Pismo Robertu Golobu: "Zaposleni v državni upravi postajamo v pogajanjih žrtve in tega nismo pripravljeni sprejeti"

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
28.03.2024 08:50

Na stebrnih pogajanjih v skupini, kjer se pogajajo za plače policistov, vojakov, gasilcev in drugih državnih uradnikov, se zapleta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tudi vojaki so nezadovoljni s predlagano uvrstitvijo na novo plačno lestvico.
Tit Košir

Hkrati s centralnimi pogajanji med vlado in sindikati javnega sektorja o odpravi plačnih nesorazmerij in plačni reformi, ki bodo zdaj potekala v manjši delovni skupini s ciljem, da lažje pridejo do rešitev, že nekaj časa potekajo tudi stebrna pogajanja. Slednja so namenjena dogovarjanju o uvrstitvah posameznih delovnih mest v plačno lestvico in o drugih, tudi neplačnih specifikah posameznih dejavnosti. V tako imenovanem II. plačnem stebru, stebru državne uprave, ki zajema zaposlene na policiji, vojake, carinike, gasilce in državne uradnike po ministrstvih in organih v sestavi, se zapleta že od vsega začetka zaradi sprejemanja poslovnika. Zdaj se je zapletlo še v pogajalskem startu, je razumeti iz pisma, ki sta ga Rok Cvetko, predsednik Policijskega sindikata Slovenije, in Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije, v imenu vseh sindikatov, vključenih v omenjeni steber, naslovila na predsednika vlade Roberta Goloba.

Sindikate je zmotilo, da vladna pogajalska ekipa II. stebra pod vodstvom Branka Vidiča z ministrstva za javno upravo kljub predhodni obljubi na zadnja pogajanja ni prišla s proti predlogom plačnih nesorazmerij, češ da nimajo vladnega mandata.

"Zato smo sindikati, združeni v II. stebru sprejeli odločitev, da nadaljevanje pogovorov na način, ko vladna stran največjo skupino socialnih partnerjev preprosto postavlja pred dejstvo in s tem onemogoča poštena pogajanja, ni več smiselno, vse dokler vlada svoji pogajalski skupini ne podeli ustreznega mandata."

Omenjeni sindikati so nezadovoljni s predlogi odprave plačnih nesorazmerij, saj ti nesorazmerja še poglabljajo, namesto da bi jih odpravljali, kar vodi k popolnemu razvrednotenju dela zaposlenih v državni upravi, so zapisali. Ugotavljajo, da vlada nima "celovitega modela odprave plačnih nesorazmerij v osnovnih plačah s stabilno metodologijo ali vsaj razumnih kriterijev. Posledično zaznavamo zgolj interesno grabljenje denarja mimo sistematičnih in usklajenih dogovorov, tako v okviru stebrnih pogajanj kot tudi na centralni ravni."

Pogajanja v II. stebru označujejo za neresna in nekonsistentna in ugotavljajo, da "postajamo žrtve dogovorov vlade s posameznimi poklicnimi skupinami. Tega javni uslužbenci, zaposleni v državni upravi nismo pripravljeni sprejeti".

Vlado pozivajo, da vladni pogajalski skupini za II. steber podeli mandat za oblikovanje novega proti predloga odprave nesorazmerij. Prav tako pričakujejo odgovore na že pred časom zastavljena vprašanja glede kriterijev ugotavljanja plačnih nesorazmerij.

Dodajmo, da je Verk v sredo ob nadaljevanju stavke zaposleni na upravni enoti napovedal možnost, da bodo zaposleni v državni upravi zaradi vladne ignorance izpeljali protest pred vlado. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta