Po vremensko mirni noči nadaljevanje sanacije, ponekod še vedno brez elektrike

D.Ži, STA
08.08.2023 08:46

Prek posebne spletne aplikacije Poplave 2023, ki so jo vzpostavili v ponedeljek, je pomoč ponudilo že več kot 10.000 ljudi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Posledice poplav v kampu Menina.
Sašo Bizjak

Po vremensko mirni noči smo se danes zbudili v hladno jutro. Ob umiritvi poplavnih razmer bodo danes na prizadetih območjih nadaljevali sanacijo in ocenjevali škodo po nedavnih hudih poplavah. Pomoč prihaja tudi iz tujine. Popoldne pa se bodo v severni Sloveniji začele pojavljati krajevne padavine, napoveduje Agencija RS za okolje (Arso).

Noč je minila brez vremenskih posebnosti, jutro je hladno, po nižinah je megla, poročajo meteorologi. Pretok velike večine rek po napovedih upada, kažejo zadnji podatki samodejnih hidroloških postaj. V Pomurju se podtalnica in zaledne vode še niso umaknile, je pa po poročanju Radia Slovenija Mura spet v strugi in za več kot pol nižja, kot je bila.

Kljub umiritvi hidroloških razmer pa po državi še vedno težave povzročajo plazovi. V Koroški Beli je do 7. ure vnovič veljala evakuacija prebivalcev na najbolj izpostavljenem delu.

Sašo Bizjak

Nekateri deli na najhuje prizadetih območjih ostajajo težko dostopni. Pozno zvečer so uredili zasilni dostop do Luč prek Podvolovljeka, več hiš ostaja dostopnih le s helikopterjem, je še poročal radio.

Današnji dan bo tako ponovno minil v znamenju odpravljanja posledic po katastrofalni povodnji, tudi z vojsko, prav tako prihaja pomoč iz tujine.

Na terenu bodo številni prostovoljci. Prek posebne spletne aplikacije Poplave 2023, ki so jo vzpostavili v ponedeljek, je pomoč ponudilo že 10.000 ljudi, je razvidno z aplikacije.

Tudi danes bodo prizadeta območja obiskali predstavniki oblasti. Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo danes obiskala Koroško, ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon pa bo v spremstvu hrvaškega kolega obiskala Prekmurje.

Največ težav pri oskrbi z elektriko še vedno v Zgornji Savinjski dolini

Pristojne službe še naprej odpravljajo težave pri oskrbi z elektriko, ki so jih povzročile nedavne ujme. Največ težav je v najbolj prizadetih krajih, ki sodijo pod okrilje Elektra Celje. Tam je bilo danes zjutraj brez elektrike še 700 odjemalcev, od tega levji delež v Zgornji Savinjski dolini, potem ko jih je bilo še v ponedeljek zjutraj 1297.

Kot je objavil Elektro Celje, je bilo danes ob 8. uri brez elektrike še 700 njihovih odjemalcev oziroma 70 transformatorskih postaj, največ na območju Zgornje Savinjske doline oz. nadzorništva Nazarje (524 odjemalcev). Sledi območje Koroške oz. nadzorništev Ravne na Koroškem (161) in Vuzenice (15).

V Zgornji Savinjski dolini in Mežiški dolini so namestili 15 večjih agregatov.

Še vedno pa Elektru Celje ni uspelo vzpostaviti povezave iz Ljubnega proti Lučam in iz Ljubnega proti Rastkam. Poleg tega še ni vzpostavljena povezava med Solčavo in Črno iz Logarske doline in iz Črne na Koroškem.

Na področjih, kjer so reke še razlite in ceste neprevozne, sanacije okvar ne izvajajo. Tudi odjemalce pozivajo, naj se izogibajo poškodovanim področjem. Prav tako naj se ne dotikajo vodnikov in naj z napravami ravnajo, kot da so pod napetostjo, so dodali.

Elektro Ljubljana medtem poroča, da je brez električne energije še 498 njihovih uporabnikov oz. 20 transformacijskih postaj, najslabše je stanje na območju Kamnika in Črnomlja.

Na Gorenjskem je bilo v ponedeljek ob 19.45 brez električne energije še 68 uporabnikov na osmih transformatorskih postajah, ki se nahajajo v Bodovljski Grapi in v Sopotnici. Tu še niso urejeni dostopi, posledično ni mogoče priti do poškodovanih področij, so zpojasnili v družbi.

V ponedeljek je bilo tekom dni na delu več kot 60 njihovih zaposlenih in 40 podizvajalcev, zvečer pa jim je uspelo vzpostaviti energetsko povezavo in oskrbeti z elektriko večino vasi v Poljanski dolini.

Vasem med Lavtarskim vrhom in Praprotnim, del Zminca ter Reber v Podljubelju medtem zasilno oskrbo zagotavljajo z agregati, ob tem pa prosijo k varčni porabi. "Agregate namreč oskrbujemo z nafto, to pa je treba dostavljati tudi peš," so podčrtali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta