Predsednik države je poudaril, da je že večkrat dejal, da smo se vsi, zlasti pa politiki dolžni vzdržati besed, ki bi jih kdo lahko razumel kot žaljive. "To so besede nevredne nekoga, ki zavzema tako visok položaj. Zlasti sedaj, ko ne govori le v svojem imenu, ampak v imenu celotne države in celotnega Sveta EU," je dejal Borut Pahor. Po njegovem mnenju bi moral biti minister Hojs bolj pazljiv, da bi njegove besede naletele na razumevanje. "Ni potrebno, da se strinjamo, mora pa stališče biti sprejemljivo, mora biti izrečeno spoštljivo, minister pa mora najti način, da se opraviči."
Nadaljeval je, da je mogoče res kdo dobil občutek, da smo predsedovanje Svetu EU začeli robato. "Upam, da se bo predsednik vlade v torek, ko bo nagovoril evropski parlament in odgovarjal na vprašanja evropskih poslancev, znal upreti skušnjavi in morda ne bo rekel čisto vsega kar misli na način kot bi si morda želel. Da se bo zavedal, da vse kar reče, reče v imenu naše države. Nikomur nočem dajati nasvetov, si pa kot predsednik Republike Slovenije in kot državljan želim, da se bi v torek dobro izšlo. Torek je odločilen dan, da na svojo stran pridobimo parlament. To je težka naloga, treba je biti precej spreten in predsednik vlade zna biti spreten. Gre samo zato, če si bo v torek želel biti dovolj spreten," je zaključil Pahor.
Odziv ministra
Notranji minister Hojs je v petek na brifingu za bruseljske novinarje ob začetku predsedovanja Svetu EU povzročil zmedo z izjavo, da bi lahko kot svinjo morda označil višjega predstavnika v evropski birokraciji. Novinarji so posumili, da s tem misli podpredsednika Evropske komisije Fransa Timmermansa, a je Hojs to kasneje zanikal.
Danes je v odzivu na besede Pahorja za RTV Slovenija sporočil, da so bila vsa pojasnila in opravičilo že včeraj posredovani Evropski komisiji, dodatna pojasnila ali opravičila pa da niso potrebna. Ponovil je, da nikogar osebno ni primerjal s svinjo in zagotovo ni imel v mislih Timmermansa. (STA)
Na začetek predsedovanja se je odzval tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki je prav tako obiskal srečanje pod Najevsko lipo, ta pa na nek način velja za simbol dialoga. Dejal je, da bi začetek predsedovanja lahko bil bolj kakovosten in vsebinski ter manj obremenjen z internimi obračunavanji. "Ne preostane mi drugega, kot da sem optimist, da bo v nadaljevanju bolje," je še dejal prvi med enakimi.