Operacija Barbarossa ali zakaj je v Mariboru umrlo 5000 sovjetskih vojnih ujetnikov

B. J.
17.06.2021 16:57
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ruski veleposlanik Timur Ejvazov, vodja muzeja Janez Ujčič in mariborska podžupanja Alenka Iskra ob otvoritvi razstave
Sašo Bizjak

V mariborskem Melju je v nekdanjem nacističnem taborišču za vojne ujetnike Stalag XVIII D ruski veleposlanik v Sloveniji Timur Ejvazov (na posnetku levo) odprl razstavo Bitka za Leningrad. Z namestnikom predsednika Ruske zveze veteranov generalpolkovnikom Vitalijem Azarovom sta Mariborčanom, ki ohranjajo spomin na žrtve druge svetovne vojne, podelila odlikovanja in medalje ob lanski 75-letnici osvoboditve izpod nacifašizma.

Timur Ejvazov in Janez Ujčič
Sašo Bizjak

Sledila je mednarodna konferenca Operacija Barbarossa ali zakaj je v Mariboru umrlo 5000 sovjetskih vojnih ujetnikov. Azarov je orisal nacistični napad s pet milijoni vojakov na Sovjetsko zvezo leta 1941, katerega 80-obletnica bo 22. junija, torej Barbarosso, največjo vojaško operacijo v zgodovini. Direktor mariborske Sinagoge Boris Hajdinjak je govoril o zločinskih Einsatzgruppen, Jan Malec iz Muzeja Narodne osvoboditve Maribor o izgnancih in Martin Premk iz Mestnega muzeja Ljubljana o slovenskem oboroženem uporu leta 1941. Poleg predstavnikov slovenskih, hrvaških in avstrijskih borčevskih organizacij je konferenco spremljala tudi opazna skupina mariborskih gimnazijcev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta