Ne imejte nas za norca. Sami ste potrdil, da ne gre za helikopter, ki je namenjen le za delo v NMP (nujna medicinska pomoč)! Ko zagovarjate število sedežev v helikopterjih, ki jih nameravate kupiti, ste sami potrdili, da boste z njimi delovali tudi ob naravnih nesrečah in še kdaj. Prav, tudi to potrebujemo. A za te namene že imamo helikopterje. Nimamo pa specialnih helikopterjev, namenjenih izključno ponesrečenim in obolelim. Ne verjamem, da ne ločite, kaj je nesreča s poškodbo in kaj je naravna nesreča. Povsem očitno zavajate slovensko javnost in sprašujem se, ali policija še vedno nima dovolj zavajanja Slovenk in Slovencev. Če ne poznate, kaj je specialni helikopter, namenjen za obolele in ponesrečene, poglejte v Hrvaško (namenoma jo navajam kot prvo), Avstrijo, Nemčijo itd. Tudi vsem nam priporočam, da si te slike ogledamo na internetu!
Tudi sam sem dobro slišal, lahko zapišem kar v humorističnem vložku, v oddaji na jutranjem programu Radia 1, ko je zabavljač g. Denis Avdić klical go. Tino Gaber, partnerico predsednika vlade g. dr. R. Goloba, in s tem dobil neposredno zvezo s predsednikom vlade. Na direktno vprašanje, kakšne helikopterje boste nabavili, je bil jasen odgovor: specialne. In ti niti slučajno niso taki, kot jih nameravajo kupiti sedaj.
In kaj imamo sedaj? Seveda nič od specialnih reševalnih vozil v zraku, v lasti zdravstva in namenjenih izključno zdravstvu, tako kot je to najbolje urejeno v evropskih državah.
Tudi to je znak, da se še vedno nismo rešili socialistične miselnosti in na neprimernem mestu ustvarjamo sodelovanje policije in vojske. Jasno je, da je pomoč policije in vojske ljudem potrebna in hvale vredna, vendar ne na vsakem mestu! V tem primeru, upam si zapisati, ni primerna. Razloge so pojasnili strokovnjaki zdravstvenega dela. Tudi ga. sekretarka z notranjega ministrstva v Odmevih ni bila prepričljiva, ko je trdila, da so tudi v stroki, torej na Ministrstvu za zdravje, potrdili pravilnost odločitve. Ker so predstavniki stroke, ki opravljajo reševanje s helikopterji in ki nasprotujejo tej odločitvi, znani in so nastopili javno, bi bilo pošteno navesti tudi tiste "strokovnjake", ki menijo drugače, ali pa naj se oglasijo sami, če imajo kaj v hlačah.
Ker sem bil sam pred leti udeležen pri začetku, bolje rečeno pri poizkusu organiziranja tega načina reševanja, seveda s specialnimi helikopterji, ob sodelovanju prof. dr. R. Pirnata, ki je pripravil pravilnik, kolegov zdravnikov reševalcev in ga. Bernarda iz Lesc, ki je celo nabavil tak helikopter, so naju s tedanjim ministrom dr. A. Bručanom ustavili (notranji minister D. Mate in obrambni minister K. Erjavec), rekoč: "Pravočasno smo vas ustavili s tem, da smo ob natančnem delu prof. Pirnata skušali organizirati reševanje po vzgledu Nemčije."
Zadeva je bila povsem podobna sedanji: ministrstvi za obrambo in notranje zadeve iščeta svoje koristi na račun koristi obolelih in ponesrečenih in sta žal, očitno, na vladi preglasili ministrstvo za zdravje. Ponesrečenci ter seveda reševalci se bodo še vedno spopadali z zaostanki v zagotavljanju pomoči, nepotrebnimi improvizacijami in reševanjem sebe in ponesrečenca v turbulentnih pogojih dela, kar je tragedija za marsikaterega ponesrečenca in nesreča za reševalce. To je vse, kar morate vedeti Slovenke in Slovenci. In tudi za Ministrstvo za zdravje ob tej sagi, trajajoči 20 let, nimam dobre besede!
Prim. Janez Remškar, dr. med., Ljubljana