Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi: Obeta se novo obvezno zavarovanje

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
21.08.2020 16:30

Tisti, ki zasluži minimalno plačo, bi moral odšteti na mesec 11 evrov, pri povprečni plači pa bi prispevek za dolgotrajno oskrbo znašal 21 evrov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ocenjevanje, ali je posameznik upravičen do pravic dolgotrajne oskrbe, naj bi potekalo na njegovem domu.  
Robert Balen

Po več kot dvajsetih letih razprav je nared predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je ministrstvo za zdravje danes poslalo v javno razpravo. Za zagotovitev pravic uporabnikom iz predloga zakona bi iz obstoječih javnih virov zagotovili okoli 305 milijonov evrov, dodatno pa bo treba zbrati še 335 milijonov evrov, zato se predlaga novo obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga plačevali zaposleni. Prispevna stopnja naj bi bila 1,47 odstotka od posameznikove plače. Kot je pojasnila Klavdija Kobal Straus, v. d. direktorice direktorata za dolgotrajno oskrbo ministrstva za zdravje, na današnji tiskovni konferenci, bi posameznik z minimalno plačo za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) v višini sedem evrov.
In kaj si lahko obetajo od zakona starejši, ki potrebujejo tujo pomoč? V Sloveniji je po ocenah ministra za zdravje Tomaža Gantarja število postelj v domovih nad povprečjem EU, a kljub temu na prosto mesto čaka več kot dvanajst tisoč starejših. Tudi zato, ker je oskrba na domu pomanjkljiva in ne vsem dostopna. Zato je predvideno, da bi določene zdravstvene storitve in nega bile na voljo tudi na domu. Denimo hranjenje po sondi, priprava zdravil, tudi storitve za ohranjanje samostojnosti, fizioterapije in delovne terapije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta