Do drugega slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije sta še slabi dve leti, priprave za ta kompleksen logistično-politični zalogaj za Slovenijo pa potekajo že od konca lanskega leta. Marca letos je vlada potrdila celovito projektno nalogo, ki je določila temeljna izhodišča in časovni načrt priprav Slovenije na predsedovanje. Danes je vlada sprejela prvi osnutek slovenskih prednostnih nalog za predsedovanje Slovenije Svetu EU.
Prednostne naloge so skrb za varno, trajnostno naravnano in na vladavini prava temelječo EU. "Prednostne naloge so pomembna osnova za pogovore z Nemčijo in Portugalsko, ki bosta del predsedujočega tria. Dajejo nam tudi dobro osnovo za pripravo vseh ostalih vidikov predsedovanja: kadrovskega, logističnega in promocijskega," je po seji vlade osnutek prednostnih nalog predstavil državni sekretar v premierjevem kabinetu Igor Mally, sicer vodja projekta predsedovanja.
V vsebinski sklop varne EU sodi področje varnosti in migracij, poleg tega pa še podpora državam Zahodnega Balkana pri njihovi poti v EU, kar je v najvišjem slovenskem interesu. V nadaljevanju se bo s prednostnimi nalogami predsedovanja seznanil državni zbor.
Velik del aktivnosti drugega slovenskega predsedovanja bo sicer obsegala tudi podedovana agenda, znotraj katere bo Slovenija skušala poiskati vsebine, ki so pomembne za njeno delovanje. Za izvedbo predsedovanja je bilo odobrenih dodatnih 350 zaposlitev za določen čas, stroški predsedovanja, več kot polovica bo šla za plače, so ocenjeni na 80 milijonov evrov.
Glavni lokacija za neformalna ministrska srečanja, ki naj bi jih bilo med osem in šestnajst, ostaja kongresni center Brdo pri Kranju, ki je bil zgrajen v času prvega slovenskega predsedovanja Svetu EU v času prve vlade Janeza Janše. V okviru slovenskega predsedovanja ne bo vrha EU-ZDA, kot je potekal leta 2008, ko je Slovenija nazadnje gostila ameriškega predsednika, takrat Georga W. Busha.