Protestniki so posedli na tla pred zgradbama okoljskega ministrstva na dveh lokacijah v Ljubljani in s tem ovirali dostop do vhodov, pri tem pa niso upoštevali ukrepov varnostnika. Ker štirje udeleženci protesta niso želeli policiji posredovati svojih podatkov in niso upoštevali njihovih ukazov, so jih policisti odnesli v policijsko vozilo, odpeljali na policijsko postajo in jim napisali kazni. Tako zveni uradna razlaga. "Z mirnim sedenjem samo kažemo, da bodo za uničenje slovenske narave morali hoditi čez ljudi," so zapisali pri organizaciji Balkan River Defence, ki se bori proti gradnji hidroelektrarn. "Člani Balkan River Defence so popolnoma mirno sedeli pred ministrstvom za okolje. Opozarjali so na pomen narave in na nevarnosti, ki jih prinaša novi zakon. Policisti so jih izpred ministrstva odpeljali v marici. Se spomnite, kako prijazno so klepetali s Štajersko vardo prejšnji teden?" so na svojem facebook profilu zapisali pri organizaciji Inštitut 8. marec.
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je proteste obsodil in jih povezal z retoriko opozicije v parlamentu. "Gre za razmeroma agresivno politiko, pa ne samo pri tem predlogu. Taka agresivna politika teh istih skupin je tudi pri številnih prepotrebnih projektih za razvoj države," je povedal.
"Odpirajo se vrata uničujočim posegom v naravo in okolje"
Koalicija išče soglasje interesov
Medtem so v državnem zboru poslanci razpravljali o spornih spremembah zakona o ohranjanju narave, ki zaostruje pogoje za sodelovanje nevladnih organizacij v postopkih pridobivanja gradbenih dovoljenj. Spremembe so po pričakovanju podprli v poslanskih skupinah poslanci koalicijskih strank SDS, SMC, DeSUS in NSi ter nekoalicijske stranke SNS, proti so bili poslanci opozicijskih SD, LMŠ in Levice. "V Slovenski nacionalni stranki menimo, da je treba določene nevladne organizacije črtati, imeti moramo samo peščico tistih, ki so res koristne in delajo za dobrobit države," je stališče SNS povzel Dušan Šiško. Boris Doblekar, SDS: "V poslanski skupini SDS delimo mnenje, da je treba najti soglasje okoljevarstva in ekonomskega interesa. To pomeni, da spoštujemo in podpiramo delovanje okoljevarstvenih nevladnih organizacij ter hkrati tudi gospodarski razvoj in napredek z izvajanjem infrastrukturnih projektov." Mateja Udovič iz SMC je povedala, da se v stranki zavedajo pomembnosti delovanja nevladnih organizacij in vloge, ki jo imajo pri ohranjanju narave. A ker so z amandmaji nekoliko omilili sprva predlagane zaostritve, bodo amandma podprli.
Glasovanje o spremembah zakona o ohranjanju narave bo v petek. Takrat bodo poslanci odločali tudi o tretjem protikoronskem zakonu, ki naj bi do konca leta 2021 podaljšal ukrepe na področju gradbene zakonodaje iz prvega protikoronskega zakona. Ta z namenom pospešitve investicij omejuje sodelovanje nevladnih organizacij pri postopkih izdaje gradbenih dovoljenj. S tem po mnenju nevladnikov do konca leta 2021 izničuje tako rekoč vse naravovarstvene in okoljevarstvene varovalke pri gradnji velikih objektov.
Namen vlade naj bi bil jasen
"Na oblast so prišli ljudje, ki so odločeni izpeljati projekt izgradnje hidroelektrarne Mokrice. Zato poskušajo utišati tako strokovna opozorila kot onemogočiti nevladne organizacije, ki delujejo v javnem interesu in opozarjajo na nesprejemljivost tega projekta z vidika varovanja narave," pravi biologinja Marjana Hönigsfeld Adamič, ki je svojo znanstveno kariero posvetila raziskovanju in varstvu vider. Opisuje izkušnje, ki govorijo o konfliktu interesov, ki je nastal s tem, ko je mandat okoljskega ministra nastopil Andrej Vizjak, nekdanji vodja investicij pri podjetju HESS. A naravovarstvenica našteje tudi vse več civilnih iniciativ in organizacij, ki niso pripravljene predati bogastva rek ter habitatov, ki jih te zagotavljajo. Vključno z najdaljšo slovensko reko, Savo. "Ne gre za politiko, gre za naravo, ki jo vsi potrebujemo. Politiki bi jo radi izkoristili in zaslužili, ker vedo, da bodo lahko potem šli tudi drugam. Mi pa bomo ostali tu, z osiromašeno naravo," opozori v intervjuju za Večer, ki ga bomo v objavili v jutrišnjem časopisu.
Kaj bi rekel papež Frančišek?
Poleg protestnikov pred ministrstvom za okolje so svoje nestrinjanje s spremembami izrazili tudi v Društvu za Naravo - Jalovec, kjer so opozorili na spornost posegov v naravo z vidika pripadnikov Rimskokatoliške cerkve. "Papež Frančišek je leta 2015 izdal za varstvo narave in okolja pomemben dokument, okoljsko okrožnico Laudato si - O skrbi za naš dom. Ta okrožnica je v jedru naravnana na človekov odnos do narave, konkretno o zaskrbljenosti in skrbi. Ta teden po celem svetu poteka teden Laudato si, s katerim se obeležuje peto obletnico izida okrožnice pod geslom: Vse je povezano. Vsi smo povabljeni, da bolj ozaveščeno skrbimo za svoj odnos do narave in okolja in vsak dan iščemo priložnosti, kako živeti v večji povezanosti z naravo," je v imenu društva zapisala prostovoljka Polona Petrovič Erlah. Z onemogočenjem nevladnih organizacij se po njihovem odpirajo vrata načrtnemu in dolgoročnemu uničevanju narave in naravnih virov v Sloveniji.
"Pri tem gre za nedopusten napad na varstvo narave in odpirajo se vrata uničujočim posegom v naravo in okolje. Pri tem lahko ugotovimo, da je to v nasprotju s smernicami Svetega sedeža in ta dejanja vlade strogo obsojamo! Tudi papež Frančišek je naravovarstvenik!" so zapisali v sporočilu društva. Polona Petrovič Erlah ob tem sprašuje, kako lahko stranka NSi, ki zastopa stališča krščanske demokracije v Sloveniji, podpre takšne posege v naravovarstveno zakonodajo.
Zaskrbljenost okoljskih organizacij v Evropi
Skupina največjih desetih okoljskih organizacij v Evropi, Green10, je na slovensko vlado naslovila pismo zaskrbljenosti glede zadnjih vladnih predlogov, ki omejujejo pravico nevladnih organizacij do sodelovanja pri postopkih odločanja in dostopanja do sodnega varstva. Skupina opozarja na neskladje vladnih predlogov z evropskimi direktivami in Aarhuško konvencijo. Glede na sedanji predlog, vključen v tretji protikoronski paket, bi namreč ta sporna določila ostala veljavna do konca 2021. Pismo so podpisale organizacije BirdLife Europe, WWF, Health and Environment Alliance (HEAL), Bankwatch Network, Friends of the Earth Europe, European Environmental Bureau (EEB), Greenpeace Evropa, European Federation for Transport and Environment (T&E) in Naturefriends International.
V NSi ne vidijo konflikta
Stranka NSi je varstvo narave uvrstila tudi v svoj program, kjer med drugim piše: "Okolje moramo varovati in ohranjati za mlajše generacije in prihodnost. Spoštljivo ravnanje z našim okoljem, rodovitno zemljo, pitno vodo in živalskim svetom ter raznolikostjo vrst je naš cilj. Varovanje okolja, živali, živalskih vrst in virov pa je naša skupna naloga, ki se je mora lotiti vsak posameznik." Papeževo okrožnico pa je ob njeni objavi komentiral tudi podpredsednik NSi Jožef Horvat: "Papež Frančišek je z okrožnico Laudato si (Bodi hvaljen) opozoril na življenjsko pomembna vprašanja, ki zadevajo človeštvo v odnosu do okolja, in nas poziva k odgovornemu in premišljenemu ravnanju, da ohranimo kvaliteto življenja na našem planetu, ki je skupen dom človeštva. Naš planet - naš skupen dom - je na meji vzdržljivosti. Več kot 50 milijonov beguncev po svetu je posledica podnebnih sprememb in uničenega okolja. Papež neprizanesljivo in na pravi način jasno ponazori, da je to povezano z našim načinom življenja. Vsi nosimo odgovornost. Premisliti moramo o naši potrošnji in načinu gospodarjenja z mislijo na prihodnost," je med drugim v izjavi za javnost zapisal Horvat.
"Krščanski demokrati ob potrebi po varovanju naravnega okolja ne pozabljamo na (tehnološki) razvoj, kjer je treba najti pravo ravnotežje med enim in drugim," je na očitke odgovoril Aleš Trtnik iz NSi in pri tem navedel drugi del programa stranke: "Ključni vidik v našem boju proti podnebnim spremembam in omejevanju onesnaževanja naše države in celotnega planeta so nove tehnološke rešitve, raziskave in razvoj, zato jih močno podpiramo. Priložnosti bodo le, če bo energija. Naša poraba energije mora biti varna, čista in cenovno ugodna. To je bistvena podlaga za gospodarski uspeh, visoko kakovost življenja ter varovanje okolja in podnebja." In še: "V tem duhu presojamo tudi vsakokratne pobude in spremembe zakonodaje v državnem zboru," je pojasnil Trtnik.