Posvetovalni referendum: Denar za oklepnike ali infekcijske klinike

Uroš Esih Uroš Esih
24.08.2020 18:35

Levica je v obravnavo v državni zbor poslala predlog za razpis posvetovalnega referenduma o vprašanju vojaških investicij za 780 milijonov. Minister za obrambo: dilema investirati ali v vojsko ali v zdravstvo je lažna, saj vlada namenja denar za oboje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Levici so prepričani, da mora o največji nabavi orožja odločati ljudstvo.  
Robert Balen

"Vprašanje, ali bomo 780 milijonov namenili za oklepnike ali domove za starejše, za tanke ali stanovanja, za raketomete ali zdravstvo, bo močno vplivalo na to, kakšno zdravstvo, stanovanja in domove za starejše bomo imeli. Ko odločamo o 780 milijonih, ne odločamo le o denarju, pač pa o smeri prihodnjega razvoja te družbe," ocenjujejo v Levici in dodajajo, da Slovenija ni niti najmanj vojaško ogrožena in nima razloga za večanje sredstev za vojsko, ampak je ogrožena zdravstveno, gospodarsko in razvojno.
Načrtovan tudi nakup letala in helikopterjev
Vladni predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021-2026, ki ga je državni zbor prvič obravnaval julija, predvideva 780 milijonov evrov dodatnih sredstev za vojaške investicije, od tega večino za nabave oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine, načrtovan pa je tudi nakup letala in dveh helikopterjev. V Levici so prepričani, da mora o največji nabavi orožja v času, ko se bo gospodarstvo zmanjšalo za kar 7,6 odstotka BDP, zdravstvo, domovi za starejše in drugi sistemi v državi pa so kronično podhranjeni, odločati ljudstvo.
"Vlada v takih okoliščinah načrtuje 780-milijonsko nabavo nepotrebnega orožja od tujih vojaškoindustrijskih kompleksov, kar pomeni, da s tem denarjem v Sloveniji ne bo rešeno ali ustvarjeno niti eno delovno mesto, zagotovljena pomoč niti enemu bolniku s covidom in zgrajen niti meter infrastrukture, pa naj gre za cesto, železnico ali stanovanje," so prepričani v Levici. "Za 780 milijonov evrov bi lahko v Ljubljani izgradili šest novih infekcijskih klinik, v Mariboru pa celo 15. Pa 170 domov za starejše ali 10.000 stanovanj za mlade."
"Končno se bomo lahko enkrat pogovarjali o Slovenski vojski. Konec koncev gre za referendum o tem, ali vojsko želimo ali ne," se je na napoved posvetovalnega referenduma odzval minister za obrambo Matej Tonin, ki trdi, da so investicije v Slovensko vojsko v višini 780 milijonov evrov potrebne zato, da vojska sploh preživi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta