Opozicijski četverček LMŠ, SAB, SD in Levica je danes vložil interpelaciji proti dvema ministroma vlade Janeza Janše: proti ministru za pravosodje Marjanu Dikaučiču in ministrici za šolstvo Simoni Kustec (oba kvota SMC). Nosilci interpelacije zoper prvega so v LMŠ, drugo sta pripravili stranki SD in Levica.
Gregor Perič: Ne vem, kaj več bi lahko ministrica Simona Kustec še naredila
"Mislim, da v opoziciji nimajo več domišljije, kaj bi še lahko naredili, s temi interpelacijami želijo pozornost preusmeriti stran od sebe na vlado. Pred nekaj tedni so tekmovali, kdo bo prvi zakopal lopato v smislu graditve nekega sodelovanja, zdaj pa od tega ni več nič. Namesto, da bi gradili, rušijo. In to je škoda, ker bomo spet potrošili nekaj energije v državnem zboru, temu primerno pa bo okrnjeno delo obeh ministrstev," se je v imenu SMC na interpelaciji odzval vodja poslancev te stranke Gregor Perič.
"Kar se učnega procesa tiče, vse teče normalno in po predvidenem modelu. Ne vem, kaj bi lahko ministrica še več naredila, modeli so bili vzpostavljeni že pred začetkom tega šolskega leta. Kakršnih posebnih presenečenj ni in ne more biti. Dejstvo pa je, da je šolski sistem že na podlagi zakona avtonomen in po svoje preseneča, da na eni strani imamo avtonomijo, po drugi strani pa dobivamo pozive, da se vsak korak predpiše, kot da smo v laboratoriju," je nadaljeval. Ocenil je, da je pravi izziv v precepljenosti šolski delavcev.
V zvezi z Dikaučičem in očitki zoper njega je povedal: "Minister je vse te domneve eksaktno pojasnil še preden je bil minister. Poslanke in poslanci iz opozicije so mu postavili številna vprašanja, številna so tudi ponovili, tako da so dobili vse potrebne odgovore." Prepričan je, da ne gre za "nove zadeve, pač pa opozicija zgolj reciklira stare zadeve".
"Interpelacija je bila napisana že pred časom, danes pa se nam je zdelo pametno, da jo vložimo, kajti minister Dikaučič že v štartu ne bi smel biti minister," je povedal predsednik LMŠ Marjan Šarec. Nadaljeval je: "Očitki iz interpelacije so, da je dopustil drugi nezakoniti razpis za evropska delegirana tožilca, dolžimo ga tudi, da ne brani pravnega reda pri tem, ko vlada selektivno, ad persona določa, kateri tožilec bo imenovan in kateri ne." Kot je dodal, mu znotraj interpelacije lahko očitajo samo tista dejanja, ki jih je zagrešil kot minister. "Ta nova dejstva, ki so zdaj javno znana, pa samo potrjujejo, da smo že tedaj imeli prav, ko smo opozarjali, da minister Dikaučič sploh ne bi smel nikoli postati minister," se je predsednik LMŠ in nekdanji premier oprl na včerajšnja poročanja 24ur.com. Spomnimo, spletni portal je poročal, da je Dikaučič osumljen storitve kaznivega dejanja davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin. Minister je očitke že zanikal.
Očitki pravosodnemu ministru Marjanu Dikaučiču
- odgovornost ministra za objavo nezakonitega javnega poziva državnim
tožilcem k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev,
- dopuščanje nedopustnega odlašanja vlade ter njenih selektivnih pristopov
in političnih motivov pri imenovanju državnih tožilcev,
- sodelovanje pri sprejemanju zakonskih predlogov, s katerimi vlada posega v človekove pravice in temeljne svoboščine,
- škodljiva okrnitev delovanja edinega notariata v Spodnji Savinjski dolini, ki ga
je pred tem Marjan Dikaučič hotel prevzeti sam.
V opoziciji so se že dalj časa dogovarjali glede vložitve interpelacije zoper šolsko ministrico Kustečevo. Zanjo bo to že druga interpelacija v enem letu. "V dobrega pol leta se je izkazalo, da so bili naši prvotni očitki več kot utemeljeni. Čeprav so v tem času znana vsa dejstva, tako epidemiološka kot tudi klici stroke in šolskega polja, ministrica v tem času ni naredila nič za to, da bi se stanje v šolah izboljšalo. Kot smo videli malo pred začetkom šolskega leta, so se navodila ministrstva spreminjala iz dneva v dan, ravnatelji in učitelji niso vedeli, kako bo pouk potekal," je očitke nanizal vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. Ocenil je, da je na področju izobraževanja še pred začetkom letošnjega šolskega leta zavladal popoln kaos. Kustečevo je pozval k odstopu, če do tega ne pride, pa bodo skušali dokazati, da za to funkcijo ni primerna, je Vatovec povedal.
Očitki šolski ministrici Simoni Kustec
- opustitev dolžnega ravnanja z neodgovornim zanemarjanjem priprav na novo šolsko leto v znanih epidemioloških razmerah,
- podcenjujoč, izključujoč in ignorantski odnos do strokovne in zainteresirane javnosti, šolskih sindikatov in civilne družbe ter nesposobnosti usklajevanja epidemioloških ukrepov v sistemu vzgoje in izobraževanja,
- ponižujoč in nestrokoven odnos do znanstvenoraziskovalne dejavnosti,
- zapostavljanje družbenih interesov na področju visokega šolstva in uničevanje internacionalizacije,
- zanemarjanje področja športa, športnikov in športnih organizacij,
- neobčutljivost za duševno in telesno zdravje otrok in mladine,
- škodljiva, nespametna in politično motivirana ukinitev Šole za ravnatelje.
"Če bi bili mi normalna država, noben minister ne bi bil več minister in interpelacij sploh ne bi bilo treba vlagati. To, kar se dogaja s pravosodnim ministrom v zadnjih dneh in to, kar se je dogajalo v zadnjih treh, štirih tednih s Kustečevo, bi v normalni državi predsednik vlade odreagiral in ministre, ki niso sposobni voditi svoje resorje, odpoklical," je ocenil vodja poslancev SD Matjaž Han. Poudaril je, da interpelacij ne vlagajo po "imeniku, ker bi nam bilo dolgčas", ampak gledajo na nezmožnost upravljanja tako pomembnih funkcij v tako pomembnih časih. Interpelacije so poleg SD, LMŠ in Levice sopodpisali tudi v SAB. Poslanec Marko Bandelli se je obregnil ob dejstvo, da šolske ministrice sploh ni, pravosodni minister pa da je molčal že pred prihodom na funkcijo, ko na ministrskem zaslišanju ni pojasnjeval svoje preteklosti.