Po sodbi mariborskega sodišča kreditojemalci v švicarskih frankih pozivajo vlado, da prepreči poljski scenarij

Srečko Klapš
26.01.2021 06:00
Zadnja sodba mariborskega višjega sodišča bi lahko pomenila začetek usklajevanja z evropsko sodno prakso, ki daje prav kreditojemalcem v švicarskih frankih.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bo sodba višjega sodišča v Mariboru, ki sledi sodni praksi Sodišča EU, pospešila razreševanje problematike posledic kreditiranja v švicarskih frankih? 
Sašo Bizjak

Združenje Frank v luči napovedanih težav v poljskem bančnem sistemu zavoljo kreditiranja v švicarskih frankih in zadnje sodbe višjega sodišča v Mariboru ponovno opozarja, da bi lahko nasprotovanje rešitvi problematike kreditov v švicarskih frankih (CHF) privedlo do višjih stroškov za banke ali državo oziroma davkoplačevalce. "Pozivamo vlado, da prepreči poljski scenarij, kjer so sodišča preobremenjena, ali še huje, scenarij, po katerem bi bančni zapitek plačala država. Omenjena sodba pa bi lahko pomenila začetek usklajevanja z evropsko sodno prakso," je prepričan predsednik Združenja Frank Matjaž Sušnik.

 

"Prevzemanje neomejenega valutnega tveganja samo po sebi nedopustno"

Poleg združenja tudi nekateri pravniki menijo, da odločba mariborskega višjega sodišča (lp 877/2020) upošteva dosedanjo sodno prakso Sodišča EU. Zato je pomembna za vse kreditojemalce v švicarskih frankih. Jedro sodbe se ne omejuje na vprašanja ustreznosti pojasnil, ampak ugotavlja, da je prevzemanje neomejenega valutnega tveganja samo po sebi nedopustno, ne glede na dana pojasnila: "Za presojo nepoštenosti ni bistveno, ali se je po sklenitvi pogodbe valutno tveganje uresničilo in v kolikšni meri. Za presojo je odločilno, da je valutna klavzula, ki ni ustrezno omejena, nedopustna pogodbena vsebina." Sodišče še ugotavlja, da zaradi kršitev, ki so podane tako po slovenskem pravu kot tudi po Direktivi 93/13, nacionalno sodišče nepoštenega pogoja ne sme spreminjati oziroma ga prilagoditi na dopustno mero.

"Sodba je resnično napisana tako, kot se spodobi, in kar bi bolj pričakovali od vrhovnega in ustavnega sodišča. Celovito, prepričljivo, teoretično podkovano. Je že res, da se sklada s pravnimi mnenji Inštituta za ustavno pravo in s stališči o toksičnih kreditih, toda v tej sodbi je kršitev civilnopravno bolje utemeljena oziroma bolj poglobljeno," je sodbo komentiral ustavni pravnik Ciril Ribičič. Pravnik Andraž Teršek pa se je na sodbo odzval na družabnem omrežju: "Tako se presoja, tako se sodi, tako se neposredno uporablja temeljna ustavna in pravna načela ter ustavo ... Tako se poustavlja pravni red." In še dodal, da sodba opogumljajoče, odločno in strokovno prepričljivo kaže smer delovanja sodne veje oblasti v funkciji socialne države in zaščite socialnih in ekonomskih pravic in svoboščin ljudi - zlasti pred bankami in kapitalom, a tudi širše.

 

Smernice Združenja bank Slovenije brez smeri

Kot je znano, so doslej na ustavno sodišče romale že štiri zadeve kreditojemalcev v švicarskih frankih, o katerih bi ustavni sodniki lahko kmalu odločali: "Pričakujemo, da bo ustavno sodišče z argumenti zavrnilo sodno prakso vrhovnega sodišča, ki je v nasprotju s prakso sodišča Evropske unije, na katerem so že večkrat odločali o problematiki CHF-kreditov," še meni Sušnik.

Združenje Frank in Združenje bank Slovenije (ZBS) pod patronatom finančnega ministrstva namreč nista dosegla konsenza, ki bi omogočal izvensodno reševanje sporov. Nato je ZBS objavilo smernice, s katerimi je po mnenju Združenja Frank želelo prikazati, da banke ponujajo rešitve. Te so po prijavi ZBS na Tržni inšpektorat Republike Slovenije nekoliko spremenili, a po mnenju Združenja Frank "še vedno ne naslavljajo ključnega problema kreditov v švicarskih frankih, in sicer odprave nepoštenega pogodbenega pogoja oziroma neomejenega valutnega tveganja". "Obenem je v usmeritvah še vedno veliko pogojev, ki jih ne izpolnjuje skoraj nihče, ki je najel CHF-kredit," še menijo v združenju in dodajajo, da ob smernicah še naprej upoštevajo sodbe vrhovnega sodišča, ki še niso dočakale epiloga na ustavnem sodišču. Spomnimo, da doslej tudi ni bila uspešna predlagana zakonska rešitev kreditiranja v švicarskih frankih.

 

Poljski problem v CHF težak 26 milijard evrov

Vedno več kreditojemalcev dobiva sodbe tudi v drugih držav, na Poljskem na primer bi te lahko vodile do težav v finančnem sistemu. Zaradi številnih tožb v Varšavi ustanavljajo specializirano sodišče za primere posojil v tuji valuti. In ker kreditojemalci te dobivajo, morajo poljske banke imeti velike denarne rezerve, saj izpostavljenost bank ocenjujejo na 25,6 milijarde evrov. Zavoljo tega so danes tudi bolj naklonjeni konverziji v poljske zlote, k čemur poziva tudi Jacek Jastrzebski, predsednik poljskega organa za finančni nadzor. Predlog za izvensodno reševanje pozitivno ocenjuje tudi Krzysztof Pietraszkiewicz, predsednik Združenja poljskih bank. Medtem ko je predsednik poljske Narodne banke Adam Glapinski upravam bank dal vedeti, da so same krive za neugodno situacijo s CHF-krediti in naj ne preusmerjajo odgovornosti na druge institucije v državi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta