Predsednik republike Borut Pahor, koordinator političnega dogovarjanja za popravke volilnega sistema po predlanski odločbi ustavnega sodišča, se je ob vložitvi novele zakona o volitvah v državni zbor za STA odzval, da je treba storiti vse, da bo zakon sprejet. "Na ta način bi uveljavili odločbo ustavnega sodišča in izboljšali volilni sistem tako, da bi volivec bolj odločal o izbiri poslancev." Ga pa skrbi, ker pod zakonom ni podpisanih vsaj 60 poslancev, kolikor je potrebna večina za njegovo sprejetje. Če zakon pade, se utegne zgoditi, da bo časa za nove poskuse zmanjkalo.
Predlog novele zakona o volitvah v državni zbor je v petek v parlamentarno proceduro vložila skupina 59 poslank in poslancev LMŠ, SD, SMC, SAB, NSi, SNS in Levice s prvopodpisanim Branetom Golubovićem iz LMŠ. Predlog predvideva ukinitev volilnih okrajev in uvedbo relativnega prednostnega glasu.
Dolžan je, pravi, izraziti zaskrbljenost, ker je bil v petek vložen v parlamentarni postopek predlog brez zadostnega števila podpisov, kar je v nasprotju z dogovorom predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin iz 12. julija 2019. "V primeru, da ta predlog ne bo dobil potrebne podpore, se bo pojavilo vprašanje, kako naprej. Utegnilo bi se zgoditi, da bomo priče vlaganju novih predlogov, ki ne bodo sprejeti, čas za uveljavitev odločbe ustavnega sodišča pa se bo iztekel," je opozoril. Zato je po njegovih besedah "v nastalih okoliščinah potrebno storiti vse, kar je v moči poslancev, ki podpirajo vloženi predlog, da bo predlog tudi izglasovan".
Pahor je že v petek v nagovoru diplomatskega zbora na Brdu pri Kranju napovedal, da si bo še naprej prizadeval za uveljavitev odločbe ustavnega sodišča. A je izpostavil tudi, da bi bile predčasne volitve, če bi do njih prišlo letos, ustavne, legalne in legitimne. Rok za uveljavitev ustavne odločbe, s katero je sodišče zaradi neustavnosti zakonodajalcu naložilo spremembo določb o volilnih enotah in okrajih, se izteče konec leta.
Predčasne volitve so možne po odstopu Marjana Šarca z mesta predsednika vlade, s čimer je v sredo njegovi vladi potekel mandat in opravlja le še tekoče posle. Predloga volilne novele ne podpirajo poslanci SDS, okoli katere se sicer poskuša oblikovati nova vladna koalicija. Prav tako ni sopodpisanih poslancev Desusa, kjer pa bodo po menjavi vodstva stranke na kongresu o tem opravili še eno razpravo.
Minister za javno upravo Rudi Medved, ki po padcu vlade opravlja tekoče posle, je v petek ocenil, da je skupina poslancev z vložitvijo predloga naredila izjemno pomemben korak na poti k uresničitvi odločbe ustavnega sodišča. Na ministrstvu, ki je ves čas sodelovalo pri nastajanju novele, menijo, da s tem predlogom na najboljši možni način uresničujejo odločbo ustavnega sodišča. Druga možnost bi bila preoblikovanje volilnih okrajev, za kar je potrebna navadna večina, a mnogi ocenjujejo, da bi bilo zadosten konsenz o tem še težje doseči.