Mlajši so si ga bolj zapomnili po tem, da je pokončen mož z mogočnimi košatimi belimi brki, ki je po letu 2003 deset let predsedoval Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. Ko je odhajal, se jim je vtisnilo v spomin, da je, ko zaradi zdravja ni mogel več predsedovati borcem, vendar želel, da mora zveza borcev nadaljevati tradicijo Osvobodilne fronte (OF) in pluralizma. Postal je legendarni bivši predsednik borčevske organizacije in ostal legendaren vse do danes, prepričan, da so se prizadevanja za narodovo spravo izrodila in je bila sprava zlorabljena, da bi očrnili partizanstvo.
Predvsem pa se je v spomin zapisal Stanovnikov gromek in odločen glas. In bo ostal živ, saj je Stanovnik narod nagovarjal tako, da je bilo izrečene misli težko preslišati, kaj šele ne premisliti. Tako kot se je Stanovnika na funkciji predsednika predsedstva Socialistične republike Slovenije med letoma 1988 in do osamosvojitve 1990 prijelo, da je "oče naroda", tako se od njega tudi poslavljamo, kot od očeta naroda. Nikogar za njim nismo sprejeli medse tako kot Stanovnika. Starejši, a vendar tudi več kot deset let mlajši od Stanovnika se spomnijo, da je že prej med tedanjimi politiki veljal za prijaznega politika. Ekonomista, ki je leta 1982 svoje misli in dolgoletne izkušnje strnil v knjigo Mednarodni gospodarski red.
Janez Stanovnik bo Slovencem ostal v spominu kot partizan, močno značajna osebnost, zvesta svojim prepričanjem, a odprtega duha in srca, je predsednik Borut Pahor zapisal v sožalnem pismu družini preminulega nekdanjega politika in predsednika Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB). Predsednik državnega zbora in Socialnih demokratov Dejan Židan pa je spomnil, da je bil Stanovnik predsednik predsedstva SRS na vrhuncu demokratičnih sprememb.
Sožalja
V državi se vrstijo odzivi na smrt Janeza Stanovnika. Predsednik države Borut Pahor je zapisal, da bo ostal v spominu kot pomembna osebnost svojega časa. Stanovnik bo Slovencem ostal v spominu kot partizan, močno značajna osebnost, zvesta svojim prepričanjem, a odprtega duha in srca, je predsednik Pahor zapisal v sožalnem pismu družini preminulega nekdanjega politika in predsednika Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB).
Predsednik državnega zbora in Socialnih demokratov Dejan Židan je spomnil, da je bil Stanovnik predsednik predsedstva SRS na vrhuncu demokratičnih sprememb. "Vse svoje življenje je kot partizan, diplomat, ekonomist in politik zagovarjal vrednote narodnoosvobodilnega boja in jih razumel kot ključen del naše nacionalne identitete in samozavesti," je objavil na družbenem omrežju Twitter.
Tudi po besedah nekdanjega predsednika republike Milana Kučana se je poslovil velik človek. "Z Janezom Stanovnikom je odšla ena najsvetlejših osebnosti njegove generacije, ki se je v vseh prelomnih trenutkih razburkanega 20. stoletja brez omahovanja postavila za svobodo slovenskega naroda, za pravico, enakopravnost in solidarnost, za spoštovanje dostojanstva človeka," je zapisal Kučan.
Za obrambo teh vrednot je po Kučanovih besedah žrtvoval svojo mladost in vse svoje zrelo življenje, ustvaril je trdne temelje, na katerih je bilo mogoče zgraditi samostojno slovensko državo. "Janez Stanovnik je bil eden poslednjih pričevalcev, udeleženec in aktivni snovalec prelomnih dogodkov na tem preizkušenj in zahtevnih odločitev polnem potovanju svojega naroda skozi čase, v katerih se je odločalo o njegovem obstoju in prihodnosti. Bil je iskalec in borec, ni se vdal in ni se umikal pred težavami in nevarnostmi. Bilo mi je v čast delati z njim," je zapisal Kučan.
Socialni demokrati so ob njegovi smrti izrekli sožalje njegovi družini in svojcem, vsem državljankam in državljanom ter borkam in borcem NOB.
Še en nekdanji predsednik ZZB NOB, ki je zvezo vodil za Stanovnikom, Tit Turnšek, je povedal, da se ga bo spominjal kot prijatelja, kot predsednika zveze in kot človeka, ki je bil zelo inteligenten.
Sožalje je predsedniku ZZB NOB Marijanu Križmanu in preko njega Stanovnikovi družini izrazila tudi predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila. Kot je zapisala predsednica ene od dveh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji, smo z njegovim odhodom izgubili velikega človeka, enega poslednjih pričevalcev grozot nacifašističenega zatiranja.
"Za seboj pušča neizbrisno sled. Njegova pokončna drža in zvestoba plemenitim vrednotam odporništva ter ljubezen do svojega naroda naj bodo za svetel zgled vsem nam," je poudarila. (STA)