Poglejte, katerih poklicev najbolj primanjkuje. Na letošnjem seznamu jih je 29

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
12.03.2020 05:02

Če se boste jeseni začeli izobraževati za katerega med njimi, lahko dobite 102 evra mesečne štipendije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V času, ko se mladi odločajo o izbiri poklica, jih gotovo zanima tudi, kateri so najbolj iskani in jim bodo hitro omogočili zaposlitev. Če se bodo odločili za poklice, kot so gozdar, mizar, kamnosek, tapetnik, ki sodijo med tiste, ki jih na trgu dela zelo primanjkuje, lahko za čas šolanja dobijo štipendijo za deficitarne poklice.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad je 31. januarja objavil razpis za prihodnje šolsko leto. Dijaki, ki se bodo jeseni začeli izobraževati za katerega izmed deficitarnih poklicev, bodo vlogo lahko oddali od 15. junija do vključno 25. septembra 2020. Podeljenih bo do tisoč štipendij. Zanje je predvidenih 3,5 milijona evrov. Mesečna štipendija znaša 102,40 evra. Štipendijo za deficitarne poklice bodo dijaki prejemali do zaključka šolanja, in to hkrati z državno in Zoisovo, če so do njiju upravičeni. Štipendija za deficitarne poklice tudi ne vpliva na višino otroškega dodatka in plačilo dohodnine. Če dijak ponavlja letnik oziroma ne izpolnjuje pogojev za napredovanje v višji letnik, lahko štipendijsko razmerje miruje, vendar ne več kot eno leto.
Tokratni razpis sklada je že šesti. Doslej je bilo vsako leto razdeljenih okoli tisoč štipendij, razen v šolskem letu 2016/17, ko je bilo zanimanja manj in je bilo dodeljenih le 573 štipendij. Sicer pa vsako leto prispe bistveno več vlog, kot je na voljo štipendij, čez 1400, lani skoraj 1500. Do zdaj je šolanje zaključilo že 93 odstotkov štipendistov, ki so postali prejemniki štipendije v šolskem letu 2015/16, torej prvo leto, odkar se štipendije podeljujejo. Največ se jih je izšolalo za strojnega tehnika, sledijo tehnik računalništva, elektrotehnik, gastronomsko-tehnični tehnik, tehnik mehatronike, kemijski tehnik. Največ štipendij je bilo do zdaj podeljenih za poklice mizar, mehatronik operater, elektrikar, slaščičar, oblikovalec kovin – orodjar, najmanj pa za poklice izdelovalec kovinskih konstrukcij, dimnikar, klepar-krovec, ekonomski tehnik, tapetnik, kamnosek, slikopleskar-črkoslikar. Seznam deficitarnih poklicev se vsako leto nekoliko spremeni.

Poglejte, kateri poklici so na seznamu za prihajajoče šolsko leto:

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta