Pahor je prisluhnil mladim in strokovnjakom, ki so v Ljubljani predstavili svoja mnenja o osnutku Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), ki zastavlja ukrepe do leta 2030. V izjavi za medije je ob tem ocenil, da "nič ne bo lahko, saj gre za paradigmatske spremembe, zato bo treba misliti z vizijo".
Ali se bo prihodnji predsednik vlade odločil za to, da sam prevzame vodenje tega področja, se bo moral odločiti sam, predsednik Pahor pa tako meni iz svojih izkušenj ter mnenj, ki prihajajo iz Bruslja in od kolegov.
"Slovenija je narejena za trajnostni razvoj. Nismo država, ki bi v trajnostnem razvoju videla grožnjo sedanji blaginji. Nasprotno, Slovenija z vodo in lesom je narejena za trajnostni razvoj," je poudaril Pahor. Pri tem bomo seveda morali rešiti težave, ki jih imamo med drugim tudi s Termoelektrarno Šoštanj, je dodal.
"Ne gre samo za to, da nek energetski vir prekinemo, temveč ga moramo nadomestiti z drugim, ki je veliko bolj trajnostno naravnan," je dejal. Pri iskanju družbenega dogovora o prihodnji energetski oskrbi smo po Pahorjevem mnenju še na začetku poti.
Dopolnjeni osnutek NEPN in okoljsko poročilo sta v javni obravnavi do 16. februarja, ko ima javnost možnost, da se seznani s tem strateškim dokumentom, s katerim si morajo članice EU za obdobje do leta 2030 postaviti ambiciozne cilje na petih področjih.