Kupujte le tisto, kar potrebujete, in le toliko kot potrebujete, obdarujte preudarno, v prazničnih dneh svetujejo potrošniške in ekološke organizacije.
Darila - igrače, čokolada in čokoladni bomboni, parfumi, nogavice -, čestitke in razglednice, okraski, hrana in pijača za zabave se najpogosteje znajdejo na vse daljših nakupovalnih seznamih v decembru. Tudi letos se je nakupovalna mrzlica začela že z novembrskim črnim petkom. O tem, koliko Slovenci porabimo za novoletne praznike, je mogoče ugibati le iz anket. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so lani ugotavljali, da dobra polovica vprašanih za praznovanja ob koncu leta porabi med 50 in 200 evri, četrtina do 500 evrov, osem odstotkov pa več.
Količina odpadkov se poveča za četrtino
Med prazniki se poveča tudi količina odpadkov, in to kar za četrtino, ob tem ko je že čez celo leto količino zavrženih oblačil in obutve, hrane in drugih odpadkov mogoče meriti v tonah. Po svetu pripadniki različni gibanj že lep čas opozarjajo na čezmerno potrošnjo, dan brez nakupa pa imamo tudi pri nas. "Letos smo ga s hodečo razstavo stylingov rabljenih oblačil. Seveda vse te pobude podpiramo in opažamo rast ozaveščenosti vsaj pri nekaterih skupinah ljudi. Tako se vedno bolj gleda na poreklo izdelkov in njihov okoljski odtis. Želimo si, da bi temu čim bolj in čim hitreje sledila tudi ponudba," pravi Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja. Slovenski dan brez nakupa koordinirajo v društvu Focus. Njegova predsednica Živa Kavka Gobbo poudarja: "Zavedanje o problematiki potrošništva se širi. Vse več je potrošnikov in tudi ponudnikov alternativnih načinov potrošnje in izdelkov."
Ideje za trajnostno obarvana darila
Za sladokusce: kuharske delavnice, kuharska knjiga (lahko tudi rabljena ali iz antikvariata), degustacije, večerja ob svečah
Doživetja: članarina v fitnes klubu, tečaj joge, pilatesa, povabilo na izlet, obisk adrenalinskega parka
Za večne "študente" in ustvarjalce: tečaj za glasbeno šolo, tečaj šivanja, ustvarjanja z glino ali podobno ustvarjalno delavnico, kotizacija za seminar
Naredi sam: kopeli in kreme, namazi, marmelade, pleteni šali in rokavice, "osvežena" oblačila
Za ljubitelje knjig: avdio knjiga, naročnina na časopis/revijo, naročnina na spletno platformo s filmi, dokumentarnimi oddajami, e-knjiga
Za vsakogar: družabne igre, vstopnica za kino/gledališče/koncert, dan za sprostitev, semena rastlin, rože, kava
Podarite svoj čas: čas, v katerem popravite polomljeno kljuko, počistite klet ali kopalnico, ponudite varstvo ali masažo
Prednost dajmo doživetjem
"Naj imajo letos pred kupljenimi darili prednost storitve in doživetja, doma narejena darila, ki so lahko tudi okusna, darila, ki za delovanje ne potrebujejo baterij ... Obdarovanje naj ne bo sinonim za drage in dragocene predmete. Ne tekmujmo, kdo da več, ampak podarimo to, kar bo nekoga razveselilo, osrečilo," pred prazničnimi dnevi v Zvezi potrošnikov Slovenije in društvu Ekologi brez meja pozivajo, naj bodo letošnja darila izbrana z mislijo na prihodnost, trajnostna. "Trajnostno je darilo, ki ga nekdo v resnici želi ali potrebuje. Darilo, ki ga bo obdarovanec želel uporabljati v prihodnjih letih in je dovolj kakovostno, da lahko preživi ves ta čas. Trajnostno je tudi darilo, ki sledi načelu manj je več. Cilj trajnostnega obdarovanja je čim bolj zmanjšati uporabo virov, uporabiti naravne, biološko razgradljive materiale, tiste za večkratno uporabo ali za recikliranje, ki so že bili uporabljeni in še vedno obstajajo nekje na našem planetu, podpirati lokalne obrtnike, pošteno plačati vse delavce in tako vsaj nekaj vrniti družbi in naravi," razlagata Jasmina Bevc Bahar iz ZPS in Katja Sreš.
Porast spletnega nakupovanja
Lani smo Slovenci zaradi koronavirusa sicer decembra v trgovinah porabili nekoliko manj denarja kot leto poprej. Prihodek v trgovini z izdelki za prostočasne dejavnosti in v trgovini s tekstilom in obutvijo je bil celo najnižji v zadnjih desetih letih. Več kot leta 2019 smo Slovenci lani med prazniki zapravili le v trgovinah z živili. Se je pa zelo povečala spletna prodaja, po podatkih statističnega urada je bil prihodek spletnih ponudnikov decembra 2020 višji za kar 77 odstotkov v primerjavi z letom poprej in za 60 odstotkov višji od mesečnega povprečja celotnega leta.
Ob obdarovanju svetujeta sledenje filozofiji zavrni, zmanjšaj, ponovno uporabi, recikliraj. "Kupujte le tisto, kar potrebujete, in le toliko, kolikor potrebujete, obdarujte preudarno, za skupno praznovanje naj vsak pripravi le eno darilo in potem organizirajte srečelov. Darilni papir uporabite ponovno. Vse odpadke zavrzite na ustrezen način. Ali ste vedeli, da gre plastificiran papir ali tisti z bleščicami med mešane odpadke? Trajnost naj se odrazi tudi na jedilniku," še poudarjata sogovornici in dodajata, da je neželena darila najbolje prodati, zamenjati ali podariti.