Odlok vlade ali interni akti: Zmeda okrog obveznega merjenja temperature

Podrobnih navodil glede merjenja telesne temperature na delovnem mestu podjetja še niso prejela, a ponekod ukrepe že izvajajo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Telesno temperaturo že merijo zaposlenim in obiskovalcem na Mestni občini Maribor in upravni enoti. 
Andrej Petelinšek

Večina novih koronaukrepov je začela veljati konec prejšnjega tedna, nekateri pa s ponedeljkom ta teden. Ukrep merjenja telesne temperature na delovnem mestu, ki ga je napovedal vladni govorec Jelko Kacin, pa še ni omenjen v nobenem odloku. Za zdaj je bil po 32. redni seji vlade razumljen le kot priporočilo. Na vprašanje, kdaj bodo nova pravila začela veljati, pa Kacin odgovarja: "Delovna organizacija je že zdaj odgovorna, da zaposlenim zagotovi varne delovne razmere. K temu jih zavezuje njihov notranji akt." Podobno pravijo tudi na ministrstvu za zdravje in razlagajo, da naj ukrep merjenja telesne temperature delodajalci uredijo v internih splošnih aktih, nadzor pa da je v pristojnosti inšpekcije za delo. Iz vse dostopne dokumentacije je torej za zdaj merjenje le zaželeno, kdaj in ali sploh pa bo to določilo zapisano črno na belem, pa nismo izvedeli.

O merjenju obveščene vladne službe in ministrstva

Nekatera podjetja, predvsem večja, takšno merjenje telesne temperature izvajajo že od pomladi. Določena so po preklicu epidemije s tem ukrepom prenehala, številna pa so se takoj po priporočilih vlade že odzvala. Telesno temperaturo tako že merijo denimo na nekaterih ministrstvih, kjer se v obrazložitvah sklicujejo na sedmo točko sklepa vlade iz prejšnjega tedna. Ta sklep sicer ni objavljan v Uradnem listu RS, a smo ga pridobili. V omenjeni sedmi točki tako piše: "Ob vstopu v delovne prostore naj se redno meri temperatura zaposlenih in obiskovalcev. Vsi s povišano temperaturo se napotijo na bolniško odsotnost. Pristojno ministrstvo nemudoma pripravi zakonsko podlago, s katero se omogoči kratkotrajna bolniška odsotnost do treh dni brez obiska zdravnika." Na koncu sklepa je zapisano tudi, da so ta dokument naslovili na ministrstva in vladne službe. Ostali tako o tem za zdaj niso bili obveščeni.

Na občino le s telesno temperaturo pod 37,5

Telesno temperaturo tudi že merijo na nekaterih sodiščih in občinah. Tako tudi na Mestni občini Maribor, kjer termometre uporabljajo od torka. "Telesno temperaturo merimo vsem, zaposlenim in tudi obiskovalcem oziroma strankam v upravnih in drugih javnopravnih postopkih," so pojasnili na občini in dodali, da gneče zaradi tega ne nastajajo niti na občini niti na upravni enoti, saj zraven ohranjajo sistem naročanja. Kot so še povedali, pisnih navodil za to niso prejeli, gre za njihovo odločitev, ki so jo sprejeli na podlagi priporočil vlade.

V trgovino mimo termometra?

V ponedeljek so telesno temperaturo začeli meriti tudi v Domu sindikatov na Dalmatinovi v Ljubljani. "Po zadnji verziji navodil, ki jih je vlada podala prejšnji četrtek, smo razumeli, da so ti ukrepi zdaj obvezni," so povedali pri Zvezi svobodnih sindikatov. Med številnimi delodajalci pa je takoj po prvi informaciji nastala velika zmeda, ki se še ni končala. Nekateri so se takoj podali v nabavo brezstičnih digitalnih termometrov, spet drugi še vedno čakajo na podrobna navodila. Tako je na primer z večino trgovin, ki se ob napovedi ukrepov tudi sprašujejo, kaj bo to pomenilo za njihove kupce. Kacin je namreč napovedal merjenje temperature tako zaposlenim kot tudi obiskovalcem. Sicer vsi večji trgovci zagotavljajo, da se bodo ukrepov, ki bodo predpisani, dosledno držali, a upajo, da bodo ti sorazmerni. "Menimo, da merjenje temperature vsem kupcem v tem trenutku ni izvedljivo," so sporočili iz Trgovine Jager. Tudi na Trgovinski zbornici so povedali, da se nanje že obračajo številna trgovska podjetja, ki trdijo, da bi bil takšen ukrep v prodajalnah neustrezen oziroma nesorazmeren.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta