Predlog sprememb državnega proračuna za leto 2021, ki ga je državni zbor sprejel novembra lani, in predlog državnega proračuna za leto 2022, ki ju je vlada poslala v obravnavo in sprejem v državni zbor, sta poslancem predstavila predsednik vlade Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj.
Vlada v predlogu sprememb državnega proračuna za leto 2021 v primerjavi s sprejetim novembra lani predvideva znižanje prihodkov za 389 milijonov evrov na 10,7 milijarde evrov in povišanje odhodkov za tri milijarde evrov na 13,5 milijarde evrov. Za proračun za leto 2022 predlaga za dobrih enajst milijard evrov prihodkov in 12,6 milijarde evrov odhodkov.
Šircelj je pojasnil, da je v letu 2021 za blažitev posledic pandemije covida-19 predvidenih 774 milijonov evrov proračunskih izdatkov, v letu 2022 pa tovrstni izdatki predvidoma ne bodo več potrebni. Janša je dejal, da domače in tuje institucije Sloveniji po zadnjih podatkih za letošnje leto napovedujejo padec bruto domačega proizvoda (BDP) za 6,7 odstotka. Za naslednje leto pa imamo napovedano znatno rast prek pet odstotkov in za leto 2022 več kot tri odstotke.
6,7
milijarde evrov je predvidena zadolžitev države leta 2021
Rast BDP za 5,1 odstotka v letu 2021 po Janševih besedah omogoča obsežno investiranje v vseh tistih sektorjih, kjer smo podhranjeni. Izpostavil je zdravstvo, varstvo starejših, vlaganja v digitalizacijo, v znanje. Šircelj je zagotovil, da je iz predlaganih dokumentov razvidna tudi socialna naravnanost.
Tveganja za domače proračunske vire po Janševih besedah izhajajo predvsem iz nejasnih odgovorov na to, kdaj bomo za koronavirus dobili delujoče testirano za vse dostopno cepivo in/ali uspešno zdravilo. Zunanje tveganje so evropska sredstva, saj morajo julijski dogovor voditeljev držav članic potrditi še Evropski parlament in tudi nacionalni parlamenti, zato lahko pride do zamud.
Janša je še izpostavil, da se je v letošnjem letu povečalo varčevanje prebivalstva. Tukaj so znatne "zaloge kapitala v rokah slovenskih državljanov", zanj na bankah dobijo nizke obresti. Eden od izzivov vlade je, da v prihodnjem letu preuči in predlaga instrumente, prek katerih bi ljudje ta denar lahko namenili za večje infrastrukturne projekte ali nekatere druge nacionalne projekte in tako zanj dobili več kot v bankah.
Vlada v letu 2021 predvideva zadolžitev države v višini 6,7 milijarde evrov, kar je za štiri milijarde evrov več, kot je predvideno v proračunu, ki je bil sprejet novembra lani. V predlogu proračuna za leto 2022 je predvidena zadolžitev v višini 4,2 milijarde evrov. Zdaj je na vrsti obravnava v parlamentarnih delovnih telesih, rok za vložitev dopolnil se izteče 15. oktobra, sredi novembra je predvideno glasovanje poslancev o obeh proračunih.