(ODZIV NA ČLANEK) Termoelektrarna Šoštanj po novem: Kdo odloča, koliko in kdaj se kuri v bloku 6 (2)

19.01.2025 06:00

Večer, 11. 1. 2025

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Damjan Žibert

Vsakomur, ki se količkaj spozna na energetiko, je povsem jasno, kakšen nesmisel sta kar dva bilančna stebra v naši državici. Da je proizvodnja, in to celo ključna iz obnovljivih virov energije, tako lastniško kot korporativno povsem podrejena tržniku, je seveda v nasprotju z direktivami EU ter povsem skregano z zdravim razumom. Prelivanje finančnih učinkov iz obnovljivih virov, predvsem hidroproizvodnje, v žepe špekulativnega trga je tudi krepko v nasprotju z doktrino zelenega prehoda.

Po izdvojitvi Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje iz skupine HSE je bilo povsem logično pričakovati energetsko-bilančno združitev obeh stebrov ter korporativno ločitev OVE in termoenergije. Sedaj jim to nekako ne diši več. Te zgodbe so, kljub drugačnim obljubam, kar potihnile. Zakaj?

HSE se je "znebil" dragega proizvajalca in s tem kakršnekoli odgovornosti za njegovo poslovanje oziroma je to preložil na davkoplačevalce. Obdržal pa je monopol nad prodajo električne energije iz TEŠ. Ob volativnosti trga se da tudi z drago energijo iz TEŠ kar dobro zaslužiti. Kot trgovec se seveda ne bo oziral na optimizacijo, temveč le na zaslužek pri (pre)prodaji. Ob tem pa je obdržal v lasti kuro, ki nosi zlata jajca, Dravske elektrarne, ki jim plačuje zgolj petino referenčne cene. Torej brez večjega truda dosega 400-odstotno maržo.

Ne le dovolili, celo ustvarili smo monopolnega mastodonta, ki bo brez težav ustvaril večstomilijonske dobičke, ti pa bodo končali brez kakršnegakoli nadzora "kdo ve kje". Vsekakor gre za bistveno več cvenkov, kot pa je celoten izplen "omrežnine", okoli katere se te dni dviga toliko prahu.

Kar 60 odstotkov zaposlenih v krovni družbi se je baje ukvarjalo s šaleškimi družbami. Odkar TEŠ-a in PV-ja ni več v skupini, bi bilo logično pričakovati vsaj znižanje števila zaposlenih tudi v HSE, če že ne ukinitve skupine. Pa se to ni zgodilo. Nasprotno! Kadrovsko se krepko širijo. Kmalu jih bo 300 – za nadzor nad 390 zaposlenimi v proizvodnji! Da si vsako leto nekaj deset tržnikov razdeli slab milijonček in da so to počeli tudi v letu 2022, ko so ustvarili večstomilijonsko luknjo, je pa že druga zgodba.

Vendar ne! Nas to ne zanima – mi delamo cirkus zaradi nekaj evrov več na položnicah. Glodamo kosti, medtem ko se nekaterim mize šibijo pod mesom. Kmalu niti kosti za glodati ne bo več.

Vlado Šega, Maribor

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta