Odločeno: Fiskerja ne bo v tovarni Magna v Slivnici. Večina zaposlenih se vozi v Gradec v nočno izmeno

Srečko Klapš
28.07.2021 06:00
V postopek izdaje okoljevarstvenega soglasja za drugo fazo izgradnje tovarne Magna en stranski udeleženec opozarja na nezadostno pretočnost kanalizacije v Miklavžu. Medtem se je Fisker odločil za Gradec.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sondiranja terena za izgradnjo tovarne za proizvodnjo avtomobilov so pri koncu, a v Magni ta hip časovnice gradnje še nimajo.
Andrej Petelinsek

Potem ko je Agencija RS za okolje (Arso) izdala predlog osnutka okoljevarstvenega soglasja (OVS) za drugo fazo gradnje tovarne Magna v občini Hoče - Slivnica in so na predvidenih 60 hektarjih ob lakirnici arheologi že sondirali teren s poizkusnimi izkopi, v Magni dopolnjujejo vlogo v skladu s pripombami Arsa. Nato naj bi bila predvidoma že v drugi polovici avgusta ali v začetku septembra ustna obravnava. Na njej bo lahko sodelovala tudi Zveza ekoloških gibanj Slovenije (ZEG), ki ji je Arso priznal status stranskega udeleženca. Ta ima največ pripomb k pretočnosti oziroma zmogljivosti kanalizacije v občini Miklavž na Dravskem polju, saj ob nalivih ni zadostna.

ZEG zahteva ustrezno kanalizacijo pred izdajo dovoljenj

Karel Lipič, predsednik ZEG, ob tem opozarja, da načeloma niso proti gradnji tovarne, a zahtevajo, da se zagotovi kemijska varnost izpustov industrijskih voda v kanal, ki vodi do kanalizacije v Miklavžu. "Čeprav so nam na nedavnih pogovorih v Magni zagotovili, da bo ta problem rešen do leta 2023, mi želimo, da se to uredi pred pričetkom gradnje druge faze in izdaje potrebnih dovoljenj." Prav tako ZEG po besedah Lipiča zanima, ali je vodstvo Magne izvedlo letni pregled stanja v okolju in njenih vplivov ter kakšne so ugotovitve, potem ko dobra tri leta po pričetku proizvodnje izpuščajo odpadne vode v kanalizacijski sistem, ki ob velikih nalivih poplavlja ter obremenjuje okolje in prebivalce z nevarnimi snovmi v odpadni vodi. V Magni se opirajo na memorandum, ki so ga leta 2017 podpisali z ministrstvom za gospodarstvo, da bo država zagotovila priklop njihovih objektov na zadovoljivo javno infrastrukturo. Kot kaže, je te načrte upočasnila epidemija, saj je vlada sklep o tem, da nameni 100 tisoč evrov za pripravo dokumentacije in projekta, sprejela šele konec junija letos.

Ko bodo vsebinsko razčistili pripombe, bo sledila objava končne verzije OVS z javno razgrnitvijo in roki za pritožbe. Če ministrstvo za okolje in prostor pritožbe zavrne, imajo organizacije s statusom stranskih udeležencev možnost sprožitve upravnega spora. OVS je sicer pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja, investitorju pa omogoča gradbene posege. Ko je gradnja končana, pa je pogoj za izdajo uporabnega dovoljenja še pridobitev okoljevarstvenega.

Spomnimo, da druga faza obsega dva večja objekta, karosernico in sestavljalnico vozil, ki bo z obstoječo lakirnico in distribucijskim centrom omogočala izdelavo do 100 tisoč vozil letno. Načrtujejo še testno stezo, veliko parkirišče za skladiščenje avtomobilov in energetski objekt. Tudi drugo fazo naj bi projektiralo mariborsko podjetje Biro Biro, medtem ko gradbeno podjetje še ni izbrano. V Magni vrednosti investicije ne razkrivajo, a po pogodbi o strateški investiciji z državo mora obsegati vsaj 100 milijonov evrov. Magna pa mora ob koncu druge faze zaposliti vsaj 1000 ljudi, za kar je že konec leta 2019 prejela celotno 18-milijonsko subvencijo.

Prvi Fisker Ocean novembra 2022

Glede na to, da se je Fisker odločil zaupati proizvodnjo električnega terenskega vozila Ocean graški tovarni, s čimer je odpadla možnost, da bi del od 50 tisoč vozil letno izdelovali tudi v slovenskem delu Magne, še vedno ni znana časovnica, kdaj naj bi se avstrijsko-kanadska multinacionalka gradnje sploh lotila. Z zornega kota pridobivanja novih naročil pa naj bi bilo pridobljeno gradbeno dovoljenje pomembno. V Magni sicer ponavljajo, da so prišli v Slovenijo z ambicijo izgradnje tovarne za proizvodnjo avtomobilov.

Henrik Fisker pa je nedavno dokončno odločitev o proizvodnji avtomobilov v Gradcu sprejel po natančnem pregledu in sklenjenih dogovorih o proizvodnji in dobavah: "Program Ocean teče po naših napovedih, prototipna proizvodnja pa je dokaz, da smo skupaj z Magno pripravljeni na prve dobave kupcem, kot je načrtovano." Po napovedih naj bi prva električna terenska vozila s tekočih trakov zapeljala novembra prihodnje leto.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta