Parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) po besedah dr. Branka Lobnikarja, strokovnjaka za varnostna vprašanja, nima pristojnosti za preverjanje vpogledov v policijske evidence. "Člani Knovsa se morajo zavedati, da je njihovo delo zelo pomembno, hkrati pa, da je omejeno z zakonom, ne pa z modrim nebom," poudarja. Zato je pomembno, da svoj nadzor uokvirijo v okvir zakonskih pooblastil, še pravi.
Boštjan Perne, strokovnjak za varnostna vprašanja, nekdanji direktor OVS:
"V javnosti se je pojavilo kar nekaj indicev, izjav - poleg novinarskih prispevkov je o tem govoril tudi predsednik državnega zbora, da se je morebiti zgodila zloraba pooblastil. Zato se mi ne zdi nič narobe, da je Knovs opravil nadzor nad policijo, da se te informacije bodisi potrdijo bodisi ovržejo. To bi bilo mogoče, morebiti celo elegantneje, sicer tudi z notranjim nadzorom v policiji ali pa s strani specializiranega državnega tožilstva, kjer je oddelek za pregon oseb s pooblastili. Knovs je sicer organ, ki lahko preiskuje policijo, res pa je, da je zakon o parlamentarnem nadzoru obveščevalnih in varnostnih služb napisan dvoumno in si ga je mogoče razlagati tako ali drugače. Zato je potrebno v prihodnje ta zakon spremeniti, natančno določiti, kakšne so pristojnosti Knovsa. Zdi pa se mi nedopustno, da se strokovna vprašanja sedaj rešujejo na političnem parketu."
Mahnič je grozil generalni direktorici policije
Lobnikar je komentiral tudi besede poslanca državnega zbora Žana Mahniča (SDS), ki jih je namenil generalni direktorici policije Tatjani Bobnar. Da naj misli na svojo prihodnost, ker da jo bodo ovadili, če policija ščiti "takšno početje", je navedel Mahnič.
"Delodajalec svojemu delavcu ne sme groziti z disciplinskim postopkom. Kadar pa nekdo, ki izvaja tako pomembno funkcijo, kot je poslanec državnega zbora, ki se poteguje za to, da bo prevzel Vlado Republike Slovenije, grozi generalni direktorici policije, katere delo je definirano z zakonom, gre za s strokovnega vidika popolnoma nesprejemljiv poskus posega v profesionalno avtonomnost dela policije," je zatrdil Lobnikar.
Pri tem je opozoril, da ima vsaka vlada v skladu z zakonskimi pooblastili pravico kadarkoli zamenjati določenega državnega uslužbenca vključno z generalno direktorico policije. "Grožnja, ki jo je izrekel poslanec v funkciji nadzorstvenega organa, ni primerna," je zaključil.
{twitter}https://twitter.com/policija_si/status/1230066799691038720{/twitter}
Alternativna akademija za obsodbo Mahničeve izjave
V javnem pismu je Alternativna akademija pozvala predsednike države, vlade v odstopu, državnega zbora, ter vse prvake političnih strank, poslanke in poslance ter najširšo javnost, naj obsodijo "poskus politizacije neodvisnih preiskovalnih organov in policije, do katerega je prišlo včeraj z vdorom skupine parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb v Nacionalni preiskovalni urad, kjer so opravili nenapovedani nadzor."
Predsednik akademije Darko Štrajn je v pismu zapisal, da ni niti najmanjšega dvoma, da "stranka SDS zlorablja svojo politično moč in poskuša zastraševati organe zaradi postopkov, ki bi utegnili biti sproženi proti njej". Zahtevajo tudi, da vsi zgoraj navedeni obsodijo izjavo poslanca Žana Mahniča.
Dodaja še, da to dogajanje potrjuje zaskrbljenost 75 akademikov, "kako močno pravo so imeli, ko so javnost opozorili, da bo z novo vlado Janeza Janše ogrožena slovenska demokracija in da lahko kmalu pričakujemo restavracijo totalitarnih vzorcev in ravnanj oblasti". Zaključil pa je z besedami, da je po svoje treba biti hvaležen Janši, "da je svojo avtoritarnost demonstriral še pred morebitno sestavo svoje koalicije, s katero želi zaobiti predčasne volitve, in s tem dovolj nazorno pokazal, kakšen režim lahko pričakujemo".