Število aktivnih primerov okužb se je v nedeljo v primerjavi s prejšnjo nedeljo zvišalo za 53.744, v primerjavi s soboto pa se je zvišalo za 3640. Največ okužb na posamezen dan so doslej potrdili v torek, in sicer 17.491.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 14.055, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 30. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 8179, kar je 174 več kot dan prej.
V soboto so opravili tudi 53.059 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Spremenjeno poročanje podatkov
Minister za zdravje Janez Poklukar je poudaril, da je različica omikron znova mobilizirala bolnišnice. Število bolnikov se povečuje, a veliko jih ima covid kot pridruženo bolezen in je v bolnišnici zaradi svoje osnovne bolezni. Zato se bo spremenilo tudi sporočanje pri zasedenosti bolniških postelj.
Z jutrišnjim dnem bodo tako pričeli poročati tudi podatke, ali je nekdo hospitaliziran zaradi covida, ali pa ima covid kot pridruženo bolezen. Današnji podatki kažejo, da je od skupnega števila hospitaliziranih na navadnem oddelku 394 bolnikov zaradi covida in 286 s covidom, v enotah intenzivne terapije pa 119 zaradi covida in 19 s covidom.
Na PCR-testiranje le še z napotilom zdravnika
S torkom se v Sloveniji obetajo spremembe protokola testiranja na okužbo z novim koronavirusom, je napovedal minister. Med drugim bo za potrditev okužbe dovolj pozitiven hitri antigenski test, na brezplačno PCR-testiranje pa bo mogoče le še z napotilom zdravnika.
S 1. februarjem Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo o hitrem pozitivnem testu. Kot je poudaril minister, se bo potrdilo sicer preverjalo z isto aplikacijo kot evropsko digitalno covidno potrdilo, vendar bo veljalo samo v Sloveniji in se z njim ne bo dalo prehajati v druge države.
Vse osebe s pozitivnim hitrim antigenskim testom, ne glede na to, ali imajo simptome ali ne, imajo tako potrjeno okužbo s koronavirusom. Če je je test negativen, a ima oseba simptome, se mora izolirati za 72 ur. Če so po tem času simptomi še vedno prisotni, je treba ponovno opraviti hitri test. Če je ta pozitiven, gre za potrjeno okužbo, v nasprotnem primeru pa naj se oseba obrne na izbranega osebnega zdravnika.
Na PCR-testiranje bo osebo napotil osebni zdravnik oziroma zdravnik, ki obravnava bolnika. V to skupino sodijo predvsem kronični bolniki, nosečnice, imunsko oslabljene osebe in otroci, ki imajo povečano tveganje za težji potek covida-19, je še pojasnil Poklukar.
Sprememba testiranja je namenjena obvladovanju virusa
PCR-testiranje je sicer še vedno dostopno za samoplačnike, ki bi test potrebovali iz drugih razlogov kot zdravstvenih, npr. za prehajanje državnih meja.
Gre za začasen ukrep, dokler je virus med populacijo tako močno razširjen. Spremembe za tiste, ki so ali bodo na PCR-testiranja naročeni danes, sicer še ne veljajo.
"Prejšnje spremembe so nam omogočile, da smo bili kos situaciji," je na današnji novinarski konferenci dejal minister Poklukar. Laboratoriji so z reorganizacijo in z zadnjimi močmi zmogli zagotoviti vse rezultate PCR-testov, je dejal Poklukar. Po njegovih besedah bodo z novo spremembo ukrepe prilagodili tako, da bomo ljudje lažje živeli z virusom.
Sprememba testiranja je, kot pravi Poklukar, namenjena obvladovanju virusa, zaščiti zdravstvenega sistema, zaščiti zaposlenih v zdravstvenem sistemu pred izgorelostjo, enostavni dostopnosti prebivalcev in smotrni porabi sredstev.
Po do sedaj znanih podatkih je lažno pozitivnih približno pet odstotkov hitrih antigenskih testov. Poudaril je tudi pomen profesionalnih odvzemov brisov na hitrem testiranju. "To je podlaga za uspešnost končnega rezultata," je izpostavil. Dodal je, da zaradi spremembe protokola ne pričakuje odstopanj glede na prejšnje dni.
Minister Poklukar je izpostavil tudi države, ki za potrjevanje okužbe že priznavajo hitre angtigenske teste in ne zgolj PCR-testiranja. Te so Španija, Švedska, Danska, Finska, Hrvaška, Ciper, Češka, Norveška, Slovaška, Italija, Litva, Madžarska. Nemčija in Avstrija to še načrtujeta.
Ob tem je poudaril, da so ukrepi in protokoli ves čas na prepihu in se prilagajajo in spreminjajo, kot se prilagaja in spreminja virus. Tudi covid-19 je danes drugačna, kot je bila pred dvema letoma, je dejal. Ob tem je državljane prosil za potrpljenje in pozval k doslednemu upoštevanju ukrepov in stroke.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.260.803 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.209.942.
Izjeme pri karantenah
- cepljeni s poživitvenim odmerkom,
- preboleli, ki so imeli pozitivni izvid PCR-testa pred največ 45 dnevi,
- cepljeni prebolevniki,
- zaposleni v zdravstvu, sociali ter vzgoji in izobraževanju, ki se morajo po tveganem stiku vsakodnevno sedem dni testirati s hitrimi antigenskimi testi za samotestiranje pri delodajalcu ali HAG-testi pri zunanjih izvajalcih, ob tem morajo na delu nositi zaščitne maske FFP2,
- učenci, dijaki in študenti, ki so v stiku z okuženim pri pouku, se pa morajo nato sedem dni samotestirati v šoli. V karanteno gredo, ko je v oddelku 30 % ali več okuženih v 14 dneh. To velja tudi za vrtce, povzema MMC.
V torek sprememba veljavnosti covidnih potrdil
Od torka bo za starejše od 18 let veljavnost potrdil o cepljenju proti covidu-19 omejena na 270 dni. S poživitvenim odmerkom bodo lahko vsi, ki so bili polno cepljeni ali pa so bili cepljeni z enim odmerkom po preboleli bolezni covid-19, veljavnost cepilnega potrdila podaljšali. Obeta se tudi krajša doba za priznanje ponovne okužbe s koronavirusom.
Po priporočilih EU bo covidno potrdilo polno cepljenih od 1. februarja tudi v Sloveniji veljalo 270 dni od prejetja odmerka, ki pri posameznem cepivu šteje za polno cepljenost, torej večinoma drugega odmerka. Ob prejemu poživitvenega odmerka mRNK cepiva proti covidu-19 pa bo veljavnost potrdila tudi po 1. februarju neomejena.
Tudi prebolevnikom, ki so prvo cepljenje opravili v 180 dneh po okužbi s koronavirusom (oz. v 240 dneh po preboleli okužbi do 14. septembra 2021), bo potrdilo veljalo 270 dni po cepljenju. Ob dodatnem cepljenju s cepivom podjetij Pfizer ali Moderna pa bo tudi v tem primeru veljavnost potrdila neomejena.
Potrdilo bo 270 dni veljalo tudi osebam, ki so bile prvič cepljene s cepivom Janssen, drugič pa s cepivom podjetja AstraZeneca.
Tudi potrdilo tistih, ki so se sprva dvakrat cepili, nato pa preboleli covid-19, bo veljalo 270 dni po cepljenju oz. 180 dni po pozitivnem rezultatu PCR-testiranja. Enako bo veljalo za osebe, ki so se sprva cepile, nato bolezen prebolele, kasneje pa se zopet cepile.
Močno povišano število vlog za povračilo nadomestil
Januarja se je močno povišalo število vlog Zavodu RS za zaposlovanje za povračilo nadomestil plače za delavce, ki ne prihajajo na delo zaradi karantene, varstva otrok ali višje sile. Od 10. januarja v povprečju prejmejo 1300 vlog dnevno, prej so jih okrog 400.
Zavod je od 15. julija lani, odkar je v veljavi zakon o nujnih ukrepih na področju zdravstva, pa do 30. januarja prejel 44.458 vlog za ukrep karantene in višje sile. Od tega je trenutno nerešenih 10.716 vlog, so zapisali v sporočilu za javnost.
Zavod mora o vlogi skladno z zakonom odločiti v roku 30 dni, zato razmere dnevno spremljajo in skladno s tem prilagajajo organizacijo dela, da prispele vloge čim prej obravnavajo. "To pomeni kadrovsko okrepitev skupine sodelavcev za to področje in vnovič tudi delo v popoldanskem času ter ob vikendih, saj na zavodu opravljamo tudi vso drugo redno dejavnost," so zapisali.
Ob tem so spomnili, da upravičeni delodajalec lahko uveljavlja pravico do povračila izplačanih nadomestil plače za zaposlenega z vlogo, ki jo vloži v elektronski obliki pri zavodu skladno z zakonom v osmih dneh od začetka prvega dne odsotnosti delavca zaradi karantene na domu ali višje sile.
V primeru uveljavljanja povračila nadomestila plače zaradi karantene delavca na domu mora delodajalec priložiti kopijo dokazila o napotitvi v karanteno na domu, v primeru višje sile pa mora vlogi priložiti izjavo delavca o obstoju osebnih okoliščin, da nima zagotovljenega varstva za otroka ter dokazilo o karanteni otroka.
Po izdaji pozitivne odločbe in njeni pravnomočnosti na zavodu pripravijo pogodbo in jo delodajalcu pošljejo v podpis. Po podpisu in aktivaciji pogodbe in po oddaji obrazcev lahko delodajalec na portalu za delodajalce odda zahtevek za izplačilo.
Obračun zahtevkov pripravi služba zavoda za finance in računovodstvo, izplačila so praviloma enkrat mesečno. Do 31. decembra lani so za ukrep karantena in višja sila po vseh interventnih zakonih izplačali skupaj dobrih 49 milijonov evrov.
Vlada je na dopisni seji že novelirala odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb, s katerim za priznanje prebolevnosti uvaja hitri antigenski test, opravljen od 1. februarja. Natančneje pa je tudi določila tipe zaščitnih mask, na podlagi priporočila strokovne skupine iz 24. januarja. V zaprtih javnih prostorih, kot tudi na odprtih javnih krajih oz. prostorih, če ni mogoče zagotoviti ustrezne medosebne razdalje, je obvezna uporaba kirurške maske tipa II ali IIR, maske tipa FFP2 ali maske tipa FFP3. Doslej je odlok določal uporabo kirurške maske ali maske tipa FFP2.