Večina novih koronaukrepov je začela veljati konec prejšnjega tedna, nekateri pa s ponedeljkom ta teden. Ukrep merjenja telesne temperature na delovnem mestu, ki ga je napovedal vladni govorec Jelko Kacin, pa še ni omenjen v nobenem odloku. Za zdaj je bil po 32. redni seji vlade razumljen le kot priporočilo. Na vprašanje, kdaj bodo nova pravila začela veljati, pa Kacin odgovarja: "Delovna organizacija je že zdaj odgovorna, da zaposlenim zagotovi varne delovne razmere. K temu jih zavezuje njihov notranji akt." Podobno pravijo tudi na ministrstvu za zdravje in razlagajo, da naj ukrep merjenja telesne temperature delodajalci uredijo v internih splošnih aktih, nadzor pa da je v pristojnosti inšpekcije za delo. Iz vse dostopne dokumentacije je torej za zdaj merjenje le zaželeno, kdaj in ali sploh pa bo to določilo zapisano črno na belem, pa nismo izvedeli.
O merjenju obveščene vladne službe in ministrstva
Nekatera podjetja, predvsem večja, takšno merjenje telesne temperature izvajajo že od pomladi. Določena so po preklicu epidemije s tem ukrepom prenehala, številna pa so se takoj po priporočilih vlade že odzvala. Telesno temperaturo tako že merijo denimo na nekaterih ministrstvih, kjer se v obrazložitvah sklicujejo na sedmo točko sklepa vlade iz prejšnjega tedna. Ta sklep sicer ni objavljan v Uradnem listu RS, a smo ga pridobili. V omenjeni sedmi točki tako piše: "Ob vstopu v delovne prostore naj se redno meri temperatura zaposlenih in obiskovalcev. Vsi s povišano temperaturo se napotijo na bolniško odsotnost. Pristojno ministrstvo nemudoma pripravi zakonsko podlago, s katero se omogoči kratkotrajna bolniška odsotnost do treh dni brez obiska zdravnika." Na koncu sklepa je zapisano tudi, da so ta dokument naslovili na ministrstva in vladne službe. Ostali tako o tem za zdaj niso bili obveščeni.
Ponekod merili že v času razglašene epidemije
Nekatera podjetja, predvsem večja, merjenje telesne temperature opravljajo že od pomladi. Med takimi je tudi Perutnina Ptuj, kjer telesno temperaturo merijo na vseh lokacijah, kjer podjetje obratuje. "Telesno temperaturo smo pričeli meriti v marcu. Po preklicu epidemije smo merjenje temperature nadaljevali na vseh proizvodnih lokacijah, pred dopusti pa smo ga ponovno uvedli tudi v poslovni stavbi. Za ukrep smo se odločili iz preventivnih razlogov in s ciljem, da zaščitimo zdravje zaposlenih," so pojasnili in dodali, da merjenje z brezstičnimi termometri pri njih opravlja varnostna služba, v proizvodnem obratu pa imajo nameščeno termovizijsko kamero.
Tudi v družbi Skupine SIJ so merjenje temperature uvedli že takoj po pojavu okužb v občinah, kjer so njihovi prostori. Pojasnjujejo, da bodo v primeru obveznega merjenja to dosledno upoštevali. "A ta ukrep ni povsem zanesljiv. Zaposleni je lahko okužen, a nima povišane temperature, za odstranitev vremenskih in drugih vplivov pa bi moral biti vsak pred merjenjem vsaj deset minut na sobni temperaturi," so svoje izkušnje z merjenjem v času epidemije pojasnili v družbi Slovenske industrije jekla, kjer sicer pozdravljajo vsak ukrep, ki kakorkoli prispeva k zajezitvi širitve koronavirusa.
Na občino le s telesno temperaturo pod 37,5
Telesno temperaturo tudi že merijo na nekaterih sodiščih in občinah. Tako tudi na Mestni občini Maribor, kjer termometre uporabljajo od torka. "Telesno temperaturo merimo vsem, zaposlenim in tudi obiskovalcem oziroma strankam v upravnih in drugih javnopravnih postopkih," so pojasnili na občini in dodali, da gneče zaradi tega ne nastajajo niti na občini niti na upravni enoti, saj zraven ohranjajo sistem naročanja. Kot so še povedali, pisnih navodil za to niso prejeli, gre za njihovo odločitev, ki so jo sprejeli na podlagi priporočil vlade.
Puder in pot na čelu znižujeta številke na termometru
"V zadnjem tednu se je izrazito povečalo zanimanje za brezstične digitalne merilnike temperature," so povedali v podjetju Lotrič Meroslovje in ob tem poudarili, da je ob večji uporabi teh termometrov treba ponoviti navodila za pravilno merjenje. "Pri večjih spremembah merilnik ne bo deloval točno, zato je pomembno, da je ves čas na stalni temperaturi, ki je višja od deset stopinj Celzija. Meritve so lahko napačne tudi, če je termometer predaleč od čela. Priporočljiva razdalja je manj kot dva centimetra," pojasnjujejo. Merilnik bo pokazal nižjo temperaturo, če je bil posameznik dolgo na mrazu, če ima potno čelo ali je na obraz nanesel kremo in puder. "Pri trenutnih zunanjih temperaturah večjih težav še ni, bodo pa se pojavile pozimi. Če bo zaposleni v službo prišel s kolesom, se mu bo površje kože toliko ohladilo, da termometer ne bo pokazal povišane temperature, če jo ta posameznik ima," so povedali in dodali, da bi moral biti vsak vsaj 15 minut pred merjenjem na sobni temperaturi.
V trgovino mimo termometra?
V ponedeljek so telesno temperaturo začeli meriti tudi v Domu sindikatov na Dalmatinovi v Ljubljani. "Po zadnji verziji navodil, ki jih je vlada podala prejšnji četrtek, smo razumeli, da so ti ukrepi zdaj obvezni," so povedali pri Zvezi svobodnih sindikatov. Med številnimi delodajalci pa je takoj po prvi informaciji nastala velika zmeda, ki se še ni končala. Nekateri so se takoj podali v nabavo brezstičnih digitalnih termometrov, spet drugi še vedno čakajo na podrobna navodila. Tako je na primer z večino trgovin, ki se ob napovedi ukrepov tudi sprašujejo, kaj bo to pomenilo za njihove kupce. Kacin je namreč napovedal merjenje temperature tako zaposlenim kot tudi obiskovalcem. Sicer vsi večji trgovci zagotavljajo, da se bodo ukrepov, ki bodo predpisani, dosledno držali, a upajo, da bodo ti sorazmerni. "Menimo, da merjenje temperature vsem kupcem v tem trenutku ni izvedljivo," so sporočili iz Trgovine Jager. Tudi na Trgovinski zbornici so povedali, da se nanje že obračajo številna trgovska podjetja, ki trdijo, da bi bil takšen ukrep v prodajalnah neustrezen oziroma nesorazmeren.
Navodila za pravilno merjenje telesne temperature z brezstičnim digitalnim termometrom:
Merilnik mora biti na stalni temperaturi, večji od 10 °C.
Merilnik naj bo na razdalji 1-2 centimetra od čela.
Merimo na sredini čela.
Posameznik naj bo pred merjenjem 15 minut na sobni temperaturi.