(ODPRTO PISMO) Umetniki Pahorju, Janši, Simonitiju: Krizo lahko premagamo le z več kulture. Zagotovite samozaposlenim temeljni dohodek

DR
20.01.2022 10:32

Vrsta uveljavljenih kulturniških imen je podpisana pod pobudo za pomoč mladim samozaposlenim v kulturi. Zaradi mačehovskega odnosa države so se mladi znašli v nemogočem položaju, pišejo v odprtem pismu predsednikoma republike in vlade. V vednost so pobudo dobile tudi vse politične stranke v državnem zboru. Odprto pismo s prvopodpisano Romano Krajnčan objavljamo v celoti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Spoštovani,

predsednik Republike Slovenije g. Borut Pahor,

predsednik Vlade Republike Slovenije g. Janez Janša in

minister za kulturo Republike Slovenije g. Vasko Simoniti,

si predstavljate, da imate otroka, ki nadvse rad igra glasbeni instrument, poje in ga umetnost izpopolnjuje? Pri treh letih že pove, da bo pel, igral v orkestru, nastopal v muzikalu ... Ves svoj prosti čas vadi, hodi v glasbeno šolo, na številne dodatne seminarje, ustvarja, kreativno išče svoj glasbeni izraz in z odliko doštudira. Samostojno živi in s svojo kreativnostjo bogati različne odre in sestave ne le v Sloveniji, pač pa tudi marsikje v tujini, publiko bogati z izjemnimi doživetji, zato se ta vedno znova vrača v kulturne hrame.

Potem pa pride pandemija. Življenje se ustavi. Prvi val smo doživljali vsi enako: strah in negotovost. Toda po dveh letih ukrepov je življenje za samozaposlene v kulturi in njihove družine postalo neznosno. Vsi poklici nekako funkcionirajo, zaposleni dobivajo nadomestila, za delo od doma, v primeru da otroci ostanejo v karanteni ... Dodatke na pokojnine dobivajo tudi upokojenci. Samozaposleni v kulturi pa že dlje časa (od julija 2021) niso upravičeni do nobene pomoči, čeprav je izvajanje dejavnosti, ki jih preživlja, praktično onemogočeno. Javno kulturno življenje je zamrlo. Ukrepi v povezavi s pandemijo organizatorje odvračajo od organizacije dogodkov, saj jih je večinoma nemogoče izpeljati, če pa že, so lahko dvorane največ polovično zasedene. Za druga področja, kot so trgovina, transport, šport, so omejitve bistveno manj omejujoče.

Govorimo o samozaposlenih v kulturi, ki so bili pred pandemijo uspešni, finančno samostojni in so sebe in svoje družine lahko preživljali s svojim delom in ustvarjanjem. Gre za vrhunske mlade umetnike, na katere smo Slovenci lahko ponosni, saj predstavljajo naš narod in veličino kulture. Toda takšna situacija, kot smo ji priča, ubija ustvarjalni duh in pomeni umiranje narodove kulturne substance. Prireditve odpadajo, dogodkov ni, vsa kultura je v krču. Plesalci, glasbeniki, igralci životarijo.

Nujno in izrednega pomena je poskrbeti za mlade kulturnike, da bodo lahko preživeli. Prosim, da jim država pomaga prebroditi ta čas, ko jim je delo onemogočeno. Poskrbite za mlade! Za mlade umetnike! Nujno! Zagotovite jim temeljni dohodek za mesece kulturnega mrka do dne, ko bo spet omogočeno druženje in bodo odri lahko ponovno zaživeli.

Krizo lahko premagamo le z več in ne z manj kulture. Podajmo jim roko podpore, da ne ugasnejo še zanje ustvarjalne iskre.

Verjamem, da boste odprto pismo skrbno in z vso odgovornostjo prebrali, ter javnost v kratkem obvestili o predlaganih rešitvah.

S spoštovanjem,

Romana Krajnčan, glasbenica, in podpisniki pobude: Aleksandra Ilijevski, Ana Pandur Predin, Boris Cavazza, Boštjan Gombač, Boris A. Novak, Drago Ivanuša, Darja Švajger, Eva S. Kreslin, Gojmir Lešnjak Gojc, Irena Rajh, Jaka Pucihar, Jernej Lorenci, Jelena Prokovič, Ksenija Benedetti, Katarina Habe, Lojze Krajnčan, Matjaž Farič, Matija Krečič, Miha Koren, Mitja Petrovič, Primož Vitez, Primož Grašič, Robert Waltl, Romana Möderndorfer, Teo Collori, Tomaž Kozlevčar, Uroš Perič, Vlado Kreslin in drugi

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta