Včeraj popoldne se je le pričela seja članov nadzornega sveta (NS) Pošte Slovenije, ki jo je namestnik predsednika nadzornikov Ervin Renko preteklo sredo preklical pol ure pred začetkom. S pojasnilom, da naj bi upošteval voljo večinskega lastnika Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki je odpoklical nadzornika v odstopu Francija Miheliča iz kvote NSi in Aleša Buležana, ki naj bi zastopal Desus. SDH je takoj imenoval dva nova nadzornika, Igorja Škrinjarja, tudi člana SDS, in Nika Samca, rednega profesorja Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru.
Renko je po preklicani seji za Večer napovedal, da bodo v polni sestavi obravnavali pravno mnenje, kar se je včeraj tudi zgodilo. "Na seji smo se seznanili s pravnim mnenjem Odvetniške družbe Zdolšek in dopisom odvetnika Tomaža Osolnika, ki ga je naslovil na SDH, ter sprejeli sklep, s katerim smo začasnemu generalnemu direktorju naložili, da poda pisno izjavo glede navedb v obeh dokumentih," je sinoči pisno pojasnil Renko in ponovil, da začasni generalni direktor Tomaž Kokot uživa zaupanje nadzornega sveta.
Tomažu Kokotu je na pomoč priskočil odvetnik Janeza Janše Franci Matoz
Enajst strani dolgo mnenje glede zakonitosti razrešitve in prenehanja pogodb o zaposlitvi nekaterim vodilnim delavcem Pošte Slovenije je sicer za potrebe revizijske komisije naročil član NS Matjaž Fortič, ki tako kot član NS Tomaž Kostanjevec sodi pod okrilje Počivalškove SMC, ki pa se od morebitnih nepravilnosti poslovodstva očitno distancira. Iz podobnih razlogov sta odstopila tudi Mihelič in Buležan. Zaradi "neposlušnosti" pa naj bi na SDH, ki ga vodi SDS-ov kader Janez Žlak, razmišljali tudi o Fortičevi zamenjavi.
In tudi včeraj se je začelo zapletati že pred sejo, saj naj bi bil Tomaž Kokot s pomočjo odvetnika Francija Matoza problematiziral postopek naročanja pravnega mnenja pri Odvetniški pisarni Zdolšek, ki zanj naj ne bi še dobila plačila. Ta manever je sicer v popolnem nasprotju z dobrimi praksami korporativnega upravljanja, saj bi morali nadzorniki nadzirati postopke uprave, in ne obratno. A kot kaže, si SDS prizadeva ubraniti Kokota, ki smo ga lahko preteklo sredo na celjskem sejmu MOS videli v visoki družbi dveh premierjev, slovenskega Janeza Janše in madžarskega Viktorja Orbana.
Kokot prodal delež v Novi hiši
Tomaž Kokot, začasni generalni direktor Pošte Slovenije, ki je to postal v času Janševe vlade, je bil do preteklega tedna tudi eden od lastnikov podjetja Nova hiša, izdajatelja SDS-ovega portala Nova24TV. Z 8.500 evri je imel pomemben lastniški delež, ki pa ga je, kot je razvidno iz objave v registru Ajpes, 14. septembra, torej dan pred preklicem seje nadzornikov Pošte Slovenije, prodal Antonu Korošču, ki je prav tako kot Kokot iz Poljčan.
Kot smo pisali tudi v Večeru gre za že drugo pravno mnenje, ki se sklicuje na 240. člen kazenskega zakonika, ki govori o zlorabi položaja. Odvetnik Tomaž Osolnik, ki zastopa odpuščenega svetovalca uprave Pošte Franca Predikako, je nadzornikom in poslovodstvu poslal mnenje Pravne fakultete Univerze v Ljubljani. Obe mnenji pa nakazujeta pravne posledice tako za Kokota kakor tudi za pooblaščenca uprave Martina Mlakarja, ki naj bi bila nezakonito odpustila omenjenega Predikako in Uroša Fonoviča, direktorja nabave in nepremičnin. Odvetnik Osolnik je že napovedal, da bodo v predvidenem roku vložili tožbo na delovno sodišče, razmišljajo pa tudi o kazenskih ovadbah. V pismu, ki ga je včeraj povzel Požareport, pa Osolnik napoveduje kazensko ovadbo tudi zoper SDH, saj da bi pasivnost uprave SDH v tem primeru lahko vodila do odškodninske in kazenske odgovornosti.