Na posvetu politične in strokovne javnosti so se zbrali voditelji, ki jim je zaupano, da uspešno in čim prej zaključijo zdravstveno krizo. S temi besedami je predsednik države Borut Pahor pospremil zaključek večurnega posveta za zaprtimi vrati, ki je sledil ožjemu februarskemu srečanju predsednikov parlamentarnih strank. Sestanka na Pahorjevo pobudo so se udeležili minister za zdravje Janez Poklukar s strokovno skupino, vodje parlamentarnih strank in poslanskih skupin, tudi tokrat brez LMŠ in Levice. Pahor je ocenil, da je prevladalo spoznanje, da je za vse dobro, če rešitve iščejo skupaj. Če ne prej, bodo za isto mizo znova sedli čez mesec dni.
"Zanašali smo se na AstraZeneco"
Največ pojasnil je predsednik vlade Janez Janša podajal v zvezi z dobavo cepiv. Na ministrstvu za zdravje so namreč v torek pojasnili, da je Slovenija v prvi fazi v celoti izkoristila možnost nabave cepiva Pfizerja in BioNTecha po sistemu razdeljevanja glede na delež prebivalstva, jeseni pa se za možnost dodatnega naročila ni odločila. Premier je včeraj dejal, da je v večini lanskega leta veljalo, da bo cepivo proizvajalca AstraZeneca prvo dobilo dovoljenje za uporabo v Evropski uniji.
V primeru tretjega vala izhodišče ne bo nič, ampak 450 covidnih bolnikov v bolnišnicah
"Na podlagi tega so se države članice odločale predvsem za to cepivo, potem pa je prišlo do zapletov v tretji fazi testiranja," je povedal in dodal, da je bilo nato kot prvo odobreno cepivo proizvajalcev Pfizer in BioNTech. To je bilo po Janševih navedbah v času odstopa ministra Tomaža Gantarja. V zvezi z Gantarjem je Janša dejal, da ga zaradi naročil cepiva, ki ga danes ni, težko krivi, je pa pomenljivo dodal: "Verjetno bi se morali hitreje odzvati, ko je bilo jasno, da so zapleti s tem cepivom, ni pa še bilo jasno, katero bo prvo odobreno. To sovpada z umetno povzročeno politično krizo, z rušenjem koalicije, odstopom ene stranke iz koalicije in odstopom ministra. Verjetno se v časih, ko je hodil (Gantar, op. p.) na seje sveta Desusa, ni mogel ukvarjati s cepljenjem."
Nadalje je Janša povedal, da je bila njegova prva reakcija, ko je prevzel ministrstvo, da kjerkoli, kadarkoli in za kakršnokoli ceno bo možno, naročimo dodatne količine cepiva. Težav po njegovem ne bi bilo, če bi podjetje cepivo dobavljajo skladno s pogodbo: "Zaradi tega so tiste države, ki so proporcionalno naročile več cepiva pri tem podjetju, po precepljenosti bolj zadaj." Kritičen je bil, da podjetje ne dobavi ustrezne količine in za to ne utrpi sankcij. Dokler se zaplet ne reši, je sicer po njegovih besedah več premierjev držav EU predlagalo korektivni mehanizem, na podlagi katerega bo Evropska komisija zagotovila dodatne količine, ki jih bo distribuirala državam, prizadetim zaradi izpada pri dobavah AstraZenece.
Zaradi nenaročanja cepiva so v LMŠ Marjana Šarca zoper predsednika vlade napovedali ustavno obtožbo: "Z zgroženostjo spremljamo, da vlada v decembru ni naročila nobenega Pfizerjevega cepiva, in se sprašujemo, ali je šlo za špekulacijo s cenami ali pa se želi podaljševati epidemijo v nedogled." Šarec meni, da je to, kar počne predsednik vlade, kršenje ustave in neposredno škodovanje zdravju državljank in državljanov. Za ustavno obtožbo premierja sicer potrebujejo podpise najmanj desetih poslancev. Preostale opozicijske stranke se o podpori še niso opredeljevale, se bodo pa predvidoma v zvezi s tem sestali že danes. Janša je sicer obžaloval, da se tisti, ki jih ni bilo, niso mogli seznaniti z dejstvi: "Če bi bili tukaj in bi poslušali te informacije, bi govorili manj neumnosti, kot smo jih slišali doslej."
Poklukar, Logarjeva: Pred tretjim valom nismo varni
Da je cepiva dovolj, so pa ključni dobava, distribucija in ustrezno izvajanje cepljenja na ravni države, je poudaril zdravstveni minister Janez Poklukar. Kot je pojasnil, je stroka politiko pozvala k enotnosti, v primeru slabšanja situacije pa da naj zavzame skupno stališče. Opozoril je, da nam utegne groziti tretji val, razmere se namreč slabšajo v več evropskih državah. "Ne moremo reči, da smo na varni strani," je povedala tudi vodja posvetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Meje, ki narekujejo obvladovanje epidemije, po Poklukarjevih besedah sicer ostajajo kapacitete zdravstva, pri čemer je opozoril, da v primeru tretjega vala izhodišče ne bo nič, ampak 450 covidnih bolnikov v bolnišnicah.