Poklicni gasilci oškodovani za 1,5 milijona evrov

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
09.09.2020 15:32

Višje sodišče poklicnim gasilcem priznalo pravico do 50 odstotkov višjega nadomestila za nočno malico. V mariborski poklicni brigadi izplačila ta mesec, poračun odvisen od odločitve občine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V sindikatu so izračunali, da je bilo okoli 800 poklicnih gasilcev v štirinajstih letih skupno oškodovano za približno 1,5 milijona evrov oziroma posameznik za 2000 evrov, v kar pa niso vštete zamudne obresti.
Andrej Petelinšek

Poklicni gasilci so upravičeni do 50 odstotkov višjega nadomestila za prehrano v nočnem času, je po pet let trajajoči sodni bitki, v katero se je podal tedanji predsednik Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije (SPGS) in gasilec Gasilske brigade Maribor Aleksander Ogrizek, odločilo Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Sodba je pravnomočna, zato v SPGS pričakujejo, da bodo direktorji v trinajstih poklicnih gasilskih brigadah poklicnim gasilcem začeli nemudoma izplačevati omenjeno nadomestilo, ki na mesečni ravni v povprečju znese 15 evrov. Prav tako pa direktorje pozivajo, da izpolnijo svoje obljube, dane pred vloženo tožbo, da bodo gasilcem izplačali tudi poračun, če bo sodišče sklenilo, da so do omenjenega višjega dodatka upravičeni. "Fante, ki jih, kot pravijo, neizmerno spoštujejo, naj pogledajo v obraz in naj jim izplačajo vse terjatve za nazaj. To je do leta 2006, ko so dobili zakonsko pravico do višjega nadomestila za nočno malico," je dejal sekretar SPGS David Švarc, ki pravi, da se ne strinjajo s tem, da bi jim bil poračun izplačan le za zadnjih pet let. Zakonodaja namreč določa, da terjatve zapadejo po petih letih. V sindikatu so izračunali, da je bilo okoli 800 poklicnih gasilcev v štirinajstih letih skupno oškodovano za približno 1,5 milijona evrov oziroma posameznik za 2000 evrov, v kar pa niso vštete zamudne obresti.
Poveljnik Ljubljanske poklicne brigade Tomaž Kaučič, ki je po besedah Ogrizka poleg Aleša Ciringerja, direktorja Poklicne brigade Maribor, in upokojenega direktorja Janeza Kečka eden največjih krivcev za oškodovanje gasilcev, je za Večer povedal, so njihovim gasilcem tekoče višje nadomestilo za nočno malico začeli izplačevati z julijem, poračun pa jim bodo izplačali za preteklih pet let, tako kot veleva zakonodaja. Skupno stališče drugih poklicni brigad, tako Ciringer, ki se je prav danes udeležil seje upravnega odbora Združenja slovenskih poklicnih gasilcev, katere člani so vsi direktorji z izjemo ljubljanskega, je, da bodo višji dodatek gasilcem začeli izplačevati s plačo za avgust, torej še ta mesec. O izplačilu poračuna za zadnjih pet let pa se morajo uskladiti s svojimi ustanovitelji, torej občinami. "Noben zavod ne razpolaga s takšnimi zneski, zato je nujno, da z izplačilom poračuna soglaša ustanovitelj, ki je tudi financer," je dejal Ciringer in dodal, da bo tovrsten posvet s predstavniki mariborske občine tekel prav jutri na seji sveta javnega zavoda GB Maribor.
Ogrizek, ki je na prvi stopnji sodbo dobil že leta 2017, a se je takrat nanjo pritožil Ciringer, je slednjega kakor tudi Kaučiča pozval k odstopu, saj da sta nesposobna voditi javne zavode. Poleg tega naj bi Ciringer s pritožbo zavlačeval postopek, a slednji odgovarja, da se je pritožil s soglasjem sveta javnega zavoda, poleg tega pa, da je vedno spoštoval vse sprejete sodne odločitve in bo tudi odločitev višjega sodišča.
V sindikatu so še napovedali, da bodo gasilce, če jim zavodi ne bodo izplačali poračuna, pozvali k vložitvi individualnih tožb.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta