Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je na pobudo predstavnikov sindikatov včeraj obravnaval sedmi protikoronski zakon in njegove določbe o odpuščanju starejših delavcev, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev. Predlaganega sklepa, da svet državne organe pozove k odpravi tega ukrepa, ni sprejel. Za je bilo 11 članov, proti 14.
Predstavniki sindikatov v svetu so v pobudi za sklic izredne seje zapisali, da je omenjena zakonska določba ustavno sporna, saj diskriminira starejše delavce, ki jih je zdaj mogoče odpustiti brez navedbe razloga. Poleg tega bo pomembno vplivala tudi na javno vzdržnost pokojninske blagajne, so prepričani. Jasnega odgovora na vprašanje, kakšne bodo finančne posledice za pokojninsko blagajno, pa tudi včeraj niso dobili. Teh izračunov ob sprejemanju ukrepa konec lanskega leta nista predložila niti ministrstvo za delo niti ministrstvo za finance, je opozoril Aljoša Čeč, predstavnik sindikatov v svetu.
Sindikati bodo zahtevali začasno zadržanje izvajanja spornih določb
Drugačnega mišljenja so bili predstavniki delodajalcev in upokojencev. Po mnenju Anke Tominšek, predstavnice upokojencev v svetu, ni res, da sedmi protikoronski zakon skuša poudarjati starizem. "To so floskule, populizem," je menila. Igor Antauer, predstavnik delodajalcev, pa je izpostavil, da zakon le dopušča možnost odpuščanja delavcev s pogoji za starostno upokojitev, ni pa nujno, da se bo delodajalec tudi res odločil za to. "Ne strašite starejših delavcev, da bodo odpuščeni zaradi starosti, ampak bodo delodajalci odpuščali le tiste, ki jih ne potrebujejo," je poudaril. Da delodajalci ne bodo odpustili kar vseh starejših, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, meni tudi generalni direktor Zpiza Marijan Papež. Po njegovih ocenah je "potencialnih kandidatov" dobrih 9000, finančni učinek za to število pa bi za letošnje leto znašal 110 milijonov evrov. Sicer pa je svet zavoda včeraj z večino glasov izglasoval sklep, da Zpiz pripravi analizo učinkov tega ukrepa na dolgoročno finančno vzdržnost pokojninskega sistema in na dostojno nadomestitveno razmerje med plačami in pokojninami.
Sindikati pa vztrajajo, da je sedmi protikoronski zakon v tem delu diskriminatoren in ustavno sporen. Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič je napovedala, da bodo danes vložili zahtevo za ustavno presojo in začasno zadržanje izvajanja spornih določb. O posegih v delovno zakonodajo brez sodelovanja socialnih partnerjev so sindikati obvestili tudi Evropsko komisijo. Sprejeta rešitev namreč pomeni sistemsko spremembo zakona o delovnih razmerjih in ne ukrepa za reševanje posledic epidemije, opozarjajo.