Po štiri stotake kriznega nadomestila na računih

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
18.06.2020 02:42

Nekateri upravičenci, ki so med koronakrizo izgubili delo, so že prejeli začasno denarno nadomestilo za plače za marec, naslednje izplačilo je predvideno v juliju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vlog je manj, kot je pričakoval minister Janez Cigler Kralj.
Anze Malovrh/sta

​​Včeraj je začasno denarno nadomestilo plače za marec prejelo 650 upravičencev, za kar je bilo porabljenih 334.000 evrov. Interventni ukrepi ob uvedbi epidemije so namreč prinesli tudi možnost uveljavljanja pravice do začasnega denarnega nadomestila plače za tiste, ki so izgubili zaposlitev med 13. marcem in 31. majem, pa kot brezposelni sicer do nadomestila ne bi bili upravičeni, ker so bili prekratek čas zavarovani oziroma zaposleni.
Začasno denarno nadomestilo plače znaša za vse enako, torej 513,64 evra bruto ali okoli 400 evrov neto na mesec. Torej približno toliko kot denarna socialna pomoč. Naslednje izplačilo je predvideno v juliju, in sicer za pozitivne odločbe, izdane po 1. juniju.
Kot so pojasnili na zavodu, so ta teden izplačilo kriznega nadomestila za brezposelnost prejeli vsi, ki jim je bila izdana pozitivna odločba do 31. maja. Sicer pa so prejeli manj vlog kot je ob sprejemanju prvega protikoronskega paketa ocenjeval minister za delo Janez Cigler Kralj. Pričakoval je, da bo kriznega nadomestila plače upravičenih okoli 2500 ljudi. Zavod pa je prejel 1930 vlog. Do zdaj jih je bilo obravnavanih približno 80 odstotkov. Več kot 800 vlog je dobilo pozitiven odgovor, približno 500 so jih zavrnili. Glavni razlog za negativno odločbo pa je predvsem ta, da so ti vlagatelji že upravičeni do denarnega nadomestila po zakonu o urejanju trga dela, dodajajo.
Uveljavljanje pravice do kriznega nadomestila za brezposelnost je bilo možno od prvega dne brezposelnosti za obdobje trajanja začasnih ukrepov oziroma do konca maja, vlogo pa so lahko oddali le brezposelni, prijavljeni v evidenco zavoda za zaposlovanje. Krizno nadomestilo za brezposelnost je predvidela novela prvega protikoronskega zakona, ki je v veljavi od 30. aprila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta