Počivalšek po stotih dneh Janševe vlade: Mi vemo, zakaj smo se odločili za to vlado

STA, M.R.
19.06.2020 15:05

Prvak SMC Zdravko Počivalšek je ob 100 dneh vlade Janeza Janše zadovoljen z ukrepi za omilitev posledic epidemije, zdaj pa izpostavlja koalicijske zaveze. Med največjimi nalogami je navedel ponovni zagon gospodarstva in umiritev političnih strasti. Dodal je, da je v dobrobit Slovenije treba strniti politični, razumski in ekonomski potencial.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. Koalicijski partnerji so ob 100 dneh vlade ocenili, da je koalicija trdna.
Robert Balen

Minister za gospodarstvo in predsednik SMC Zdravko Počivalšek, ki je funkcijo gospodarskega ministra v tej vladi že branil na interpelaciji, je v današnji izjavi spomnil, da ta vlada ni imela 100 dni miru, saj se je od začetka ukvarjala z obvladovanjem krize novega koronavirusa. Zadovoljen je z ukrepi v vseh treh protikoronskih zakonodajnih svežnjih, zdaj pa je po njegovih navedbah čas za zaveze iz koalicijske pogodbe.
"Največje naloge so ponovni zagon slovenskega gospodarstva, digitalizacija, vlaganje v raziskave in razvoj ter inovacije, debirokratizacija, skladen regionalni razvoj Slovenije in omilitev političnih strasti ter neskladij," je Počivalšek dejal v današnji izjavi novinarjem. Glede umiritve strasti ne misli na koalicijo, pač pa na celotno politično situacijo v Sloveniji: "Zdaj je čas, ko moramo stopiti skupaj in vsi, ki kaj znamo in zmoremo, narediti tisto, kar Slovenija potrebuje."
S protesti, ki ob petkih potekajo proti vladi, se ne more toliko ukvarjati, saj je usmerjen v omenjene cilje, je dejal. Prepričan je, da sta pogovor in sodelovanje najboljša pot za reševanje vseh perečih težav.

Eden od klljučnih projektov tudi demografski sklad

Med ključnimi projekti Janševe vlade je tudi ustanovitev demografskega sklada, o katerem se strinjajo vse partnerice. Po Počivalškovih navedbah je to projekt vlade, in ne projekt ene od strank. Kot je pojasnil, želijo nadgraditi in še boljše organizirati upravljanje državnega premoženja, zagotoviti stalne prihodke invalidskih blagajni in nasloviti vprašanje dolgotrajne oskrbe. Počivalšek je pri vprašanju demografskega sklada optimist.
Verjame, da bodo vsa osnovna vprašanja glede tega rešili pred jesenjo in zelo hitro, v začetku jeseni ali še prej, predložili zakonski predlog na vlado in zatem v DZ. Enotni so si, da gre vse državno premoženje pod eno streho, potrebno pa je dodelati še podrobnosti, je potrdil.

Bremena je treba pravično razdeliti

Odločen je tudi glede ohranitve vseh štirih ministrskih položajev SMC. V koaliciji je bilo namreč slišati o možnosti prerazporeditve pri vodenju resorjev glede na nova razmerja v DZ med koalicijskimi strankami, potem ko sta SMC zapustila dva poslanca. Predsednik NSi Matej Tonin je danes na vprašanje, če v NSi pričakujejo spremembe pri vodenju ministrstev, odgovoril, da niso v vladi zaradi položajev, "vsekakor pa je treba ta bremena pravično razdeliti".
"Vsak ima pravico do tega, da ima na to zgodbo svoj pogled. Mi vemo, zakaj smo se odločili za to vlado," pa je odgovoril Počivalšek. Dodal je, da njihovi štirje ministri ne vodijo ministrstev za to, da bi se ukvarjali s promocijo, ampak bodo naredili vse za uresničitev ciljev iz koalicijske pogodbe. "Potrebno je pogledati, kdo je kaj naredil za to, da smo tu, kjer smo. O tem ni diskusije," je še poudaril prvak SMC.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta