V Slovenskem državnem holdingu (SDH) potrjujejo, da je uprava družbe 20. aprila sprejela sklep o izvedbi neodvisnega pravnega pregleda v Pošti Slovenije, za kar so pooblastili Odvetniško pisarno Ulčar & partnerji. "Skrbni pregled se bo pričel po podpisu pogodbe o sodelovanju. Na ta način bo SDH neodvisno preveril, ali so bili postopki v družbi izpeljani strokovno, v skladu z zakoni in internimi akti družbe," še pojasnjujejo. V Pošti Slovenije sklepa SDH ne komentirajo.
Zahtevajo dokumentacijo in korespondenco tudi med nekdanjimi nadzorniki
Nadzornemu svetu, ki ga vodi Ervin Renko, so naložili, da odvetniški pisarni takoj zagotovi vso dokumentacijo, ki je bila pripravljena, sklenjena, sprejeta, pregledana, posredovana, ustvarjena ali ki obstaja v neposredni ali posredni zvezi s postopki imenovanja vršilca dolžnosti generalnega direktorja, začasnega generalnega direktorja oziroma generalnega direktorja v letih 2021 in 2022. Nadalje zahtevajo vso korespondenco med člani nadzornega sveta oziroma člani kadrovske komisije, tako med seboj kot s kandidati za generalnega direktorja družbe, in predložijo vse informacije, ne glede na nosilce podatkov. "Izvajalec neodvisnega pregleda lahko opravi razgovore s trenutnimi in nekaterimi nekdanjimi člani nadzornega sveta, vključno s trenutnimi in nekdanjimi člani kadrovske komisije," so še zapisali v sklepu, sprejetem preteklo sredo, torej nekaj dni pred volitvami. Sklep je podpisala celotna tričlanska uprava s predsednikom Janezom Žlakom na čelu ter članoma Janezom Tomšičem in nedavno imenovanim Petrom Drobežem.
Skrbni pregled so naročili nekaj dni pred volitvami
Renko: Ravnanje nadzornikov skladno z vsemi akti družbe
Renko, prvi nadzornik Pošte, je danes pojasnil, da bodo posredovali vso zahtevano dokumentacijo, povezano s preverjanjem zakonitosti in legitimnosti imenovanja generalnega direktorja: "Ta je bila ves čas na voljo tudi SDH, ki smo mu po zaključku postopka poročali v posebnem poročilu, namenjenem ustanovitelju. G. Tomaža Kokota smo na mesto generalnega direktorja Pošte Slovenije imenovali na podlagi izsledkov poročila stroke - kadrovske agencije, ki je ocenila, da kandidat izpolnjuje formalne pogoje iz 26. člena Akta o ustanovitvi družbe Pošta Slovenija in na podlagi predstavljenega programa," je v odgovoru še zapisal Renko in dodal, da nadzorni svet kot kolektivni organ lahko vedno odpokliče člane poslovodstva družbe, kadar ima za to tehtne razloge. Meni še, da bo revizija postopka pokazala, da je bilo ravnanje nadzornikov skladno z vsemi akti družbe.
Za mnenje o učinkih in posledicah omenjenega sklepa SDH smo povprašali profesorja gospodarskega prava dr. Boruta Bratino z mariborske EPF. Bratina meni, da bi moral Kokot že pri imenovanju za vršilca dolžnosti izpolnjevati pogoj petih let delovnih izkušenj vodenja velikih gospodarskih družb. Ob čemer je imel in ima SDH kot edini družbenik vse vzvode v rokah, da imenuje ali odpokliče nadzornike Pošte Slovenije. Prav tako lahko tudi spremeni statutarne določbe in akte, ki pogojujejo imenovanje generalnega direktorja. Zato strokovnih razlogov za razčiščevanje na sodiščih in preverjanje z zunanjo odvetniško ekipo ne vidi, o drugih razlogih pa Bratina ne želi ugibati. Na vprašanje, ali bi lahko bili nadzorniki v tem primeru odškodninsko odgovorni, odgovarja z da: "A le, če je zaradi tega imenovanja res nastala kakšna škoda za družbo in bi jo uveljavljal družbenik (to je SDH kot predstavnik države) v imenu družbe."
Kokot imenovan s prstnimi odtisi SDS
Spomnimo, da je imenovanje prvega moža Pošte Slovenije z različnimi pravnimi manevri trajalo več kot pol leta. Zaradi neizpolnjevanja pogojev so se vrstili odstopi in zamenjave članov nadzornega sveta. Tomaž Kokot namreč nima potrebnih pet let delovnih izkušenj pri vodenju velikih gospodarskih družb, saj je bil doslej le izvršni direktor v manjšem družinskem podjetju FlawlessCode in je imel tudi status samostojnega podjetnika. Pri imenovanju pa je imela vseskozi prste vmes SDS; član te stranke je poleg prvega nadzornika Ervina Renka, sicer sorodnika generalnega sekretarja SDS Boruta Dolanca, čigar dvojni glas je ob neodločenem izidu pretehtal pri imenovanju, tudi prvi mož SDH Janez Žlak, ki je kljub pritožbam o vplivanju politike na nadzornike tiho soglašal s spornim imenovanjem. Ključno pravno podporo pa mu je dajal kar dolgoletni odvetnik stranke SDS in Janeza Janše Franci Matoz, ki je, dokler Kokot ni dobil polnega petletnega mandata, celo stal pred vrati nadzornikov, da ne bi šlo kaj narobe. Predtem so pridobili še "neodvisno" mnenje kadrovske agencije Competo. Ta je za 10.500 evrov pridobila dva protikandidata in ugotovila, da izbrani kandidat izpolnjuje formalne pogoje. In zanimivo, odgovornost za končno odločitev prenesla na član nadzornega sveta Pošte.
Bo dobila Pošta konkurenco?
Avstrijska pošta je za Delo potrdila, da jo zanima vstop na slovenski poštni trg, saj z mrežo partnerskih podjetij že posluje na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter v Črni gori, poleg tega pa tudi na Madžarskem in Slovaškem. Na nove trge običajno vstopajo z nakupom regionalnih distribucijskih podjetij, zanima pa jih predvsem del kolača naraščajočih paketnih storitev. V Sloveniji so s hčerinskim podjetjem GLS že prisotne angleška pošta, francoska DPD in nemška DHL.
Spomnimo še, da je Tomaž Kokot nasledil Borisa Novaka, ki je vrnil knjižico SDS. Nato je prav tako na domnevno nezakonit način razrešil še več vodilnih menedžerjev Pošte, v vsem tem času pa poskrbel za klientelistično in nepotistično kadrovanje, ne glede na to, da so se za nekatera delovna mesta prijavili bolj strokovno podkovani kadri. Na ta način je v pravni službi zaposlil tudi Andrejo Lipnik, partnerico pravosodnega ministra in dolgoletnega prijatelja Marjana Dikaučiča.