Enako bo veljalo tudi za potnike. Osebje bo moralo poskrbeti tudi za ustrezno higieno, razkuževanje sedežev in mizic.
Svetovnemu turizmu
Število prihodov tujih turistov se bo na svetovni ravni zaradi pandemije novega koronavirusa letos zmanjšalo za do 80 odstotkov, je danes opozorila Svetovna turistična organizacija (UNWTO). S tem je močno poslabšala marčno napoved, da sektorju grozi do 30-odstotni padec.
V prvem letošnjem četrtletju so prihodi tujih turistov padli za 22 odstotkov, največje padce sta zabeležila azijski in evropski trg. Samo marca, ko so številne države omejile prehode meja, so turistični prihodi upadli za 57 odstotkov.
V prvem trimesečju je število mednarodnih turistov upadlo za 67 milijonov, kar pomeni 80 milijard dolarjev manj prihodkov iz naslova izvoza, ugotavlja UNWTO. Situacija pa se bo v turizmu verjetno samo še poslabšala.
UNWTO je preučil tri različne scenarije. Po prvem bi države omejitve potovanj umaknile z začetkom julija, kar bi pomenilo 58-odstotni padec števila mednarodnih turistov. Če se omejitve podaljšajo do septembra, bo zdrs 70-odstoten, če bo zaprtje trajalo do decembra, pa 78-odstoten.
V vsakem primeru svetovna turistična organizacija opozarja, da je ogroženo preživetje na milijone turističnih delavcev.