Stranke Levica, LMŠ, SD in SAB so predstavile usklajen amandma k noveli zakona o trgovini, s katero v Levici predlagajo, naj trgovine z določenimi izjemami tudi po koncu epidemije ob nedeljah ostanejo zaprte. Pravijo, da so v zadnjih tednih intenzivno usklajevali zakon tudi s poslanci Desusa in NSi, ter tako dosegli, da ima zakon že v naprej zagotovljenih več kot 46 glasov podpore oziroma, da zakon o zaprtju trgovin ob nedeljah uživa absolutno večino. To pomeni, da če ne bo kakšnih nenačelnosti, bi moral zakon prestati sredin odbor, četrtkovo sejo in potencialni veto Državnega sveta.
Rešitev za male trgovine
"Zakon tako po sedemnajstih letih uresničuje voljo ljudstva izraženo na referendumu, da se trgovine ob nedeljah zapre. Uresničuje tudi voljo zaposneih v trgovinah - več kot 30 tisoč jih je, ki morajo občasno delati ob nedeljah. Ne glede na to kdo je delal raziskave, ali sindikati ali delodajalci, je bilo mnenje zaposlenih jasno, večinsko so se izrekali, da se trgovine ob nedeljah zapre. Zakon smo pisali tako, da uresničuje to voljo ljudstva in ustavno pravico delavcev do osnovnega počitka," je javnosti sporočil Luka Mesec. "Zakonu bomo predložili tudi amandma, usklajen s poslanskimi skupinami, v njem pa so določene zmerne izjeme. V osnovnem zakonu je bilo določeno, da so ob nedeljah lahko odprte trgovine na bencinskih servisih, železniških postajah, avtobusnih postajah, letališčih in bolnišnicah.
"To nas drži nad gladino"
"To je edini način, da mali preživimo. Štiri nedelje na mesec in vsi prazniki za nas pomenijo skoraj 60 dni izpada poslovanja. A prav od tega živimo, zato čakamo, kdaj se bodo ljudje obrnili k nam, ko se zaprejo velike trgovine. To nas drži nad gladino. Tudi zdaj smo ob nedeljah in praznikih delali le lastniki, zato velike razlike v delu ne bi čutili," predlog zakona pozdravlja vodja mini marketa Knavs v ljubljanski Župančičevi jami.
Rače-Fram: Trgovin ne bom odpiral
Mali trgovec Marko Veber, lastnik dveh trgovin v občini Rače - Fram, ju v nedeljo zaradi novega zakona ne bo odpiral. Trgovina Lipa je malo večja in ima okoli 150 kvadratnih metrov prodajnih površin in je pred epidemijo delala vsak dan, manjša, Pri cerkvi, pa že tako ob nedeljah ni bila odprta. "Večina zaposlenih nas je mladih z družinami in je prav, da si vsi ob nedeljah odpočijemo v družinskem krogu. Če je nedelja nedelovna, smo vsi zaposleni boljše volje v ponedeljek, bolj umirjeni in spočiti, z več elana," je pojasnil Veber. Dodal je še, da so se kupci navadili, da je ob nedeljah trgovina zaprta, prerazporedili so se na druge dni, nekaj kupcev so obdržali tudi z dostavo na dom, ki so jo uvedli v času karantene. "Ko potegnemo črto pod mesečni promet in pod stroške, ki tudi nastanejo ob nedeljskem delu, je rezultat, če delamo nedelje ali ne, ničla," sklene Veber. (barb)
Rešitev za turistične kraje
"Dosegli smo ravnovesje med pravico do svobode počitka delavcev, kakor tudi do pravice svobode dela. Torej tisti, ki želijo delati v svojih trgovinah, bodo lahko delali. Sama prihajam iz največje turistične občine v Sloveniji, kjer je ogromno malih trgovcev, ki ravno ob nedeljah dosežejo večino svojega prometa. Njim je življenjskega pomena, da imajo ob nedeljah trgovine odprte. Zaradi vladnega odloka o preprečevanju širjenja epidemije, jim je še danes prepovedano delati ob nedeljah. To pomeni, da takrat v Piranu ne moreš kupiti niti spominka. Veseli smo, da bomo z amandmajem naslovili to problematiko, ki je za turistične kraje zelo pomembna," je povedala Meira Hot, nekoč piranska podžupanja, danes pa poslanka SD.
Trgovska zbornica Slovenije opozarja na neprimerno obdobje
S podanim pa se nikakor ne strinjajo na Trgovski zbornici Slovenije, saj je po njihovem za kaj takega izredno neprimeren čas, s čimer naj bi se strinjala tudi ekonomska stroka. "Gospodarstvo se namreč še vedno sooča s posledicami zastoja gospodarske aktivnosti zaradi epidemije covid-19. Zato je za okrepitev gospodarske rasti nujna aktivnost domačega gospodarstva, h kateri lahko preko krepitve domače potrošnje prispeva ravno trgovinska panoga, ki ima velik delež v strukturi gospodarstva.
Nekaterim podjetjem bi se z zaprtjem prodajaln ob nedeljah lahko prihodek znižal celo do 40 odstotkov. V povprečju pa za 10 odstotkov.