Nazadnje je bilo toliko okužb v enem dnevu potrjenih 2. februarja, ko je bilo glede na podatke Covid-19 sledilnika pozitivnih 1560 testov. Sedemdnevno povprečje dnevno potrjenih okužb v državi je naraslo na 996. To je povesem blizu meje (1000) za uvrstitev v rdečo fazo glede na vladni semafor za sproščanje ukrepov.
V rumeno je še vedno obarvana samo posavska statistična regija, tri so rdeče: obalno-kraška, goriška in koroška. Ostale regije ostajajo v oranžni barvi.
Govorka vlade za covid-19 Maja Bratuša je naštela občine, ki izstopajo po številu potrjenih okužb. V Celju je bilo včeraj potrjenih 74 novih okužb, v Šentjurju 21, v Kranju 38, v Domžalah 26, v Kamniku 43, v Litiji 25, v Ivančni Gorici 23, v Kopru 61, v Sežani 24, v Novi Gorici 53, v Novem mestu pa 39. V Ljubljani je bilo včeraj potrjenih 183 novih okužb, v Mariboru pa 49.
V bolnišnicah je bilo včeraj hospitaliziranih 500 bolnikov s covid-19, od tega jih je bilo 111 na oddelkih intenzivne nege. Umrlo je 7 ljudi, je tvitnila vlada.
Bratuša je tudi opozorila, da se jutri začenja začasna ustavitev javnega življenja. "Vse državljanke in državljane, vse prebivalce prosimo, da spoštujejo in upoštevajo ukrepe. Da če je le-to mogoče, šest delovnih dni tako imenovanega lock-downa opravljajo delo na daljavo in da predvsem omejijo druženja. Druženje v tem obdobju namreč ne bo dovoljeno. Edina izjema bo praznična nedelja, ko bo dovoljeno omejeno druženje," je pozvala. Poudarila je tudi, da je v času od 1. do 11. aprila maske potrebno nositi tudi na prostem, če ni mogoče zagotavljati ustrezne medsebojne razdalje.
Razmere se poslabšujejo, anketiranje je "dokaj prazno"
Namestnica predstojnika centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager je opozorila, da se razmere poslabšujejo. Po njenih besedah se ljudje v anketiranju vedno manj trudijo razkriti podatek, kje bi se lahko okužili. Tako navajajo, da je vir okužbe neznan, anketiranje pa je zato "dokaj prazno", saj je izjemno težko dobiti podatek, kaj se dogaja v družbi.
Podatki pa, tako Čakš Jagrova, kažejo, da upada število potrjenih okužb med najstarejšimi, oskrbovanci domov za starejše pa med novimi okužbami predstavljajo minimalen delež. Cepljenje v domovih starejših je prineslo rezultate v smislu manjšega obolevanja oz. da če oseba vseeno zboli, potek bolezni ni težek, je dejala.
Po drugi strani pa po njenih besedah izrazito raste delež potrjenih okužb v delovni populaciji med 35 in 44 letom starosti in nad 54 letom. Pri otrocih in mladostnikih je narasel delež okuženih v starosti med 6 in 14 letom, največji porast pa je v starosti med 12 in 14 letom. Kot je navedla, delež v celotnem številu okuženih sicer ni izjemno velik, kaže pa, kje se v populaciji generira največ okužb. Med pedagoškim kadrom je, kot že ves čas, največ okuženih pri vzgojiteljih v predšolski vzgoji.
Pri tem je Čakš Jagrova poudarila, da je izjemno pomembno zaščitno obnašanje. Res je, da smo utrujeni in imamo morda vsega dovolj, ampak od vsakega od nas je zaščitno obnašanje "ne samo pričakovano in naprošeno, ampak mislim, da je to naša osebna moralna, etična obveza", je dejala Čakš Jagrova. Vse je pozvala, naj med prazniki presodijo, ali je nek obisk, ki je sicer glede na priporočilo možen, nujen, sicer pa je svetovala, da se zadržujejo v vsakodnevnih mehurčkih. (STA)